Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Srpski narod i velike sile – kulturno istorijski procesi

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 12 novembar 2008 22:53
Persida Persidijus
Iz zakljucnog razmatranja ove knjige koje se pojavljuje na sajtu NSPM, ocigledno je da se autori sveobuhvatno bave odnosima Srbije i velikih sila. Sa druge strane, koliko vidim po ovome sto je izlozeno u ovom tekstu, radi se o predstavljanju vec svima poznatih informacija o odnosima Srbije i Rusije, Nemacke, Italije, Kine, Turske itd. Paznju mi je privukao stav o nasoj kolonizovanoj ili placenickoj eliti. Jasno je da je u Srbiji u proteklom osmogodisnjem periodu postojala ta tzv. mondijalisticka frakcija. Ona se pocinje malo otvorenije kritikovati tek u poslednje vreme.Malo njih je imalo ''petlju'' da je u okviru obrazovnih ustanova kritikuju tokom npr. 2001,2002, 2003 itd.
Ono sa cim se ozbiljno ne slazem je stav ovih autora u vezi placenicke elite, da je ona ''vrbovana'' od strane VB i SAD. Zasto autori ignorisu ulogu ostalih zemalja,kao sto su to npr. Namacka, Austrija, u ovom procesu tzv. vrbovanja ili potplacivanja nase vladajuce elite. Takodje u vezi Nemacke, autori naglasavaju da je Nemacka samo podrzavala secesionizam Hrvatske i Slovenije. Njena uloga u ovome se ne moze svesti samo na podrzavanje secesionizma. Nemacka sa Vatikanom je pokrenula priznavanje drzavnosti, a ostali su samo sledili njen stav i njenu politiku na Balkanu.Autori su mlako kritikovali Nemacku, a svoju kriticku ostricu okrenuli previse na SAD. Cudno, zar ne ?Nema potrebe previse se ulagivati Nemackoj, jer ona u stvari najverovatnije nece u toku sledecih decenija uspeti da zadrzi svoju dominantnu ulogu u EU. Mi vislite da hoce, ali ja Persida vam tvrdim da nece.Naravno, imam argumente za svoj stav, ali to je vec posebna prica.Pozdrav
Preporuke:
0
0
2 sreda, 12 novembar 2008 23:54
Petar
Frapantna je količina paušalnih ocena u ovom tekstu. Sama učestalost sa kojom se koristi termin "antisrpski" govori da je reč o ostrašćenoj i ideološki žestoko obojenoj publikaciji.
Ali, da su autori svoje ocene saopštili na pristojnom srpskom jeziku, možda bi stvar izgledala bolje. Pogledajte samo sledeću rečenicu: "Upravo ovaj deo elite, pa i stanovništva u celini, prethodno je stvoren ili je makar stvoren niz preduslova za njegovo stvaranje, upravo na osnovu višedecenijskog delovanja titoističke koncepcije u SFRJ koja je u biti anacionalna i čak antisrpska."
Kako se to stanovništvo može stvoriti na antisrpskoj osnovi?! Ja sam mislio da stanovništvo čine ljudska bića, a kako se ljudska bića stvaraju to svi znamo. Kako dolazi do stvaranja ljudskih bića na titoističkoj osnovi prosudite sami. Da ne govorimo o tome da se glagol "stvarati" upotrebljava tri puta u istoj rečenici.
Ko je pomenuo negativnu selekciju?
Preporuke:
0
0
3 četvrtak, 13 novembar 2008 14:40
Mira
Ovo je sveobuhvatno delo.Svaka cast autorima.
Preporuke:
0
0
4 četvrtak, 13 novembar 2008 21:11
Nikola, o.p....
Zadivljujuće balansiran i "normalan" tekst, do onog dela o "plaćenicima", "kvislinzima", "potplaćenoj eliti"...eklatantan primer kad sa polja nauke, gde se definitivno barata znalački, činjenicama, autori pređu na teren dnevne politike, gde prosto iz njih izbija ideologija DSS-a i srodnih partija, recimo NS-a Velje Ilića, magistra nauka, i dela nepotkupljene elite.
Preporuke:
0
0
5 subota, 15 novembar 2008 00:50
Slavica
Autori su prevideli jedan važan i nezaobilazan uticaj na kulturnu istoriju Srba, pa i šire. Reč je o ruskoj emigraciji koja je ušla u Srbiju posle Oktobarske revolucije. Ne bih da elabororam zašto su došli u Srbiju, ali je taj talas kulturne elite bio toliko snažan da je od seljačke Srbije iznedrio naučni i umetnički centar pravoslavnog sveta toga doba. Došli su naučnici i umetnici koji su na Beogradskom univerzitetu otvarali nove katedre i širili horizonte probuđene srpske elite. Nažalost, o uticaju ruske naučne i kulturne emigracije, najvišeg obrazovnog ranga, na sve kulturne i naučne sfere života u Srbiji posle Prvog svetskog rata, namerno se prećutkivalo. Plodove te naučne i kulturne misli i danas uživamo, a ipak se na tu temu ne istražuje što je dug i obaveza svakog ozbiljnog istraživača.
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 16 novembar 2008 01:52
Slobodan Janković
Kada ocenjujemo neki rad, mi to činimo odnoseći se prema njemu kao prema celini. Posmatrajući samo jedan ili nekolicinu detalja mi ga ne možemo sveobuhvatno i valjano okarakterisati. Svakako ovakav pristup ne beži od kritike (pozitivne il negativne) spram delova koji zajedno čine delo.
Širok vremenski i tematski zahvat kojem su pribegli autori često podrazumeva i određene površnosti i uopštavanja. Knjizi „Srpski narod i velike sile” može se zameriti niz manjkavosti, od predrasuda prilikom ocenjivanja civilizacija(naprednije i zaostalije)do stilskih i gramatičkih nedostataka na pojedinim mestima,kako je naveo i jedan od komentatora.
Međutim, upravo mogućnost autora da sažmu i sintetišu međunarodne odnose kroz vremensko prostornu ravan i ukažu na kontinuitete ili procese dugog trajanja te jasno razdvoje strateške interese od taktičkih, predstavlja najveći kvalitet knjige.
Ovakav pristup zahteva i hrabrost upravo zbog rizika koje sam gore naveo.
Zamerke autorima zbog ukazivanja na pojave klijentelizma, nelojalnog ponašanja pa čak i antisrpskog delovanja samo naivnima ili ideološki nastrojenima mogu delovati kao demagogija ili „ostrašćenost”. Istorija je puna ovakvih primera a termin kvisling, saradnik/ca okupatora korišćeni su u svim zemljama Evrope koje su oslobođene fašizma i nacizma. Slični termini koriste se i na drugim meridijanima, a uverenje da ovakve pojave postoje samo u nečijoj uobrazilji govori o stanju razuma i svesti uopšte, onih koji to tvrde.
Knjiga svakako zaslužuje pažnju ne samo stručne već i šire publike, koju u ovom slučaju neće opteretiti suvoparan i nerazumljiv ton određenih izdanja.
Paragraf o petoj koloni i stanju srpske elite poziva na otrežnjenje i povratak odgovornosti i moralnosti u javnoj delatnosti u nas.
Preporuke:
0
0
7 utorak, 18 novembar 2008 03:13
Lane
Ova knjiga je svakako jedno sasvim ozbiljno delo koje se bavi naučnom analizom i interpretacijom istorijskih, društvenih i političkih procesa sagledanih kroz viševekovni odnos srpskog naroda i uticajnih velikih sila. Ovakva naučna zrelost ili ozbiljnost se i očekuje kada su u pitanju tako eminentni naučni radnici, nosioci višestrukih stručnih i naučnih titula. U zaključnom razmatranju ovog dela možemo razabrati jedan sveobuhvatan pristup i jasan kontinuitet procesa o kojima je reč. Ono što dodatno privlači pažnju je hrabrost kojom se opominje od strane autora na aspekte destruktivne antisrpske konstante koje nalazimo u određenim odnosima prema srpskom narodu i državi tokom opisanog dugog perioda. U trenutno preovlađujućem mondijalističkom miljeu naše javnosti, ovako dobre, stručne i jasne analize nisu i najpoželjnije i zato stvarno treba mnogo umne i moralne snage da bi se takve analize iznele i probile do javnosti pa autorima treba odati priznanje. Bravo za ovakve autore kao i za NSPM.
Preporuke:
0
0
8 četvrtak, 20 novembar 2008 15:07
mračni nacionalista
ovoliko "podrazumevajućih "opštepoznatih" paušalnih ocena na jednom mestu nema ni u Peščaniku....posebno je dirljiv pasus o večnom francusko srpskom prijateljstvu...a i deo kako su Srbi i Rusi došli u dodir sa antičkom kulturom preko Vizantije... kao i vrlo "originalan" deo o Otomanskoj imperiji ..pa ni odeljak o superiornosti Austro Ugarske civilizacije (one koje su se pokoreni Dubrovčani toliko gadili zbog njenog primitivizma da je plemstvo rešilo da dobrovoljno izumre tako što se neće ženiti i stvarati potomstvo)ne zaostaje...
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 24 novembar 2008 22:05
Dragan Petrović
Najlepše zahvaljujem svim posetiocima sajta NSPM koji su pročitali navedeni tekst kao (skraćeno) Zaključno razmatranje knjige "Srpski narod i velike sile - kulturno istorijski procesi" koja je u izdanju Prometeja iz Novog Sada i Instituta za političke studije iz Bg. izašla iz štampe za Bg. sajam knjiga. Kao koautor knjige posebno se zahvaljujem svim autorima komentara, koristeći priliku da na neke odgovorim i pojasnim.
Persidi - U radu je kritikovana i nemačka savremena politika prema srpskom pitanju, naročito na početku jugosl. krize, ali smo takođe konstatovali njeno poboljšavanje naročito od 2000.
Uočili smo važnost podudaranja strateških interesa Nemačke s Rusijom i Francuskom, a upravo ove dve sile su tradicionalno najnaklonjenije prema Srbima, što daje nadu u izvesnu perspektivu srpsko-nemačkih odnosa. Problem sa SAD i Britanijom je što ove sile teže sukobu najvažnijih interesa s Rusijom, a Srbe smatraju, izraženo Brodelovim elementima dugog trajanja (istorijski, etnički, civilizacijski) "malim Rusima" na Balkanu, te zauzimaju politiku državotvornog i svakog drugog umanjivanja naše pozicije kao deo ukupne politike potiskivanja Rusije.
- Petru, slažem se da predstavnici Druge Srbije često nisu raspoloženi za ozbiljnu i argumentovanu polemiku o ovim važnim temama. Potpuno prihvatam da se u citiranoj rečenici jedan termin ponavlja tri puta, pa postoji propust u lektorsko-stilskoj formi.
- Slavici, prihvatam Vaše zapažanje o važnosti bele ruske emigracije u odnosu na srpsku kulturu između dva sv. rata, što se ne vidi iz ovog Zaključnog razmatranja. Međutim u samoj knjizi to je detaljno opisano na str. 160-164.
- Nikoli, zahvaljujem se na Vašim zapažanjima i pohvalama vezano za stručno-naučni nivo rada, i potpuno prihvatam primedbu da je par strana o savremenoj američkoj politici prema Srbima izvan te forme, gde su verovatno došle do izražaja i emocije, ali to ne menja iznetu suštinu naše ocene savremene američke politike prema srpskom faktoru.
Svima ostalima zahvaljujem na zapažanjima
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner