четвртак, 02. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Црква и политика > Тако је говорио патријарх Иринеј - Једини договор који СПЦ прихвата јесте онај у којем су Косово и Метохија у саставу Србије. Све окупације прођу, оно што се поклони за сва времена је изгубљено
Црква и политика

Тако је говорио патријарх Иринеј - Једини договор који СПЦ прихвата јесте онај у којем су Косово и Метохија у саставу Србије. Све окупације прођу, оно што се поклони за сва времена је изгубљено

PDF Штампа Ел. пошта
НСПМ   
субота, 21. новембар 2020.

У свом не већ ни тако кратком животу имао сам само три патријарха. И сваки је на свој начин био велики. (А онај физички најмањи међу њима већ је дубоко и трајно уписан у националном колективном сећању.) Храм Светог Саве њихово је заједничко дело, а Косово и Метохија заједничка брига.

Није лако било бити патријарх после Павла. Али овде сабране речи и мисли патријарха Иринеја на тему Косова и Метохије показују да је по том (кључном!) критеријуму и најважнијем тесту био достојан трона Светог Саве.

Надајмо се да ће се то моћи рећи и за његовог наследника.

ХВАЛА Вам Ваша Светости. Почивајте у миру.

Ђорђе Вукадиновић


Патријарх Иринеј: Једини договор који СПЦ прихвата јесте онај у којем су Косово и Метохија у саставу Србије - то је апсолутно став Цркве и ту се ништа није променило

Једини договор који Српска православна црква прихвата јесте онај у којем су Косово и Метохија у саставу Србије”, рекао је за портал Нова.рс патријарх Српске православне цркве Иринеј, коментаришући преговоре који су се претходних дана одвијали између Београда и Приштине.

“То је апсолутно став Цркве и ту се ништа није променило. Још ћемо да видимо у ком правцу иду преговори између српске и албанске стране, још увек се упознајемо са материјом”, рекао је за наш портал поглавар СПЦ, додајући да, уколико уследи позив, они ће се укључити у преговоре око Косова.

 “Ако нас неко позове и да нам прилику, ми ћемо се укључити у разговоре око Косова. У супротном ћемо свакако пратити како се одвија процес преговора”, рекао је Иринеј.

Према његовим речима представници СПЦ чекају да чују како гласи изворни договор, те он лично, као и Црква, подржавају идеју да се нормализују односи између Албанаца и Срба.

“То би било нормално. Неопходно је успоставити добар однос између та два народа”, поручио је за Нова.рс патријарх Иринеј.

Подсетимо, претходних недељу дана су интезивирани разговори између Београда и Приштине о нормализацији односа. Прва рудна разговора одржана је у Вашингтону,  где су председник Србије Александар Вучић и премијер Косова Авдулах Хоти парафирали “историјски споразум” о побољшању економских односа, чијем је потписивању присуствовао и председник најмоћније државе света Доналд Трамп. Након тога, уследили су бриселски разговори на којем су, поред Вучића и Хотија, били високи представник Европске уније за спољну и безбедносну политику Жозеп Борел и специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак.

(8. септембар 2020)


Патријарх Иринеј: Српска православна црква апсолутно остаје на становишту да је Косово неотуђиви део Србије - без којег Србија није Србија

Српска православна црква апсолутно остаје на становишту је Косово неотуђиви део Србије, без којег Србија није Србија, поручио је уочи Видовдана за Нова.рс патријарх Иринеј.

Иако је ранијих година имао обичај да један од највећих празника Српске православне проводи на Косову, овога пута, због обавеза у Београду, српски патријарх неће путовати. Он је за Нова.рс рекао да ће СПЦ и даље инсистирати на ставу да је Косово неотуђиви део Србије.

“Тамо је почетак свега. Ми се морамо борити за ту територију и морамо пронаћи пут да оно остане у оквиру наше земље. Сила отима земље и градове, али оно што се њоме отме једног дана се може и повратити. Управо је Косово најбољи доказ за то, јер је много времена било под Турцима, па је ипак ослобођено”, навео је Иринеј.

Говорећи о значају сутрашњег празника и контекста у којем се обележава, патријарх је нагласио да Косово и Метохија чине темељ наше државе, без којих “Србија није Србија”.

“Тамо је почела наша култура. На том простору се налазе наше највеће светиње и проливена огромна крв од Видовдана до данас”, рекао је он, описујући Косово као “свету земљи за коју се везује сва историја српског народа”.

Манастир Манасија, фреска "Свети ратници" 

Иринеј је истакао да ће сутрашњи дан у свим храмовима СПЦ бити у потпуности посвећен Видовдану.

“Сутра ћемо цео дан посветити овом празнику. Биће речи, говора и проповеди. Свака црква ће на адекватан начин обележити овај празник”, поручио је српски патријарх за наш портал.

Подсетимо, претходних дана су интезивирани напори за обнову дијалога Београда и Приштине поводом решавања статуса Косова. Тим поводом, Србију је у понедељак посетио Мирослав Лајчак, специјални изасланик Европске уније за дијалог Косова и Србије, док је састанак двојице председника, Александра Вучића и Хашима Тачија у Белој кући, планиран за 27. јун, отказан због оптужбе коју је против Тачија покренуло Специјализовано тужилаштво за ратне злочине.

(27. јун 2020.)


Патријарх Иринеј: Очекујемо велику помоћ руског народа и РПЦ да се нађе најбоље решење и очува КиМ у саставу Србије

БЕОГРАД - Патријарх Српске православне цркве Иринеј, након састанка са министром спољних послова Русије Сергејем Лавровим, истакао је да очекује помоћ руског народа и Руске православне цркве да се нађе најбоље решење и очува се Косово и Метохија у саставу Србије.

Шеф руске дипломатије је истакао да ће се Русија увек борити за интересе православне цркве и за промовисање даљих вредности мировних идеја и решавања свих проблема са којима се данас суочава православни свет.

Лавров је указао на то да данас на Балкану и другим светским регионима ситуација не постаје много мирнија и постоји много могућности за заоштравање.

Према његовим речима, то се дешава на Блиском истоку, северу Африке, а одјек тих дешавања се све више осећа на европском континенту.

"Током тих конфликата појачавају се радикална расположења која прерастају у екстремистичке нападе између осталог и на хришћане", казао је Лавров.

Додаје да се ситуација компликује са доста, како је навео, агресивном промоцијом Запада неолибералних вредности које покушавају, сматра шеф руске дипломатије, да наметну осталима.

Лавров каже да у таквој ситуацији свака одговорна држава треба да се бори за очување своје историје, културе, традиције.

Истиче да Русија, заједно са Србијом и другим својим савезницама, наставља то да ради.

"У тим условима, наши напори се уједињују са напорима других православних цркава које су вековима не само очувале своје традиције, него учествују у њиховом очувању и данас", нагласио је Лавров.

Како каже, то се не свиђа свима, пре свега онима који покушавају да наметну своја уникатна правила.

"Зато су се појачали напади на православне цркве и зато у таквој ситуацији православне цркве треба да буду јаке, по ономе чему су биле чувене - по силини свог духа, да очувају и сачувају своје вредности", закључио је Лавров.

Патријарх је казао да су током састанка разговарали о проблемима српског народа и српске цркве.

"Очекујемо пуну помоћ, не само сада, већ оно што се дешавало у прошлости, дешава се и данас и надамо се да ћемо се договарати до краја, докле год постојимо", казао је Иринеј.

Додао је да са радошћу СПЦ очекује октобар када ће доћи председник Русије и патријарх Московски, да присуствују освећењу новог Храма посвећеног Светом Сави на Врачару.

"Очекујемо велику помоћ од руског народа и руске цркве да нађемо најбоље решење и очувамо КиМ", нагласио је Иринеј.

Лавров је данас пре подне допутовао у Београд, а пре састанка са патријархом СПЦ састао се са председником Србије Александром Вучићем и шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем.

Након састанка у Председништву, председник Вучић казао је на конференцији за новинаре да је од Русије затражио и подршку за Српску православну цркву чији је, како је навео, опстанак у региону угрожен.

Вучић је такође изразио уверење да ће долазак руског председника Владимира Путина на отварање Храма Светог Саве на Врачару додатно оснажитти позицију наше земље и цркве.

Иначе, Руска Федерација је један од највећих донатора изградње и украшавања Храма Светог Саве у Београду.

Током посете Београду, Лавров ће данас заједно са првим потпредседником Владе Србије Ивицом Дачићем положити венце на Спомен-обележје ослободиоцима Београда и на Споменик црвеноармејцу.

(18. јун 2020.)


Патријарх Иринеј: Косово је света српска земља које се не смемо одрећи ни по цену живота, стићи ће нас клетва Светог цара Лазара и осталих косовско-метохијских мученика

Поглавар Српске православне цркве (СПЦ) патријарх Иринеј изјавио је да се Србија не сме одрећи Косова, као и да је српском народу потребно јединство уместо подела које охрабрују непријатеље.

"Косово је света српска земља које се не смемо одрећи, јер ће нас стићи клетва Светог цара Лазара и осталих косовско-метохијских мученика. Проклеће нас историја и муке свих пострадалих на Косову. То не смемо по цену живота", рекао је патријарх Иринеј на прослави славе храма Светог Саве у Краљеву.

Како је пренела је Информативна служба СПЦ, патријарх је рекао да Србији могу да отму Косово и да су га отели и Турци "па смо после 500 година успели да га вратимо", а како је додао "у последње време та мисао о неодрицању од Косова се чује и од наших вођа".

"То нас радује, то радује наше светитеље и манастире на Косову. Не уздамо се много у помоћ светских моћника, већ у помоћ наших светитеља који су се на Косову и Метохији подвизавали. Они ће нам бити верни помоћници, ако се будемо трудили", рекао је патријарх Иринеј.

Како је патријарх још додао, "ако желимо да у овоме свету имамо као народ неко место", треба "да будемо једно".

"То јединство се темељи у добру, јер у супротном није утемељено и не траје. Данас нам је оно потребно, уместо подела и свадја које охрабрују наше непријатеље. У томе је њихова моћ, а наша немоћ. Зато се молимо Господу да нам усади веру као темељ свих врлина", навео је патријарх Иринеј.

Како је рекао, "без вере смо као појединци ништавни, не само пред Богом него и пред људима".

"Јединство се остварује кроз љубав, па се молимо Господу да нам ову врлину дарује у свету пуном дубоке мржње. Хлађење љубави према Богу има за последицу мржњу људи једних према другима", нагласио је патријарх Иринеј.

Патријарх Иринеј служио је литургију са архијерејима током заседања Сабора које је у петак започело у манастиру Жича, а требало би у суботу да буде настављено у Патријаршијском двору у Београду.

 

(11. мај 2019.)


Патријарх Иринеј: Српски народ не може да се помири са тиме да Косово буде изван Србије

Патријарх српски Иринеј казао је да српски народ не може да се помири са тим да Косово буде изван Србије и да то, како је навео, "у нашу главу не може да уђе".

"Да царски Призрен, у коме су царовали Милутин и Душан. Да Пећка патријаршија, која је званична резиденција српског патријарха и српске цркве буде изван Србије, то у нашу главу не може да уђе", оценио је Иринеј за портал саборник.нет.

Он је оценио да је српска "велика трагедија" то што није ништа учињено да се народ који је 1999. године протеран врати на Косово.

"Многи желе, али немају где", рекао је Иринеј. 

Ја кад сам први пут дошао у Призрен, тамо је било 16.000 Срба, сада их има 20 душа. Тако је и у Приштини и у Пећи и у Ђаковици

Иринеј је казао да је прошле године био на Косову и да је обишао већи део територије.

"То није живот. То је живот без слободе и без икакве наде у неку бољу будућност. Али се боре и желе да остану. А са друге стране, власти чине све да их тамо буде мање", рекао је Иринеј.

Он је рекао да су Албанци "на начин који су применили освојили Косово", али је истакао да га нису освојили ни у рату, него "благодарећи светским пријатељима" који су му омогућили да се населе на Косову.

"У томе их је у многоме помагао свет, да не кажем које државе. Тако данас, ја кад сам први пут дошао у Призрен, тамо је било 16.000 Срба, сада их има 20 душа. Тако је и у Приштини и у Пећи и у Ђаковици", рекао је он.

Једино је решење да се повуче Закон о слободи вероисповести

 Не видим о чему би се преговарало са Владом Црне Горе пошто је једино решење да се повуче Закон о слободи вероисповести, изјавио је патријарх СПЦ Иринеј и изразио бригу да не дође евентуално до физичких обрачуна са народом и проливања крви пошто, како каже, постоје индиције да би се тако нешто могло десити.

Он наводи да оно што је Ђукановић учинио, то је не само незаконито, већ и против сваке памети. "Он атакује на највеће светиње српске и црногорске, као што су Острог, Цетињшки манастир, Морача и друге светиње", навео је Иринеј. 

Оно што је Ђукановић учинио, то је не само незаконито, већ и против сваке памети. "Он атакује на највеће светиње српске и црногорске, као што су Острог, Цетињшки манастир, Морача и друге светиње

Подсећа да Ђукановић тврди да је то била државна имовина до 1918. године која је наводно касније преслса у српске руке.

"То није истина и не само да то није истина, него је српска црква родила и подигла Црну Гору. Без спрске цркве ЦГ данас не би ни постојала, то је чињеница. Тамо су митрополити били господари ЦГ и то што се дешава тамо јесу мирне демонстрације, које су молитвене и одвијају се на јеванђелски начин, никога не угрожавајући већ молећи се Богу у својим светињама и чинећи литије да скрену пажнху властима", рекао је Иринеј.

 

06. март 2020.


Патријарх Иринеј у Косовској Митровици: Све окупације прођу, оно што се поклони за сва времена је изгубљено

Патријарх Српске православне цркве (СПЦ) Иринеј данас је у порти Храма свети Димитрије у Косовској Митровици позвао Србе на слогу, јединство и истрајност и да остану на Косову и Метохији, јер је, како је рекао, то српска земља која не може бити туђа.

Патријарх је пред великим бројем грађана казао да они морају донети „судбоносну одлуку“ да остану где су и да то није одлука појединца, већ српског народа.

„Нисмо ми упали на ову земљу или је отели од некога, већ нам је ову земљу Бог даровао и зато оно што нам је господ даровао морамо да чувамо и духовно и морално увећамо и такво оставимо у наслеђе онима који долазе после нас“, навео је.

И данас је, као и у свим обраћањима до сада током ове посете, изнео децидан став СПЦ против етничке поделе Косова и позвао је Србе да буду јединствени и да остану на Косову и Метохији, упркос предлозима о подели или неком компромисном решењу.

Останите на КиМ, упркос предлозима о „подели“ или неком „компромисном решењу“ - то не говоре паметни људи, то не говоре Срби

„Данас се овде спомиње, полазе од неких људи, како Косово треба или поделити, или неки компромисом решити, или на крају има и таквих, на жалост, који кажу да Косово треба да скинемо као неки јарам с леђа. То не говоре паметни људи, то не говоре Срби, то говоре они који само носе име српско а далеко су од свега онога што је српско“, истакао је Патријарх у обраћању јавности, у присуству посланика и функционера Српске листе.

„Ми не можемо да замислимо, а ја сам 20 година живео у Призрену да мој Призрен оде неком другом, да га поклонимо… Ко поклања кућу своју, него је чува као дар божји?!“ – поставио је питање Патријарх.

Говорећи о компромису Београда и Приштине, каже: „Да Косово остане у Србији и народу албанском, да им се да пуно права, достојанства људскога, да имају свој језик, своје право“, те да „земља српска не може бити туђа него српска“.

Поглавар СПЦ је рекао и да је „оно што се поклони за сва времена изгубљено“, да се „за све окупације нађе решење и да је то став Српске православне цркве од којег се неће одустати".

 

„Истина је да оно што се да и поклони, то је за сва времена изгубљено. Окупација не траје вечно, нађе се друго решење. То је став цркве наше, не одступамо, ту смо са вама, боримо се са свим допустивим средствима да се боримо и бранимо“ – каже Иринеј.

На сваки могући начин, допуштеним средствима, борићемо се и убеђивати оне који тако лако и штедро деле и дарују другима оно што није њихово, да промене мишљење. Хвала Богу има знакова да се нешто мења и у нашу корист, да Срби и Србија овом, другом косовском приликом сачува ове благословене просторе поред гробова својих, да победи правда, истина, закон и поредак који Бог благосиља“, закључио је Патријарх своју беседу пред храмом Св. Димитрија.

Он је казао и да се радује јер се уверио да Косово није празно, да у њему има Срба, а да га је посебно обрадовало што се велики број деце рађа.

Међу окупљенима испред Храма светог Димитрија били су и представници Српске листе Горан Ракић и Игор Симић.

Током посете Косову патријарх Иринеј је посетио и ректорат Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, обратио се студентима који су дошли да га дочекају а потом и ручао са њима у студентској мензи.

(16. април 2019.) 

(НСПМ, Агенције)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер