Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

O nacionalnom pitanju

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 09 septembar 2010 16:03
thinking maize
Pa, posle g-dina Branka Pavlovića, još jedan tekst na nacionalnu temu, sa vrlo konkretnom analizom i predlozima tipa: "A šta dalje?! Znamo kako dalje!" Ako ništa drugo, analiza VEOMA PODSEĆA na strategiju Duška Ivkovića, selektora košarkaške reprezentacije Srbije i svih DRUGIH USPEŠNIH SRPSKIH PROJEKATA!
Preporuke:
0
0
2 četvrtak, 09 septembar 2010 17:09
Simić Manojlo
Vi ste gosp.Savanoviću u pravu samo hipotetički .
Prenebregavate notornu činjenicu da u Beogradu nisu
na Vlasti i oko nje ljudi koji Srbiji, Republici
Srpskoj i srpskom Narodu uopšte ,žele dobro .
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 09 septembar 2010 19:29
Milorad
Kakv bre crni angažman Turske na Balkanu?! To je samo još jedna u nizu patki. Niti je Turska nekakva sila niti će ikada biti nekakva regionalna sila. Trenutni uspon Turske više je vezan za pad Grčke nego za činjenicu da su turci nekakva sila. Na unutrašnjem političkom i ekonomskom planu Turska ima ogromnih problema. Turska se nalazi u stanju stalne opasnosti od vojnog udara i stalne političke napetosti. Ko zna koliko je desetina i stotina Ergonkana pohapšeno i Bog samo zna koliko ih je još aktivno. Turska nema niti jedan način da projektuje bilo koji deo svoje politike i strategije na Balkan. Svima je nekako promakla činjenica da je odmah po dolasku Turaka i Erdogana u Pazar došlo do povampirenja Zukorlića. U trom Zukorličevom povampirenju učestvovao je direktno Tadić. I tu je vrh turske moći kada je balkan u pitanju. Igraju na muslimane u Srbiji i Bosni ali izgleda da su zaboravili devedesete. Ta priča u Turskoj kao nekakkvoj sili je bušna kao sito. Ta zemlja je toliko puna problema političkih, ekonomskih i verskih da oni niti u bližoj niti u daljoj budučnosti mogu bilo kome na Balkanu predstavnjati bilo kakvu opasnost. To što je neko u Vašingtonu odnosno Londonu umislio da je dobro turcima dati kompenzaciju za neulazak na EU pa im kao poslušnim alama na tanjiru dati Balkan malo je više deo nekakvog naučno fantastičnog scenarija nego odraz realnosti na terenu. Da ne ulazimo u aktivnostu kurda, turske levice, desnice i baze na teritoriji turske. Slepilo srpske politike i srpke obaveštajne zajednice kada je Turska u pitanju samo je deo već dokazane i promovisane gluposti i amaterizma. Turska treba d abude jedan od pririteta srpske države iz mnogo razloga ali definitno ne iz onoga gde mi Tursku treba da vidimo kao nekakvu opasnost. Oni nas treba da vide kao opasnost. Ne da nas vide, ne da znaju nego samo da slute. Nisu nama problem turci već krug dvojke!
Preporuke:
0
0
4 petak, 10 septembar 2010 11:22
Saša
Kakv bre crni angažman Turske na Balkanu?! To je samo još jedna u nizu patki. Niti je Turska nekakva sila niti će ikada biti nekakva regionalna sila.
Obavezno mi se kosa na glavi diže kada čujem ovako gordu i površnu procenu naših neprijatelja. Turska je najveća država na Balkanu. Turska ima 80 miliona stanovnika. Turaka ima 10 miliona u Nemačkoj, koji nisu samo prosti radnici, nego otvaraju i respektabilne firme tamo i koji godišnje u Tursku odnose milijarde evra.. Turska je u značajnoj privrednoj ekspanziji. Turizam, transport, autoindustrija, tekstil, poljoprivreda, trgovina,... Turska na Balkanu ima satelitske države (Bosna i Albanija) i regione (Sandžak, Kosovo, zapadna MAkedonija). Turska je nakon Nemačke najpoštovanija država u NATO savezu, zbog Iraka i Rusije. Ne znam šta još to Turska treba da dostigne pa da postane regionalna sila!? A nama niko ne brani da budemo autistični. Što smo mi više u autizmu, Turci su sve prisutniji.
Preporuke:
0
0
5 petak, 10 septembar 2010 13:03
Milorad
Nije moja procena Turske ni gorda ni površna. Turska jeste delimično u Evropi ali ona je jednostavno malo-azijska zemlja. Tačno je da Turska ima 80 miliona stanovnika. Od radno sposobnih 30% se bavi agrarom. ostalo odpada na industriju i servise. U prva četiri meseca ove godine spoljni dug Turske narasta je za 744% u odnosu na isti period prošle godine. U prva dva meseca spoljno trgovinski deficit Turske je bio blizu pet milijardi dolara. U istom periodu 2009 godine deficit je bio 36 miliona. Uvoz je porastao za nekih 30%. Ne bih previše o turcima u Nemačkoj. 99.9% ih se bavi prostim fizičkim radom. Koliko god da donesu novca u Tursku nije dovoljno jer Turska i dalje bez obzira na njih ima ogromne deficite. Turska je zemlja koja je 100% zavisna od energetskih izvora iz inostranstva. Geostarteški prema Balkanu imaju jedan most i jedan put. Zanimljivo je kako zemlja koja ima mediteransku obalu i onu crnomorsku ne predstavlja gotovo ništa baš u tom regionu Mediterana. Na sever ne mogu i ne smeju da probaju jer im je sa druge strane Krim. Na jugu nemaju šta da traže jer ih tu čeka Izrael. Na Balkanu su istisnuti sa svih strana. Na Srbiju se sa juga naslanja američka iliti atlantska geostateška ploča, dok se na severu Srbije na nas naslanja germanska geo strateška ploča. Bosna nije država satelit Turske već Saudijske Arabije i SAD baš kao i Albanija. Kosmet je deo atlantske geo strateške ploče pod strogom kontroloma merikanaca. Oni upravo pokušavaju da tu ploču dodatno pomere na sever u pravcu Raške. Turska u tom procesu može biti samo instrument i ništa više. Turska ni na jednom od gore navedenih prostora nema šta da traži osim kao instrument i to uglavno atlanstke zajednice čiji je i član. Da ne ulazim u detalje vojne startegije ali Turska na Balkanu nema šta da traži. Turskoj Baklan u njihovoj geostrategiji nije toliko ni važan. Dometi turske politike su ona flotola koja je bila upićena u Gazu i ono smešno otvaranje nekakvog kulturnog centra u Pazaru. posle fijaska sa flotilom
Preporuke:
0
0
6 petak, 10 septembar 2010 13:16
Milorad
Erdoganu je poseta Pazaru došla kao naručena jer je morao da svoj poljuljani ugleda da pegla i to baš u Pazaru. Za kraj u Turskoj su na vlasti trgovci i to oni koji Tursku ne vide kao sekularnu državu Kemala Ataturka već koji ponovo uvode feredže i šerijat. Čitava ta priča oko Turske ima za cilj medijsko peglanje Turske u islamskom svetu i Turska je ta kojoj je određena uloga mosta između zapadnog kapitala i Irana. da bi se približila Iranu Turska je morala da vodi dosta agresivniju nacionalnu politiku koju obeleževa veoma visoka doza konzervativnog islamizma. Turska za Srbiju ne predstavlja nikakav problem. bar ne u nekim normalnim okolnostima. Nije nama Turska kriva što nam je zemlja u totalnom rasulu i haosu. A ne bi trebalo neprijatelja ni precenjivati. Ni potcenjivati. Mada veoma često u strahu zanju da budu velike oči. Zanimljivo je kako se gomila kojekakvih priča plasira u srpski informativni prostor i kako veoma brzo te priče postaju nešto oko čega se u nas srba lome nekakva koplja. Oko stvari koje jednostavno nemaju veze sa životom. Kao ta priča o nekakvoj nezadrživoj ekspanziji Turske. Imaju turci mnogo prečih problema nego da razmišljaju o Balkanu i vaskrsavanju otomanske imperije. Karađorđe je na istu krenuo sa samo 100.000 vojno sposobnih muškaraca. I jednim tršnjevim topom. od ručke tog tršnjevog topa napravljena je srpska kruna. Toliko o tome.
Preporuke:
0
0
7 petak, 10 septembar 2010 15:51
Banjalučanka
Slažem se s većinom autorovih navoda i mislim da ovaj tekst samo uzgredno spominje Tursku, dok je koncept primjenjiv i sa i bez Turskog faktora. Stoga mislim da je značajnije bilo više prostora posvetiti drugim kategorijama teksta, posebno "interesnoj sferi" i "korejskom modelu", koje su odlične upute za praktičnu akciju ali koje autor nažalost nije šire razvio.
Preporuke:
0
0
8 petak, 10 septembar 2010 17:14
Saša
Nisam statistički analizirao Tursku, i mislim da statistika nije presudna u ovom slučaju. Ša bismo tek rekli za Albaniju, koja nema ni 1% resursa Turske, statistički užasno loše stoji, pa ipak nam zadaje dosta glavobolja već decenijama. Bio sam očevidac ulaska turskih tenkova u Prizren, juna 1999. Takav delirijum oduševljenja okupljenih Šiptara niste sigurno nikada videli. Ukratko, i Turska, i Albanija pa i Saudijska Arabija su sateliti SAD. To nije prijatna činjenica, ali je tako, te stoga i Bosnu moramo razmatrati u tom kontekstu. Ponašanje Amerike prema Republici Srpskoj nam je dovoljan dokaz.
Preporuke:
0
0
9 petak, 10 septembar 2010 21:44
Milorad
Znate Sasa kako kazu u Imperiji. Everything is in the numbers. Sve je u brojevima. Poenta mog pisanja je bila da Turska ne moze projektovati silu svoje ekonomije na okruzenje jer sila te Turske ekonomije ne postoji. Iako su u g20 njihova ekonomija je prilicno rudimentarna i nestabilna. Ako Albanije. Pa Albanija je i stvorena da nama zadaje i pravi probleme. Albanija i albanci moraju dalje od mora drzati srbe. Kako bi na pravcima iz Dracha ka Solunu i Bosforu oni koji pretendeju na kontrolu morskih plovnih puteva u Mediteranu i Jadranskom moru ka Bosforu i Suecu imali po njima stabilno zaledje. Cilj te citave operacije je rollback srba na njihove pozicije iz vremena prvog i drugog balkanskog rata. POtrebno je uvezati, stabilizovati i organizovati juzno krilo nato pakta. Izmedju Turske, Grcke i Austrije i Madjarske nalazi se Srbija. Nato kako stvari trenutno stoje na svom juznom delu ima rupetinu koja mu zjapi kao ona iz filma 300. Kada onaj persijski diplomata dodje sa onim odsecenim glavama u Spartu i trazi da se poklone persijskom carstvu. Pa jos preti uzput. Isti diplomata zavrsi u tom bunaru i toj zjapecoj rupetini. Dosta o filmu. Nato ne moze da organizije logistiiku u kvalitetne operacije po svom juznom krilu jer nema prostor i dubinu koja mu je potrebna. Otuda instaliranje baze u Konstanci, PVO sistema u Rumuni i Bugarskoj. Oni na prvu liniju svojih interesnih zona stavljaju PVO sisteme koji bi eventualno prilikom prvog dodira druge strane bili kompletno unisteni. Ne postoji dubine i rade na veoma ogranicenom i skucenom prostoru. Srbi su danas sa svih strana ukljesteni poprilicno neprijateljski raspolozenim komsijama. Iz dva prosta razloga. Iz njihovih interesa i njihove mrznje prema srbima i svemu srpskom. Za razliku od nato srbi imaji dubinu prema zapadu i prema jugu. Zato je potrebno odraditi sto vise na politickom polju prevarama, lazima i podmetacinama uz pomoc instaliranih klovnova. Nama se naslanjaju na Kopaonik i Dunav a mi samo razvezli po internet
Preporuke:
0
0
10 petak, 10 septembar 2010 21:47
Milorad
O nacionalnim pitanjima i nacionalnoj strategiji srba necu da pisem na internetu i govorim javno. To se radi u cetiri oka i u sto je moguce dubljoj tajnosti. Najdubljoj. Dubokoj kao onaj bunar iz filma sta ga pomenuh. Nece da se mnogo prica i nista da se ne radi nego ce puno da se radi i malo prica.
Preporuke:
0
0
11 petak, 10 septembar 2010 22:49
Simić Manojlo
Tako je Saša !

I Turska i Albanija i Saudijska Arabija su američke
" puppet state ".
Imam negdje dokaz u nekom časopisu (da to sad ne
tražim), sa faksimilom uplatnice saudijskog Princa
na račun vatikanske banke od10 mil.dolara, po nalogu neke američke banke( da se ne bi američka
Vlada direktno pojavljivala ), kako bi na Izborima
u Italiji te godine (bile su 1970-80-te),pobijedila
stranka po volji Amerike. U tom konkretnom slučaju,
radilo se o nekoj Kršćanskoj Demokratskoj Stranci,
pa je zato sve išlo preko Vatikana .
Veliki je prodor Turske na Balkan. Republika Srpska
je stavljena između čekića i nakovnja,a u ovu Tadićevu Srbiju, nema smisla uzdati se.
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 12 septembar 2010 01:25
Saša
@Milorad
Kosovska policija je potvrdila da se večeras odmah posle košarkaške utakmice između Srbije i Turske na mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici desio incidenta u kojem je učestvovalo nekoliko stotina osoba sa obe strane mosta.

Toliko o našim pokušajima da neprijatelje gradiramo po dobroti. Sve je to jedna sila. Statistika je tačna obrada netačnih podataka. Naš problem je daleko od prostog ekonomskog ili političkog problema. Problem je znatno teži, jer osim totalnog uništenja (duhovnog, ekonomskog, religijskog, državnog, fizičkog...) ne vidim šta se u poslednjih 100 godina drugo od Srba zahtevalo. U slučaju Srba na žalost nothing is in numbers. Kada bi bilo da je sve u brojkama(činjenicama) Republika Srpska bi mirno spavala. To je jedini entitet u kome je na vlasti opcija koja nije vladala za vreme rata. To bi demokratskom svetu trebalo da bude plus, a vidimo da je minus. Republika Srpska ima stabilnu političku situaciju za razliku od federacije. To bi demokratskom svetu trebalo da bude plus, a oni nas čak optužuju da u RS gajimo Talibane. Republika Srpska ima daleko bolje ekonomske pokazatelje od Federacije. Demokratski svet to ne prepoznaje.
Zaista me zanima čime se bavi SANU, srpski univerziteti, srpska inteligencija, SPC?! Nije valjda da ćemo devastiranje naše nacije gledati iz mišjih rupa? Ili možada hoćemo?!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner