Osnovni uslov za uspeh svake pozicije i opozicije jeste uspešna privreda, za narod društvo prijatnosti. Šta se desilo posle uvođenja višestranačja? Privreda koja je na početku višestranačja klecala, danas je potpuno uništena. Oni koji su gasili tu privredu, smatrali su da će odmah doći strani kapital i dati novce. Ne investirati već dati. To im se nije ostvarilo. U međuvremenu, u ono što se nekada zvala "društvena nadgradnja" gurali su neproizvodne, partijski odane kadrove. I normalno, ekonomija je i pored velikog broja ekonomista svih obrazovnih profila završila u sunovratu. Sada je "izbacivanje" tih kadrova krupan društveni zadatak(?). Plesan koju je stvorilo višestranačje ne samo da je prekrila plesan već i sve ono đubre od petog oktobra do danas. Teško da će mo se izvući iz svega ovog jer niko nema rešenja problema po principu "(neoliberalizam)vuk sit, ovca (demokratija)cela".
Preporuke:
30
2
2
ponedeljak, 06 oktobar 2014 14:08
Jovan T.
U Srbiji postoje dve vrste opozicije. Prvi su oni koji su od 5.oktobra naovamo uglavnom skoro sve vreme bili na vlasti, na maltene svim nivoima. Osnovna razlika između njih i onih koji su sada na vlasti je što nisu na vlasti. A dok su bili nisu služili srpskim nacionalnim interesima, nego izvršavali naloge Zapada i lično se bogatili. Ti prvi su narodu dojadili, počišćeni su na izborima i bilo bi dobro da ih nikad više ne vidimo na vlasti. Druga vrsta opozicije je ona "nacionalna", koja je slaba i razjedinjena, nesložna i neshvatljivo neujedinjljiva -do samouništenja, pa su i oni dojadili narodu, tim svojim kilavljenjem i neodlučnošću.
Preporuke:
41
1
3
ponedeljak, 06 oktobar 2014 14:22
Štap
Kakava plesan, prekrila ih je mahovina, prethodno su zarđali.
Preporuke:
21
2
4
ponedeljak, 06 oktobar 2014 14:52
Branko
Ako je makar nešto pozitivno od strane ovog režima to je slanje svih stranaka proisteklih iz DOS-a na smetljište istorije gde im je mesto. Zar o likovima koji podnose deklaraciju o nezavisnosti vojvodine treba pričati na bilo koji drugi način nego o talogu srpskog društva.
Preporuke:
28
13
5
ponedeljak, 06 oktobar 2014 15:19
Boško
Tek treba da se stvori opozicija, kada izumru najzad svi Titovi i Slobini pioniri.
Da iz komunjarske pljačke i uništavanja Srbije decenijama početkom 90tih godina izađe izvorna čista srpska opozicija kojoj su interesi Srbije na prvom mestu.
Teoretski nemoguće.
Čak i danas Srbijom "vladaju" komunjarski kadrovi birani po komunjarskom ključu 70-80tih godina.
Birati između gomile komunjarskih partija koje sve posluju po principu "demokratskog centralizma" i gde nema D od "demokratije" je jalov posao.
Sve se svelo da biraš između ko je bolja a ko lošija komunjara i ko više krade a ko manje.
Samo su "naprednjaci" "vanzemaljci" jer niko nije mogao da pretpostavi da u Srbiji postoji takvo političko i moralno dno koje može se dokopa vlasti.
Njihov vođa Vučić je poznat po nacističkim govorima u skupštini kada je "ubijao 100 muslimana za jednog Srbina" tu treba tražiti odgovor šta "motiviše" ovu prćiju Vučićevu koju zovu "stranka" da bude prijatelj sa neonacistima nemačke evropske unije.
Preporuke:
51
4
6
ponedeljak, 06 oktobar 2014 15:41
mare.
Naviknite se da će A.Vučić još dugo vladati. Trenutno je opozicija u totalnom rasulu, i sve su naznake da će u tom rasulu ostati duži vremenski period. Vučić im je uzeo politiku EU nema altrenativu, i sve ih zabetonirao.
Preporuke:
11
31
7
ponedeljak, 06 oktobar 2014 15:55
Zemunac
KRAJNJE JE VREME da se formira nova politicka klima i sa novim ljudima krene u reforme.TU pre svega mislim na POKUSAJ MOBILIZACIJE nekompromitovane opozicije i potpisnika APELA za spas Srbije.Umesto ucena za zapada i prilagodjavanja UNIJI,treba RADITI i pokrenuti neke NASE PROJEKTA,ako treba i kroz NEVLADINE organizacije sa Rusima I BRIKSOM.Pre svega pokrenuti poljoprivredu i vratiti zivot i rad u NAPUSTENA SELA.Ako treba dovesti i imigrante iz treceg sveta.Za to bi bili potrebni i JAVNI RADOVI,koji bi zaposlili mnogo ljudi!Ova VLADA vodi zemlju u direktnu okupaciju.Lakse im je da JEFTINO rasprodaju strancima unistene firme,nego ih rekonstruisu!Uz levicu,protekcionizam svega naseg,odbijanje ucena i radne akcije,rasli bi brze i BEZ KREDITA,nego pod okupacijom.POKRENIMO SRBIJU SAMI,SOPSTVENIM RADOM i talentom!IMAMO SNAGE,u protivnom nam preti unistenje!
Preporuke:
33
0
8
ponedeljak, 06 oktobar 2014 16:02
Aleksandar
Apsolutno nepotrebna slika potpuno nepotrebnog Zizeka (prevaranta koji za potrebe CIA gluma levicra da bi levicu izblamirao).
Preporuke:
35
2
9
ponedeljak, 06 oktobar 2014 16:31
Neko ko je izgubio svaku nadu@Boško
Vaš komentar zaslužuje hiljadu pluseva! Na žalost, mali broj ljudi shvata apokaliptične razmere duhovnog razaranja i nacionalnog rastakanja koje su posledica višedecenijske komunističke vladavine.Srbija postoji ( za sada ) samo na geografskoj karti.Ona više ne postoji u našim srcima i dušama kao dragocenost za koju bismo položili svoje živote, kao što su to uradili naši preci pre samo sto godina.Dolazili iz bogate Amnerike i drugih zemalja da ostave kosti po balkanskim gudurama. Mi tu ljubav ne možemo ni da pojmimo. Za nas je pun tanjir merilo svih stvari. I tu apsolutno ništa ne može da se učini.
Preporuke:
37
3
10
ponedeljak, 06 oktobar 2014 16:41
Srbin crnac, ateista
Izgleda da jednom komentatoru treba plastično objasniti da je titoistički sistem rasformiran još početkom 90-ih (pod ovim sistemom podrazumevam sistem nepotizma i karijerizma radi koristi koji sam po sebi nema veze s nikakvim ideologijama) i da je nakon toga sistemska politika evoluirala u neke druge vlastoljubive, obaveštajne, udbaške i kleptokratsko-oligarhijske odnose. No, mržnja i poricanje stvarnosti su prva dva stepena suočavanja sa novom stvarnošću, nakon toga dolazi depresija i konačno pomirenje i prihvatanje nove stvarnosti. Kad već govorimo o lažnom višepartizmu i poricanju stvarnosti, jedan političar još uvek veruje da je jedinstven i da je još uvek potreban Miloševiću da uništava srpsko rodoljublje i održava Slobu na vlasti, rad ovog agenta je bio vrlo profitabilan. Koliko je taj prodao izbora.. I nikada nije zaista hteo doći na vlast. Zato ga sada nema nigde a njegova stranka stane u kombi. Kakvu posle nacionalnu opoziciju očekivati? Zato posle njega imamo Nikolića i Vučića.
Preporuke:
10
7
11
ponedeljak, 06 oktobar 2014 16:47
Dušan Kovačev
Tačna je bila Skerlićeva ocena, ali je tačno da ona ništa nije promenila u Radikalnoj stranci tog doba.I još gore, taj proces se nastavio u Kraljevini SHS/Jugoslaviji. Za paradigmatski primer beznačalnosti je činjenica da je parola "Vojvodina nije krava muzara" skovana upravo među Radikalima, a potom su je prihvatili samostalne demokrate.
Preporuke:
14
0
12
ponedeljak, 06 oktobar 2014 18:21
Sima
Kakva opozicja kakvi bakraci. U Srbiji ko nije strani placenik nema sta da trazi u politici. Tako je jos od komunista i kominterne. Niko na vlast ni ne dolazi ko nije strani placenik i kao dodatak obavezno domaci izdajnik. Analize kao zamrla opozicija, naravno da je zamrla ako je niko spolja ne finansira i ne protezira. Posto Vucko lepo slusa nema potrebe da se opozicija finansira, ako popusti ili kad mu vreme istekne tj kad se malo umori, onda ce naci novog kapoa dati mu pare i medijsku podrsku i dobija se novi Vucic. Meni nije jasno kako te proste odnose "analiticari" ne uocavaju. I naravno ko nije u parlamentu ne moze da opstane ko od domacih biznismena da placa takve stranke i zasto da ih placa, to su bacene pare.
Preporuke:
12
2
13
ponedeljak, 06 oktobar 2014 18:28
Drago
Opozicija je na vlast.
Svi ostali bili, posebno voljeni Kostunjokio, i pokazali se na (ne)delu.
Nego antikomunisti vole da kukaju cak i kad su njihovi i na vlasti i u opoziciji.
Preporuke:
12
3
14
ponedeljak, 06 oktobar 2014 19:01
nema nade
Srbija nema ni vladu ni opoziciju, odnosno ima njihove karikature.
Sedište vlade i opozivije, danas, je američka ambasada. I jedni i drugi rade što im ovi kažu.
Da se kojim slučajem pojavi neko Če ili Kastro, taj bi brzo završio kao Sadam ili Gadafi.
Preporuke:
13
1
15
ponedeljak, 06 oktobar 2014 19:24
Cmok Toronto
TV Oko od 25 minuta minus dve špice minus 10 minuta o Pavićevoj TV seriji jednako..šta ćemo sa opozicijom..i to u 18.25 i repriza u 22.30 za rasejane..Ko je vlasnik tkz Srbije?U zdravom telu zdrav duh.Srbija je u ekstazi tumora,literalno i bukvalno ali to nam ne smeta da normalnim analizama potvrđujemom da u nas ima pametnih.
Preporuke:
10
1
16
ponedeljak, 06 oktobar 2014 20:42
Opozicija u danasnjoj Srbiji
mi lici na oronulu, istrosenu, urusenu septicku jamu moje baba Stane.
Preporuke:
11
1
17
ponedeljak, 06 oktobar 2014 21:37
fristajlo
Opozicija u Srbiji je narod.
Nije opozicija ono malo nesrećnika koji drežde u poslaničkim klupama, vuku beneficije i plate od muke ovog naroda, i "šatro" kritikuju "vlast".
Sve je to predstava demokratije, farsična tragikomedija, politička burleska za lakoverne.
Kad ovaj narod shvati šta mu se sprema- videćemo šta znači opozicija, u pravom smislu te reči.
A to vreme je blizu.
Preporuke:
20
0
18
ponedeljak, 06 oktobar 2014 22:20
Mićko
"Ovo je neka vrsta više kapilarnog nego jasno koncentrisanog oblika vladavine, zato je poziv na okupljanje protiv samo jednog čoveka, ma koliko on oličava vladajući režim, pucanj u prazno."
Bravo!
Preporuke:
6
0
19
ponedeljak, 06 oktobar 2014 23:53
Rđosav
- opozicija ne postoji, tek treba Služba da je osnuje. Strpimo se malo...
Preporuke:
14
0
20
utorak, 07 oktobar 2014 06:09
neko
@Sima
kao sto sami rekoste, pojednostavili ste; to sto je neko placenik ma koga, on radi za sebe i svoje; kao sto oni koji placaju menjaju one koje placaju, vazi i obrnuto; dobra stara prica o spolnjem i unutrasnjem interesu; da ne budem nepraktican: naziru se nove ideje; ipak je av-ko coveculjak kao i svi ostali; no o tome ne na forumu;
Preporuke:
0
2
21
utorak, 07 oktobar 2014 10:08
seljak bezemljaš1
Dobar izbor citata ali Skerlić nije kredibilan svedok.Razlozi su mnogobrojni.
Skerlić se bavio politikom.
Počeo je kao socijalista.
Kada je 1904 isključen iz Srpske socijal-demokratske stranke, učlanio se u Samostalnu radikalnu stranku, koja se 1901, odvojila od Pašićeve Narodne radikalne stranke, i bila joj ljuti protivnik, dok nije došla u poziciju da joj bude koalicioni partner.
Samostalna radikalna stranka je jedan od osnivača (zajedno sa srpskom Naprednom strankom i nekim hrvatskim i slovenačkim strančicama) Demokratske stranke.(1919 u Sarajevu)
Osnovana Demokratska stranka od osnivanja nosila je ime Jugoslovenska demokratska stranka,ali oni koji trvrde da su njeni naslednici gledaju da izvrdaju pun naziv.
(Jugoslovenska demokratska stranka dođe kao neki DOS koji nije uspeo)
Jugoslovenska demokratska stranka kao ideologiju imala je"integralno jugoslovenstvo"
Tvorac mu je( jedan od ali najveći) Skerlić.
nastavak
Preporuke:
7
0
22
utorak, 07 oktobar 2014 10:32
seljak bezemljaš 2
nastavak.
Skerlić je do svog jugoslovenstva izgleda došao na veoma čudan način. Kao srednjoškolac išao je u Zagreb gde je trebala da se 1899.g. održi proslava pedesetogodišnjice književnog rada J.J.Zmaja. Zmaj je pre toga napisao jednu neverovatno pohvalnu i udvoričku pesmu o Hrvatima.(sa tim pesmuljkom Hrvati će dočekati Tuđmana u Vukovaru) Zmaja (i Skerlića)dočekale su antisrpske demonstracije.One će biti uvod u antisrpske demonstracije, tri godine kasnije.Te 1902 razlupano je sve srpsko u Zagreb. Po oceni i hrvatskih istoričara da se onemogući razvoj Srba kao buržoazije u Trojednici.
Skerlić je reagovao jugoslovenstvom.
Od neverovatno pohvalnog eseja o Anti Starčeviću do predloga da se uvede latinica.Protivio se da dubrovačke pisce oko kojih smo se sporili sa Hrvatima nazivamo srpskim.ITD...
Preporuke:
8
0
23
utorak, 07 oktobar 2014 11:16
seljak bezemljaš4
Skerlićev citat govori da i pored naših trzanja ovde vreme skoro da ne teče, odnosno teče u krug.
Fino se u neprotok vremena uklapa:
"Zakonom od 10 decembra 1890 dana je A.V. Maršalu iz Londona isključiva petnaestogodišnja povlastica za klanje svinja i preradu svinjskih proizvoda. Maršalu koji se obavezao klati i prerađivati u svojoj klanici najmanje 100.000 svinja data su svakovrsna oslobođenja, povlastice, popusti i besplatnosti".
Uzgred posao je propao uz velike štete.
Već se manje uklapa ocena da se spoljna politika Srbije u to vreme svela na:
"na novinarsko podrugivanje Austriji i nešto zvaničnije namigivanje Rusiji"
"Oni su bukvalno navalili da osvoje javnu upravu, to je bila prava najezda i poplava, sva vlast imala je da dopadne radikalima. Cela radikalna stranka pela se sa snagom velikog vala na visinu vladajuće klase"
Ovo kao da je o DOSu.
Citati su iz knjige Slobodana Jovanovića VLADA ALEKSANDRA OBRENOVIĆA Izdavačko i knjižarsko preduzeće Geca Kon A.D. Beograd 1934
nastavak
Preporuke:
4
0
24
utorak, 07 oktobar 2014 12:48
Prečanin
seljak bezemljaš1
Skerlić nije kredibilan svedok..
Skerlić se bavio politikom."
Bavio sam se Skerlićem (više nego što je trebalo) u zimu 2005/2006. Isto kao što se u društvu bavio politikom, tako se u književnosti bavio kritikom; dakle, voleo je da pametuje: od početka je znao da neće i ne može da bude pisac. Katastrofalno je grešio u književnim procenama; primer su Dis i Sima Pandurović, docnije Isidora . Ipak, tu je bio bolji nego u politici.
Preporuke:
7
0
25
utorak, 07 oktobar 2014 12:50
Prečanin, nastavak
Imao je nešto više ambicija no pameti, pa je po dolasku iz Švajcarske, s doktoratom, i nekog vremena provedenog u Beogradu, izjavio: ispalo je mnogo teže nego što sam mislio. Izostao je, valjda crveni tepih, da ga dočeka. Njegova politička shvatanja su koješta, mada skupštinski govori mogu da se čitaju. Bilo je glupo što je rivalizovao i naljutio Milorada Draškovića, partijskog kolegu, koji se obogatio savremenom proizvodnjom mleka i učinio mnogo za srpsku ekonomiju za vreme austrougarskih sankcija, a i inače. Njegov prvi kontakt sa Zmajem nije bio prijatan. Zmaju se nije svideo, smatrao ga je "starmalim" i nadobudnim. Razočaranje beše obostrano.
"1902 razlupano je sve srpsko u Zagreb. "
Postoje izvori da su tome doprineli i Karađorđevići! Nisu mi pri ruci, ne mogu da citiram.
Preporuke:
5
0
26
utorak, 07 oktobar 2014 15:38
SuperBad
Ako je opoziciju prekrila plesan, njihovim cinjenjem/necinjenjem u politici, za to su sami krivi.
Preporuke:
1
0
27
utorak, 07 oktobar 2014 19:23
seljak bezemljaš5
"Uzeto je novo merilo činovničke vrsnoće:nije se pitalo,kako se ko pokazao u državnoj službi,nego se pitalo, ko je bio sa narodom za vreme njegove borbe protiv kralja Milana: tamnovanje za Milanove vlade vredilo je više nego univerzitetsko svedočanstvo" itd.. citat je iz već spominjane knjige Slobodana Jovanovića. Viđeno i u naše doba, u nekoliko varijanti.Primenjeno i 2000.g.Krećemo se u krug pa često nailazimo na VEĆ VIĐENO.
Evo moje viđenje kako smo ušli u krug ili KAKO SMO PROPALI ili kako nas je uhvatila plesan.
To imamo gde god zavirimo.Na tone i na hiljade. Ja zavirujem u Nolitovu knjigu SKERLIĆ PISCI I KNjIGE iz 1974.g.
Citiram delove predgovora.Autor je nevažan. Isti model je korišćen od privrede do filozofije.
Preporuke:
1
0
28
utorak, 07 oktobar 2014 20:02
seljak bezemljaš6
"Borba se vodila oko toga hoće li Socijalistička partija biti stranka proletarijata marksističkog tipa, koja će se boriti za društvene i političke reforme,ali čiji će krajnji cilj biti da revolucionarnim putem izmeni ceo politički i društveni poredak u Srbiji,
ili će ona postati jedna široka malograđanska partija, u koju će ući i u njoj igrati izvesnu ulogu i buržoaska inteligencija, sitni trgovci i zanatlije.
U tom sudbonosnom trenutku po srpski radnički pokret pobedila je marksistička grupa i osuđen reformizam, a iz radničkog pokreta, kao njegovi razbijači, izbačeni su Skerlić,Kosta Jovanović i ostali reformisti"
Ko je te 1904 mogao misliti će pobednici 40 godina kasnije uništiti svaku opoziciju i onesposobiti ljude za svaki smisleni i logički način razmišljanja.
Dobra kombinacija fizičke i ekonomske sile,šta li, ostavila je samo udvorištvo i kao njegovu posledicu lenjost i neznanje.
Izlučiće se iz narodne energije elita.
Za istoriju, 100 godina je treptaj.
Preporuke:
0
0
29
utorak, 07 oktobar 2014 21:10
seljak bezemljaš
Prečanin
Poštovani gospodine.
"Posle kratkotrajnog primirja 1897, sukob između hrvatske i srpske buržoazije se nastavio....
Predstojao je dapače, vrhunac sukoba...naime protusrpske demonstracije u Zagrebu 1902.g...
Izgredi protiv srpskih trgovaca, obrtnika i ekonomskih ustanova,u kojem glavnu ulogu imaju frankovci, i ovom prilikom dokazuju da je jedan od važnijih razloga hrvatsko-srpskog spora međusobna konkurencija.."
POVIJEST HRVATSKOG NARODA 1860-1914 Zagreb 1968.g.
grupa autora Dr Jaroslav Šidak, Dr Mirjana Gross,Dr Igor Karaman i Dragovan Šepić
Zgodan način da se reše konkurencije.Opljačkate je.
Srbi su u Hrvatskoj pljačkani više puta.
Što ruši teoriju da je nevolja sa pljačkom što ne možete dva puta da opljačkate isto.
Uzgred poštovana gospoda zaboravili su napade na srpske prosvetne ustanove i crkvu.
Dejan Medaković je u EFEMERISu pisao o tim i ranijim i kasnijim antisrpskim demonstracijama.
Kao uspomena stajala je zasjeklina naneta sekirom na stepenicama kuće Medakovića.
Preporuke:
3
0
30
utorak, 07 oktobar 2014 21:32
seljak bezemljaš
nastavak
iz spomenute knjige.
"U katalogu prve dalmatinsko-hrvatsko-slavonske izložbe koja se održala u Zagrebu u listopadu 1864.g.
u statističkim podacima o narodnostima u hrvatskoj navedeni su čak i sasvim malobrojni Cigani (1570)
i Jermeni(41) ali su potpuno izostavljeni Srbi.Prema tom katalogu stanovnici Trojednice jesu po narodnosti
gotovo sami Hrvati koji opsižu preko 95 postotakah od ukupnog pučanstva i od kojih jedna četvrtina otpada na grčko nesjedinjeno vjeroispovedanje"
završen citat
Trebalo im je 140 godna da "opsižu" taj postotak.
Sve hrvatske partije istrajno i bez prekida radile su na tome.
Smatram da je Skerlić bio značajan srpski intelektualac.Takav kakav je bio.
nastavak
Preporuke:
3
0
31
sreda, 08 oktobar 2014 08:09
Prečanin
Bezemljaš
Smatram da je Skerlić bio značajan srpski intelektualac.Takav kakav je bio."
I ja to mislim. Pokazao je dokle se kod nas čovek može popeti svojim sposobnostima. Cena beše prevelika. Ne zameram mu mnogo, ponajmanje što je, nezadovoljan svojom suprugom, Klarom Šmidlin, voleo da zalazi u kućerke po Sava-mali. Ja mu zameram što je zalazio u skupštinu, tamo gde pristojni ljudi ne idu.
Da iz komunjarske pljačke i uništavanja Srbije decenijama početkom 90tih godina izađe izvorna čista srpska opozicija kojoj su interesi Srbije na prvom mestu.
Teoretski nemoguće.
Čak i danas Srbijom "vladaju" komunjarski kadrovi birani po komunjarskom ključu 70-80tih godina.
Birati između gomile komunjarskih partija koje sve posluju po principu "demokratskog centralizma" i gde nema D od "demokratije" je jalov posao.
Sve se svelo da biraš između ko je bolja a ko lošija komunjara i ko više krade a ko manje.
Samo su "naprednjaci" "vanzemaljci" jer niko nije mogao da pretpostavi da u Srbiji postoji takvo političko i moralno dno koje može se dokopa vlasti.
Njihov vođa Vučić je poznat po nacističkim govorima u skupštini kada je "ubijao 100 muslimana za jednog Srbina" tu treba tražiti odgovor šta "motiviše" ovu prćiju Vučićevu koju zovu "stranka" da bude prijatelj sa neonacistima nemačke evropske unije.
Svi ostali bili, posebno voljeni Kostunjokio, i pokazali se na (ne)delu.
Nego antikomunisti vole da kukaju cak i kad su njihovi i na vlasti i u opoziciji.
Sedište vlade i opozivije, danas, je američka ambasada. I jedni i drugi rade što im ovi kažu.
Da se kojim slučajem pojavi neko Če ili Kastro, taj bi brzo završio kao Sadam ili Gadafi.
Nije opozicija ono malo nesrećnika koji drežde u poslaničkim klupama, vuku beneficije i plate od muke ovog naroda, i "šatro" kritikuju "vlast".
Sve je to predstava demokratije, farsična tragikomedija, politička burleska za lakoverne.
Kad ovaj narod shvati šta mu se sprema- videćemo šta znači opozicija, u pravom smislu te reči.
A to vreme je blizu.
Bravo!
kao sto sami rekoste, pojednostavili ste; to sto je neko placenik ma koga, on radi za sebe i svoje; kao sto oni koji placaju menjaju one koje placaju, vazi i obrnuto; dobra stara prica o spolnjem i unutrasnjem interesu; da ne budem nepraktican: naziru se nove ideje; ipak je av-ko coveculjak kao i svi ostali; no o tome ne na forumu;
Skerlić se bavio politikom.
Počeo je kao socijalista.
Kada je 1904 isključen iz Srpske socijal-demokratske stranke, učlanio se u Samostalnu radikalnu stranku, koja se 1901, odvojila od Pašićeve Narodne radikalne stranke, i bila joj ljuti protivnik, dok nije došla u poziciju da joj bude koalicioni partner.
Samostalna radikalna stranka je jedan od osnivača (zajedno sa srpskom Naprednom strankom i nekim hrvatskim i slovenačkim strančicama) Demokratske stranke.(1919 u Sarajevu)
Osnovana Demokratska stranka od osnivanja nosila je ime Jugoslovenska demokratska stranka,ali oni koji trvrde da su njeni naslednici gledaju da izvrdaju pun naziv.
(Jugoslovenska demokratska stranka dođe kao neki DOS koji nije uspeo)
Jugoslovenska demokratska stranka kao ideologiju imala je"integralno jugoslovenstvo"
Tvorac mu je( jedan od ali najveći) Skerlić.
nastavak
Skerlić je do svog jugoslovenstva izgleda došao na veoma čudan način. Kao srednjoškolac išao je u Zagreb gde je trebala da se 1899.g. održi proslava pedesetogodišnjice književnog rada J.J.Zmaja. Zmaj je pre toga napisao jednu neverovatno pohvalnu i udvoričku pesmu o Hrvatima.(sa tim pesmuljkom Hrvati će dočekati Tuđmana u Vukovaru) Zmaja (i Skerlića)dočekale su antisrpske demonstracije.One će biti uvod u antisrpske demonstracije, tri godine kasnije.Te 1902 razlupano je sve srpsko u Zagreb. Po oceni i hrvatskih istoričara da se onemogući razvoj Srba kao buržoazije u Trojednici.
Skerlić je reagovao jugoslovenstvom.
Od neverovatno pohvalnog eseja o Anti Starčeviću do predloga da se uvede latinica.Protivio se da dubrovačke pisce oko kojih smo se sporili sa Hrvatima nazivamo srpskim.ITD...
Fino se u neprotok vremena uklapa:
"Zakonom od 10 decembra 1890 dana je A.V. Maršalu iz Londona isključiva petnaestogodišnja povlastica za klanje svinja i preradu svinjskih proizvoda. Maršalu koji se obavezao klati i prerađivati u svojoj klanici najmanje 100.000 svinja data su svakovrsna oslobođenja, povlastice, popusti i besplatnosti".
Uzgred posao je propao uz velike štete.
Već se manje uklapa ocena da se spoljna politika Srbije u to vreme svela na:
"na novinarsko podrugivanje Austriji i nešto zvaničnije namigivanje Rusiji"
"Oni su bukvalno navalili da osvoje javnu upravu, to je bila prava najezda i poplava, sva vlast imala je da dopadne radikalima. Cela radikalna stranka pela se sa snagom velikog vala na visinu vladajuće klase"
Ovo kao da je o DOSu.
Citati su iz knjige Slobodana Jovanovića VLADA ALEKSANDRA OBRENOVIĆA Izdavačko i knjižarsko preduzeće Geca Kon A.D. Beograd 1934
nastavak
Skerlić nije kredibilan svedok..
Skerlić se bavio politikom."
Bavio sam se Skerlićem (više nego što je trebalo) u zimu 2005/2006. Isto kao što se u društvu bavio politikom, tako se u književnosti bavio kritikom; dakle, voleo je da pametuje: od početka je znao da neće i ne može da bude pisac. Katastrofalno je grešio u književnim procenama; primer su Dis i Sima Pandurović, docnije Isidora . Ipak, tu je bio bolji nego u politici.
"1902 razlupano je sve srpsko u Zagreb. "
Postoje izvori da su tome doprineli i Karađorđevići! Nisu mi pri ruci, ne mogu da citiram.
Evo moje viđenje kako smo ušli u krug ili KAKO SMO PROPALI ili kako nas je uhvatila plesan.
To imamo gde god zavirimo.Na tone i na hiljade. Ja zavirujem u Nolitovu knjigu SKERLIĆ PISCI I KNjIGE iz 1974.g.
Citiram delove predgovora.Autor je nevažan. Isti model je korišćen od privrede do filozofije.
ili će ona postati jedna široka malograđanska partija, u koju će ući i u njoj igrati izvesnu ulogu i buržoaska inteligencija, sitni trgovci i zanatlije.
U tom sudbonosnom trenutku po srpski radnički pokret pobedila je marksistička grupa i osuđen reformizam, a iz radničkog pokreta, kao njegovi razbijači, izbačeni su Skerlić,Kosta Jovanović i ostali reformisti"
Ko je te 1904 mogao misliti će pobednici 40 godina kasnije uništiti svaku opoziciju i onesposobiti ljude za svaki smisleni i logički način razmišljanja.
Dobra kombinacija fizičke i ekonomske sile,šta li, ostavila je samo udvorištvo i kao njegovu posledicu lenjost i neznanje.
Izlučiće se iz narodne energije elita.
Za istoriju, 100 godina je treptaj.
Poštovani gospodine.
"Posle kratkotrajnog primirja 1897, sukob između hrvatske i srpske buržoazije se nastavio....
Predstojao je dapače, vrhunac sukoba...naime protusrpske demonstracije u Zagrebu 1902.g...
Izgredi protiv srpskih trgovaca, obrtnika i ekonomskih ustanova,u kojem glavnu ulogu imaju frankovci, i ovom prilikom dokazuju da je jedan od važnijih razloga hrvatsko-srpskog spora međusobna konkurencija.."
POVIJEST HRVATSKOG NARODA 1860-1914 Zagreb 1968.g.
grupa autora Dr Jaroslav Šidak, Dr Mirjana Gross,Dr Igor Karaman i Dragovan Šepić
Zgodan način da se reše konkurencije.Opljačkate je.
Srbi su u Hrvatskoj pljačkani više puta.
Što ruši teoriju da je nevolja sa pljačkom što ne možete dva puta da opljačkate isto.
Uzgred poštovana gospoda zaboravili su napade na srpske prosvetne ustanove i crkvu.
Dejan Medaković je u EFEMERISu pisao o tim i ranijim i kasnijim antisrpskim demonstracijama.
Kao uspomena stajala je zasjeklina naneta sekirom na stepenicama kuće Medakovića.
iz spomenute knjige.
"U katalogu prve dalmatinsko-hrvatsko-slavonske izložbe koja se održala u Zagrebu u listopadu 1864.g.
u statističkim podacima o narodnostima u hrvatskoj navedeni su čak i sasvim malobrojni Cigani (1570)
i Jermeni(41) ali su potpuno izostavljeni Srbi.Prema tom katalogu stanovnici Trojednice jesu po narodnosti
gotovo sami Hrvati koji opsižu preko 95 postotakah od ukupnog pučanstva i od kojih jedna četvrtina otpada na grčko nesjedinjeno vjeroispovedanje"
završen citat
Trebalo im je 140 godna da "opsižu" taj postotak.
Sve hrvatske partije istrajno i bez prekida radile su na tome.
Smatram da je Skerlić bio značajan srpski intelektualac.Takav kakav je bio.
nastavak
Smatram da je Skerlić bio značajan srpski intelektualac.Takav kakav je bio."
I ja to mislim. Pokazao je dokle se kod nas čovek može popeti svojim sposobnostima. Cena beše prevelika. Ne zameram mu mnogo, ponajmanje što je, nezadovoljan svojom suprugom, Klarom Šmidlin, voleo da zalazi u kućerke po Sava-mali. Ja mu zameram što je zalazio u skupštinu, tamo gde pristojni ljudi ne idu.