Početna strana > Rubrike > Ekonomska politika
Ekonomska politika
Ekonomska politika

Jedna nekonvencionalna analiza globalnog kolapsa

Valden Belo   
utorak, 12. maj 2009.

Umesto da obavljaju svoj primarni zadatak kreditiranja ne bi li olakšale proizvodnju, banke se drže svoje gotovine ili otkupljuju konkurente radi jačanja svoje finansijske baze. Bilo je samo pitanje vremena kada će realna ekonomija početi da pada.

 
Ekonomska politika

Da li preti kolaps bankarskog sistema u Srbiji

Siniša Lalić   
ponedeljak, 11. maj 2009.

Biće iznenađujuće ako u narednom periodu ne bude kolapsa banaka, verovatno u svakoj zemlji u regionu. Srbija sigurno neće biti izuzetak od toga, jer je isti model ekonomije primenjivan u svim zemljama „Zapadnog Balkana“.

 
Ekonomska politika

Šta Slovenci kriju?

Milan Purić   
četvrtak, 07. maj 2009.

Umesto da one prednosti položaja Srbije (koje Slovenci tako efikasno koriste) predstavi širom sveta kao najveći razvojni potencijal, Dinkić je svesrdno pomagao da uđemo u dužničko ropstvo i postanemo banana država bez sopstvene privrede, pa tako i politički zavisna od kreditora.

 
Ekonomska politika

Kako poboljšati likvidnost srpske privrede

Dejan Miljković   
utorak, 05. maj 2009.

Predlog za ublažavanje nelikvidnosti veoma je jednostavan i najbolje ćete ga shvatiti ako zamislite proces pravljenja šnea od dva belanca! Poenta je u mehanizmu multiplikacije (proces mućenja), koji bi vremenom kreirao dodatni kvalitet (šlag penu).

 
Ekonomska politika

Čeka nas dug oporavak od globalne nesreće

Majkl Boskin   
ponedeljak, 04. maj 2009.

Tokom Velike depresije tridesetih godina bilo je uobičajeno za zapadne intelektualce da se okrenu komunizmu i centralnom planiranju kao leku za sve. Neki se nikada nisu vratili sa tog intelektualnog putovanja, uprkos propasti komunizma.

 
Ekonomska politika

Život piše romane: blogeri na meti

Borislav Đaković   
ponedeljak, 27. april 2009.

Ovaj članak je priča o dva blogera. U prvom slučaju je anonimni Korejac pet meseci svojim pisanjem izazivao tektonske poremećaje u korejskoj ekonomiji dok nije uhapšen, a u drugom je jedan Amerikanac postao meta moćne korporacije Goldman Sachs. 

 
Ekonomska politika

Uzroci i posledice svetske ekonomske krize i efekti na Srbiju

Mlađen Kovačević   
petak, 24. april 2009.

Potpuno je besmisleno govoriti o svetskoj finansijskoj krizi. Nema puno smisla i dokazivanja da je u pitanju samo svetska ekonomska kriza, ako se ne prihvati zaključak da je u pitanju sveukupna kriza savremene civilizacije Zapada.

 
Ekonomska politika

Analiza predloga rebalansa budžeta za 2009. godinu

Dejan Miljković   
četvrtak, 23. april 2009.

Logički posmatrano rebalans budžeta ostavlja pristojan manevarski prostor Vladi. Međutim, ekonomski posmatrano predlog rebalansa budžeta nije me uverio da će doprineti sprečavanju daljeg pada ekonomske aktivnosti.

 
Ekonomska politika

Kad će otići kriza?

Milan Purić   
četvrtak, 23. april 2009.

Šta je sve potrebno da svetska ekonomska kriza (SEKA) pređe iz malignog u benigno stanje? Dokle će kod nas SEKA da traje? Kako u skoro svemu kasnimo, naše izvlačenje trajaće bar pet godina. Osim ako se ne desi čudo da se svi Srbi oko nečeg slože. 

 
Ekonomska politika

Socijalizam za buržoaziju

Boris Kagarlicki   
četvrtak, 16. april 2009.
Danas konkurencija i tržište rada postoje za obične radnike, ali državna odbrana, protekcionizam i regulativa – za krupni kapital. Socijalizam je pred vratima, ali taj socijalizam je samo za kapitaliste.
 
Ekonomska politika

Povlačenje stranih investitora sa finansijskih tržišta Srbije

Ružica Mrdaković-Cvetković i Dragan Mihajlović   
ponedeljak, 11. maj 2009.

Strani investitori su početkom 2009. godine u prometu akcija učestvovali više u prodaji nego kupovini akcija. Ovo je jasan pokazatelj bega stranih investitota sa Beogradske berze.

 
Ekonomska politika

Luka Beograd i druge priče

Branko Pavlović   
subota, 09. maj 2009.

Nelikvidnost je stigla i do farmaceutske industrije. Čitava grana je u problemu, ne samo ovaj ili onaj proizvođač, ovaj ili onaj veletrgovac. Kada u nekoj zemlji farmaciji preti bankrotstvo, to znači da nastupa scenario mogućeg 80% bankrotstva cele privrede.

 
Ekonomska politika

Paketi antikriznih mera najznačajnijih država EU

Jovan B. Dušanić   
utorak, 05. maj 2009.

Posmatrana u odnosu na BDP, najznačajnija budžetska sredstva predviđena su antikriznim programom SR Nemačke. No, ako se ovim merama dodaju i druge (dokapitalizacija banaka, državne garancije i sl), onda je Francuska predvidela najveću ukupnu sumu sredstava. 

 
Ekonomska politika

Srbija u mreži zapadnih poverilaca

Dejan Mirović   
ponedeljak, 04. maj 2009.

Da bi se izbegao potpuni krah, "dobri policajci" kao što su Svetska banka i takozvane evropske banke i ostali zapadni poverioci davaće nove kredite za preživljavanje Srbije i njene privrede. U suštini, tako će se agonija srpske privrede i države samo nastaviti.

 
Ekonomska politika

Kako oboriti referentnu kamatnu stopu?

Dejan Miljković   
utorak, 28. april 2009.

Jedan od ključnih poteza, kojem bi Vlada trebala da se posveti u sledećih nekoliko dana jeste pomoć guverneru Narodne banke u obaranju referentne kamatne stope. I tu se ponovo vraćamo na vruću temu: kontrolisanje cena proizvoda i usluga.

 
Ekonomska politika

Blago guvernera Radovana

Ljubiša Spasojević   
ponedeljak, 27. april 2009.

Mlađan Dinkić i Radovan Jelašić do skoro su se hvalili deviznim rezervama koje prelaze deset milijardi dolara. Logično je upitati se zašto one nisu upotrebljene za otplatu dospelih obaveza, nego se pribeglo novom zaduživanju pod još težim uslovima? Gde je čudesno isparilo tih deset milijardi dolara?

 
Ekonomska politika

Finansijska kriza u Srbiji i MMF

Dušan Kovačev   
petak, 24. april 2009.

Zapadni promoteri finansijskog kraha Srbije konačno su „otvorili karte“ posle prodaje NIS-a gnevni, jer su postali svesni skorog gubitka do juče neograničene moći.

 
Ekonomska politika

Kobna oholost

DŽon Štosl   
četvrtak, 23. april 2009.

Svaki dinar koji vlada potroši ona mora da uzme od nekog drugog. Na koji način onda ona stvara ekonomski podsticaj? Prilično je pretenciozno verovati da je šačica državnih moćnika toliko pametna da zna kako najbolje treba da se potroše bilioni tuđih para.

 
Ekonomska politika

Slom dolazi

Maks Ote   
utorak, 21. april 2009.

Berzanski ekspert profesor Ote, u programu od sedam tačaka otkriva kako se mogu umanjiti dugovi, zašto su određene akcije sigurnije od nekretnina, zašto je zlato još uvek sredstvo ulaganja broj jedan za krizne situacije, i kako da vi sami izgradite svoj finansijski brod za spasavanje.

 
Ekonomska politika

Dužničko ropstvo Srbije i spasavanje tajkuna

Branko Radun   
četvrtak, 16. april 2009.
Država se u naše ime zadužuje kod međunarodnih bankara da bi održala u životu „svoje“ bankare i tajkune u Srbiji. Država koja troši kredite na bankarske i tajkunske propale špekulacije i nema nikakvu ekonomsku politiku.
 
<< Prva < Prethodna 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Sledeća > Poslednja >>

Strana 24 od 35
SVI TEKSTOVI U RUBRICI

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner