Основни услов за успех сваке позиције и опозиције јесте успешна привреда, за народ друштво пријатности. Шта се десило после увођења вишестраначја? Привреда која је на почетку вишестраначја клецала, данас је потпуно уништена. Они који су гасили ту привреду, сматрали су да ће одмах доћи страни капитал и дати новце. Не инвестирати већ дати. То им се није остварило. У међувремену, у оно што се некада звала "друштвена надградња" гурали су непроизводне, партијски одане кадрове. И нормално, економија је и поред великог броја економиста свих образовних профила завршила у суноврату. Сада је "избацивање" тих кадрова крупан друштвени задатак(?). Плесан коју је створило вишестраначје не само да је прекрила плесан већ и све оно ђубре од петог октобра до данас. Тешко да ће мо се извући из свега овог јер нико нема решења проблема по принципу "(неолиберализам)вук сит, овца (демократија)цела".
Препоруке:
30
2
2
понедељак, 06 октобар 2014 14:08
Jovan T.
У Србији постоје две врсте опозиције. Први су они који су од 5.октобра наовамо углавном скоро све време били на власти, на малтене свим нивоима. Основна разлика између њих и оних који су сада на власти је што нису на власти. А док су били нису служили српским националним интересима, него извршавали налоге Запада и лично се богатили. Ти први су народу дојадили, почишћени су на изборима и било би добро да их никад више не видимо на власти. Друга врста опозиције је она "национална", која је слаба и разједињена, несложна и несхватљиво неуједињљива -до самоуништења, па су и они дојадили народу, тим својим килављењем и неодлучношћу.
Препоруке:
41
1
3
понедељак, 06 октобар 2014 14:22
Штап
Какава плесан, прекрила их је маховина, претходно су зарђали.
Препоруке:
21
2
4
понедељак, 06 октобар 2014 14:52
Branko
Ako je makar nešto pozitivno od strane ovog režima to je slanje svih stranaka proisteklih iz DOS-a na smetljište istorije gde im je mesto. Zar o likovima koji podnose deklaraciju o nezavisnosti vojvodine treba pričati na bilo koji drugi način nego o talogu srpskog društva.
Препоруке:
28
13
5
понедељак, 06 октобар 2014 15:19
Бошко
Тек треба да се створи опозиција, када изумру најзад сви Титови и Слобини пионири.
Да из комуњарске пљачке и уништавања Србије деценијама почетком 90тих година изађе изворна чиста српска опозиција којој су интереси Србије на првом месту.
Теоретски немогуће.
Чак и данас Србијом "владају" комуњарски кадрови бирани по комуњарском кључу 70-80тих година.
Бирати између гомиле комуњарских партија које све послују по принципу "демократског централизма" и где нема Д од "демократије" је јалов посао.
Све се свело да бираш између ко је боља а ко лошија комуњара и ко више краде а ко мање.
Само су "напредњаци" "ванземаљци" јер нико није могао да претпостави да у Србији постоји такво политичко и морално дно које може се докопа власти.
Њихов вођа Вучић је познат по нацистичким говорима у скупштини када је "убијао 100 муслимана за једног Србина" ту треба тражити одговор шта "мотивише" ову прћију Вучићеву коју зову "странка" да буде пријатељ са неонацистима немачке европске уније.
Препоруке:
51
4
6
понедељак, 06 октобар 2014 15:41
mare.
Naviknite se da će A.Vučić još dugo vladati. Trenutno je opozicija u totalnom rasulu, i sve su naznake da će u tom rasulu ostati duži vremenski period. Vučić im je uzeo politiku EU nema altrenativu, i sve ih zabetonirao.
Препоруке:
11
31
7
понедељак, 06 октобар 2014 15:55
Zemunac
KRAJNJE JE VREME da se formira nova politicka klima i sa novim ljudima krene u reforme.TU pre svega mislim na POKUSAJ MOBILIZACIJE nekompromitovane opozicije i potpisnika APELA za spas Srbije.Umesto ucena za zapada i prilagodjavanja UNIJI,treba RADITI i pokrenuti neke NASE PROJEKTA,ako treba i kroz NEVLADINE organizacije sa Rusima I BRIKSOM.Pre svega pokrenuti poljoprivredu i vratiti zivot i rad u NAPUSTENA SELA.Ako treba dovesti i imigrante iz treceg sveta.Za to bi bili potrebni i JAVNI RADOVI,koji bi zaposlili mnogo ljudi!Ova VLADA vodi zemlju u direktnu okupaciju.Lakse im je da JEFTINO rasprodaju strancima unistene firme,nego ih rekonstruisu!Uz levicu,protekcionizam svega naseg,odbijanje ucena i radne akcije,rasli bi brze i BEZ KREDITA,nego pod okupacijom.POKRENIMO SRBIJU SAMI,SOPSTVENIM RADOM i talentom!IMAMO SNAGE,u protivnom nam preti unistenje!
Препоруке:
33
0
8
понедељак, 06 октобар 2014 16:02
Aleksandar
Apsolutno nepotrebna slika potpuno nepotrebnog Zizeka (prevaranta koji za potrebe CIA gluma levicra da bi levicu izblamirao).
Препоруке:
35
2
9
понедељак, 06 октобар 2014 16:31
Неко ко је изгубио сваку наду@Бошко
Ваш коментар заслужује хиљаду плусева! На жалост, мали број људи схвата апокалиптичне размере духовног разарања и националног растакања које су последица вишедеценијске комунистичке владавине.Србија постоји ( за сада ) само на географској карти.Она више не постоји у нашим срцима и душама као драгоценост за коју бисмо положили своје животе, као што су то урадили наши преци пре само сто година.Долазили из богате Амнерике и других земаља да оставе кости по балканским гудурама. Ми ту љубав не можемо ни да појмимо. За нас је пун тањир мерило свих ствари. И ту апсолутно ништа не може да се учини.
Препоруке:
37
3
10
понедељак, 06 октобар 2014 16:41
Србин црнац, атеиста
Изгледа да једном коментатору треба пластично објаснити да је титоистички систем расформиран још почетком 90-их (под овим системом подразумевам систем непотизма и каријеризма ради користи који сам по себи нема везе с никаквим идеологијама) и да је након тога системска политика еволуирала у неке друге властољубиве, обавештајне, удбашке и клептократско-олигархијске односе. Но, мржња и порицање стварности су прва два степена суочавања са новом стварношћу, након тога долази депресија и коначно помирење и прихватање нове стварности. Кад већ говоримо о лажном вишепартизму и порицању стварности, један политичар још увек верује да је јединствен и да је још увек потребан Милошевићу да уништава српско родољубље и одржава Слобу на власти, рад овог агента је био врло профитабилан. Колико је тај продао избора.. И никада није заиста хтео доћи на власт. Зато га сада нема нигде а његова странка стане у комби. Какву после националну опозицију очекивати? Зато после њега имамо Николића и Вучића.
Препоруке:
10
7
11
понедељак, 06 октобар 2014 16:47
Душан Ковачев
Тачна је била Скерлићева оцена, али је тачно да она ништа није променила у Радикалној странци тог доба.И још горе, тај процес се наставио у Краљевини СХС/Југославији. За парадигматски пример безначалности је чињеница да је парола "Војводина није крава музара" скована управо међу Радикалима, а потом су је прихватили самосталне демократе.
Препоруке:
14
0
12
понедељак, 06 октобар 2014 18:21
Sima
Kakva opozicja kakvi bakraci. U Srbiji ko nije strani placenik nema sta da trazi u politici. Tako je jos od komunista i kominterne. Niko na vlast ni ne dolazi ko nije strani placenik i kao dodatak obavezno domaci izdajnik. Analize kao zamrla opozicija, naravno da je zamrla ako je niko spolja ne finansira i ne protezira. Posto Vucko lepo slusa nema potrebe da se opozicija finansira, ako popusti ili kad mu vreme istekne tj kad se malo umori, onda ce naci novog kapoa dati mu pare i medijsku podrsku i dobija se novi Vucic. Meni nije jasno kako te proste odnose "analiticari" ne uocavaju. I naravno ko nije u parlamentu ne moze da opstane ko od domacih biznismena da placa takve stranke i zasto da ih placa, to su bacene pare.
Препоруке:
12
2
13
понедељак, 06 октобар 2014 18:28
Drago
Opozicija je na vlast.
Svi ostali bili, posebno voljeni Kostunjokio, i pokazali se na (ne)delu.
Nego antikomunisti vole da kukaju cak i kad su njihovi i na vlasti i u opoziciji.
Препоруке:
12
3
14
понедељак, 06 октобар 2014 19:01
nema nade
Srbija nema ni vladu ni opoziciju, odnosno ima njihove karikature.
Sedište vlade i opozivije, danas, je američka ambasada. I jedni i drugi rade što im ovi kažu.
Da se kojim slučajem pojavi neko Če ili Kastro, taj bi brzo završio kao Sadam ili Gadafi.
Препоруке:
13
1
15
понедељак, 06 октобар 2014 19:24
Цмок Торонто
ТВ Око од 25 минута минус две шпице минус 10 минута о Павићевој ТВ серији једнако..шта ћемо са опозицијом..и то у 18.25 и реприза у 22.30 за расејане..Ко је власник ткз Србије?У здравом телу здрав дух.Србија је у екстази тумора,литерално и буквално али то нам не смета да нормалним анализама потврђујемом да у нас има паметних.
Препоруке:
10
1
16
понедељак, 06 октобар 2014 20:42
Opozicija u danasnjoj Srbiji
mi lici na oronulu, istrosenu, urusenu septicku jamu moje baba Stane.
Препоруке:
11
1
17
понедељак, 06 октобар 2014 21:37
фристајло
Опозиција у Србији је народ.
Није опозиција оно мало несрећника који дрежде у посланичким клупама, вуку бенефиције и плате од муке овог народа, и "шатро" критикују "власт".
Све је то представа демократије, фарсична трагикомедија, политичка бурлеска за лаковерне.
Кад овај народ схвати шта му се спрема- видећемо шта значи опозиција, у правом смислу те речи.
А то време је близу.
Препоруке:
20
0
18
понедељак, 06 октобар 2014 22:20
Мићко
"Ово је нека врста више капиларног него јасно концентрисаног облика владавине, зато је позив на окупљање против само једног човека, ма колико он оличава владајући режим, пуцањ у празно."
Браво!
Препоруке:
6
0
19
понедељак, 06 октобар 2014 23:53
Рђосав
- опозиција не постоји, тек треба Служба да је оснује. Стрпимо се мало...
Препоруке:
14
0
20
уторак, 07 октобар 2014 06:09
neko
@Sima
kao sto sami rekoste, pojednostavili ste; to sto je neko placenik ma koga, on radi za sebe i svoje; kao sto oni koji placaju menjaju one koje placaju, vazi i obrnuto; dobra stara prica o spolnjem i unutrasnjem interesu; da ne budem nepraktican: naziru se nove ideje; ipak je av-ko coveculjak kao i svi ostali; no o tome ne na forumu;
Препоруке:
0
2
21
уторак, 07 октобар 2014 10:08
сељак беземљаш1
Добар избор цитата али Скерлић није кредибилан сведок.Разлози су многобројни.
Скерлић се бавио политиком.
Почео је као социјалиста.
Када је 1904 искључен из Српске социјал-демократске странке, учланио се у Самосталну радикалну странку, која се 1901, одвојила од Пашићеве Народне радикалне странке, и била јој љути противник, док није дошла у позицију да јој буде коалициони партнер.
Самостална радикална странка је један од оснивача (заједно са српском Напредном странком и неким хрватским и словеначким странчицама) Демократске странке.(1919 у Сарајеву)
Основана Демократска странка од оснивања носила је име Југословенска демократска странка,али они који трврде да су њени наследници гледају да изврдају пун назив.
(Југословенска демократска странка дође као неки ДОС који није успео)
Југословенска демократска странка као идеологију имала је"интегрално југословенство"
Творац му је( један од али највећи) Скерлић.
наставак
Препоруке:
7
0
22
уторак, 07 октобар 2014 10:32
сељак беземљаш 2
наставак.
Скерлић је до свог југословенства изгледа дошао на веома чудан начин. Као средњошколац ишао је у Загреб где је требала да се 1899.г. одржи прослава педесетогодишњице књижевног рада Ј.Ј.Змаја. Змај је пре тога написао једну невероватно похвалну и удворичку песму о Хрватима.(са тим песмуљком Хрвати ће дочекати Туђмана у Вуковару) Змаја (и Скерлића)дочекале су антисрпске демонстрације.Оне ће бити увод у антисрпске демонстрације, три године касније.Те 1902 разлупано је све српско у Загреб. По оцени и хрватских историчара да се онемогући развој Срба као буржоазије у Троједници.
Скерлић је реаговао југословенством.
Од невероватно похвалног есеја о Анти Старчевићу до предлога да се уведе латиница.Противио се да дубровачке писце око којих смо се спорили са Хрватима називамо српским.ИТД...
Препоруке:
8
0
23
уторак, 07 октобар 2014 11:16
сељак беземљаш4
Скерлићев цитат говори да и поред наших трзања овде време скоро да не тече, односно тече у круг.
Фино се у непроток времена уклапа:
"Законом од 10 децембра 1890 дана је А.В. Маршалу из Лондона искључива петнаестогодишња повластица за клање свиња и прераду свињских производа. Маршалу који се обавезао клати и прерађивати у својој кланици најмање 100.000 свиња дата су сваковрсна ослобођења, повластице, попусти и бесплатности".
Узгред посао је пропао уз велике штете.
Већ се мање уклапа оцена да се спољна политика Србије у то време свела на:
"на новинарско подругивање Аустрији и нешто званичније намигивање Русији"
"Они су буквално навалили да освоје јавну управу, то је била права најезда и поплава, сва власт имала је да допадне радикалима. Цела радикална странка пела се са снагом великог вала на висину владајуће класе"
Ово као да је о ДОСу.
Цитати су из књиге Слободана Јовановића ВЛАДА АЛЕКСАНДРА ОБРЕНОВИЋА Издавачко и књижарско предузеће Геца Кон А.Д. Београд 1934
наставак
Препоруке:
4
0
24
уторак, 07 октобар 2014 12:48
Пречанин
сељак беземљаш1
Скерлић није кредибилан сведок..
Скерлић се бавио политиком."
Бавио сам се Скерлићем (више него што је требало) у зиму 2005/2006. Исто као што се у друштву бавио политиком, тако се у књижевности бавио критиком; дакле, волео је да паметује: од почетка је знао да неће и не може да буде писац. Катастрофално је грешио у књижевним проценама; пример су Дис и Сима Пандуровић, доцније Исидора . Ипак, ту је био бољи него у политици.
Препоруке:
7
0
25
уторак, 07 октобар 2014 12:50
Пречанин, наставак
Имао је нешто више амбиција но памети, па је по доласку из Швајцарске, с докторатом, и неког времена проведеног у Београду, изјавио: испало је много теже него што сам мислио. Изостао је, ваљда црвени тепих, да га дочека. Његова политичка схватања су којешта, мада скупштински говори могу да се читају. Било је глупо што је ривализовао и наљутио Милорада Драшковића, партијског колегу, који се обогатио савременом производњом млека и учинио много за српску економију за време аустроугарских санкција, а и иначе. Његов први контакт са Змајем није био пријатан. Змају се није свидео, сматрао га је "стармалим" и надобудним. Разочарање беше обострано.
"1902 разлупано је све српско у Загреб. "
Постоје извори да су томе допринели и Карађорђевићи! Нису ми при руци, не могу да цитирам.
Препоруке:
5
0
26
уторак, 07 октобар 2014 15:38
SuperBad
Ako je opoziciju prekrila plesan, njihovim cinjenjem/necinjenjem u politici, za to su sami krivi.
Препоруке:
1
0
27
уторак, 07 октобар 2014 19:23
сељак беземљаш5
"Узето је ново мерило чиновничке врсноће:није се питало,како се ко показао у државној служби,него се питало, ко је био са народом за време његове борбе против краља Милана: тамновање за Миланове владе вредило је више него универзитетско сведочанство" итд.. цитат је из већ спомињане књиге Слободана Јовановића. Виђено и у наше доба, у неколико варијанти.Примењено и 2000.г.Крећемо се у круг па често наилазимо на ВЕЋ ВИЂЕНО.
Ево моје виђење како смо ушли у круг или КАКО СМО ПРОПАЛИ или како нас је ухватила плесан.
То имамо где год завиримо.На тоне и на хиљаде. Ја завирујем у Нолитову књигу СКЕРЛИЋ ПИСЦИ И КЊИГЕ из 1974.г.
Цитирам делове предговора.Аутор је неважан. Исти модел је коришћен од привреде до филозофије.
Препоруке:
1
0
28
уторак, 07 октобар 2014 20:02
сељак беземљаш6
"Борба се водила око тога хоће ли Социјалистичка партија бити странка пролетаријата марксистичког типа, која ће се борити за друштвене и политичке реформе,али чији ће крајњи циљ бити да револуционарним путем измени цео политички и друштвени поредак у Србији,
или ће она постати једна широка малограђанска партија, у коју ће ући и у њој играти извесну улогу и буржоаска интелигенција, ситни трговци и занатлије.
У том судбоносном тренутку по српски раднички покрет победила је марксистичка група и осуђен реформизам, а из радничког покрета, као његови разбијачи, избачени су Скерлић,Коста Јовановић и остали реформисти"
Ко је те 1904 могао мислити ће победници 40 година касније уништити сваку опозицију и онеспособити људе за сваки смислени и логички начин размишљања.
Добра комбинација физичке и економске силе,шта ли, оставила је само удвориштво и као његову последицу лењост и незнање.
Излучиће се из народне енергије елита.
За историју, 100 година је трептај.
Препоруке:
0
0
29
уторак, 07 октобар 2014 21:10
сељак беземљаш
Пречанин
Поштовани господине.
"После краткотрајног примирја 1897, сукоб између хрватске и српске буржоазије се наставио....
Предстојао је дапаче, врхунац сукоба...наиме протусрпске демонстрације у Загребу 1902.г...
Изгреди против српских трговаца, обртника и економских установа,у којем главну улогу имају франковци, и овом приликом доказују да је један од важнијих разлога хрватско-српског спора међусобна конкуренција.."
ПОВИЈЕСТ ХРВАТСКОГ НАРОДА 1860-1914 Загреб 1968.г.
група аутора Др Јарослав Шидак, Др Мирјана Гросс,Др Игор Караман и Драгован Шепић
Згодан начин да се реше конкуренције.Опљачкате је.
Срби су у Хрватској пљачкани више пута.
Што руши теорију да је невоља са пљачком што не можете два пута да опљачкате исто.
Узгред поштована господа заборавили су нападе на српске просветне установе и цркву.
Дејан Медаковић је у ЕФЕМЕРИСу писао о тим и ранијим и каснијим антисрпским демонстрацијама.
Као успомена стајала је засјеклина нанета секиром на степеницама куће Медаковића.
Препоруке:
3
0
30
уторак, 07 октобар 2014 21:32
сељак беземљаш
наставак
из споменуте књиге.
"У каталогу прве далматинско-хрватско-славонске изложбе која се одржала у Загребу у листопаду 1864.г.
у статистичким подацима о народностима у хрватској наведени су чак и сасвим малобројни Цигани (1570)
и Јермени(41) али су потпуно изостављени Срби.Према том каталогу становници Троједнице јесу по народности
готово сами Хрвати који опсижу преко 95 постотаках од укупног пучанства и од којих једна четвртина отпада на грчко несједињено вјероисповедање"
завршен цитат
Требало им је 140 годна да "опсижу" тај постотак.
Све хрватске партије истрајно и без прекида радиле су на томе.
Сматрам да је Скерлић био значајан српски интелектуалац.Такав какав је био.
наставак
Препоруке:
3
0
31
среда, 08 октобар 2014 08:09
Пречанин
Беземљаш
Сматрам да је Скерлић био значајан српски интелектуалац.Такав какав је био."
И ја то мислим. Показао је докле се код нас човек може попети својим способностима. Цена беше превелика. Не замерам му много, понајмање што је, незадовољан својом супругом, Кларом Шмидлин, волео да залази у кућерке по Сава-мали. Ја му замерам што је залазио у скупштину, тамо где пристојни људи не иду.
Да из комуњарске пљачке и уништавања Србије деценијама почетком 90тих година изађе изворна чиста српска опозиција којој су интереси Србије на првом месту.
Теоретски немогуће.
Чак и данас Србијом "владају" комуњарски кадрови бирани по комуњарском кључу 70-80тих година.
Бирати између гомиле комуњарских партија које све послују по принципу "демократског централизма" и где нема Д од "демократије" је јалов посао.
Све се свело да бираш између ко је боља а ко лошија комуњара и ко више краде а ко мање.
Само су "напредњаци" "ванземаљци" јер нико није могао да претпостави да у Србији постоји такво политичко и морално дно које може се докопа власти.
Њихов вођа Вучић је познат по нацистичким говорима у скупштини када је "убијао 100 муслимана за једног Србина" ту треба тражити одговор шта "мотивише" ову прћију Вучићеву коју зову "странка" да буде пријатељ са неонацистима немачке европске уније.
Svi ostali bili, posebno voljeni Kostunjokio, i pokazali se na (ne)delu.
Nego antikomunisti vole da kukaju cak i kad su njihovi i na vlasti i u opoziciji.
Sedište vlade i opozivije, danas, je američka ambasada. I jedni i drugi rade što im ovi kažu.
Da se kojim slučajem pojavi neko Če ili Kastro, taj bi brzo završio kao Sadam ili Gadafi.
Није опозиција оно мало несрећника који дрежде у посланичким клупама, вуку бенефиције и плате од муке овог народа, и "шатро" критикују "власт".
Све је то представа демократије, фарсична трагикомедија, политичка бурлеска за лаковерне.
Кад овај народ схвати шта му се спрема- видећемо шта значи опозиција, у правом смислу те речи.
А то време је близу.
Браво!
kao sto sami rekoste, pojednostavili ste; to sto je neko placenik ma koga, on radi za sebe i svoje; kao sto oni koji placaju menjaju one koje placaju, vazi i obrnuto; dobra stara prica o spolnjem i unutrasnjem interesu; da ne budem nepraktican: naziru se nove ideje; ipak je av-ko coveculjak kao i svi ostali; no o tome ne na forumu;
Скерлић се бавио политиком.
Почео је као социјалиста.
Када је 1904 искључен из Српске социјал-демократске странке, учланио се у Самосталну радикалну странку, која се 1901, одвојила од Пашићеве Народне радикалне странке, и била јој љути противник, док није дошла у позицију да јој буде коалициони партнер.
Самостална радикална странка је један од оснивача (заједно са српском Напредном странком и неким хрватским и словеначким странчицама) Демократске странке.(1919 у Сарајеву)
Основана Демократска странка од оснивања носила је име Југословенска демократска странка,али они који трврде да су њени наследници гледају да изврдају пун назив.
(Југословенска демократска странка дође као неки ДОС који није успео)
Југословенска демократска странка као идеологију имала је"интегрално југословенство"
Творац му је( један од али највећи) Скерлић.
наставак
Скерлић је до свог југословенства изгледа дошао на веома чудан начин. Као средњошколац ишао је у Загреб где је требала да се 1899.г. одржи прослава педесетогодишњице књижевног рада Ј.Ј.Змаја. Змај је пре тога написао једну невероватно похвалну и удворичку песму о Хрватима.(са тим песмуљком Хрвати ће дочекати Туђмана у Вуковару) Змаја (и Скерлића)дочекале су антисрпске демонстрације.Оне ће бити увод у антисрпске демонстрације, три године касније.Те 1902 разлупано је све српско у Загреб. По оцени и хрватских историчара да се онемогући развој Срба као буржоазије у Троједници.
Скерлић је реаговао југословенством.
Од невероватно похвалног есеја о Анти Старчевићу до предлога да се уведе латиница.Противио се да дубровачке писце око којих смо се спорили са Хрватима називамо српским.ИТД...
Фино се у непроток времена уклапа:
"Законом од 10 децембра 1890 дана је А.В. Маршалу из Лондона искључива петнаестогодишња повластица за клање свиња и прераду свињских производа. Маршалу који се обавезао клати и прерађивати у својој кланици најмање 100.000 свиња дата су сваковрсна ослобођења, повластице, попусти и бесплатности".
Узгред посао је пропао уз велике штете.
Већ се мање уклапа оцена да се спољна политика Србије у то време свела на:
"на новинарско подругивање Аустрији и нешто званичније намигивање Русији"
"Они су буквално навалили да освоје јавну управу, то је била права најезда и поплава, сва власт имала је да допадне радикалима. Цела радикална странка пела се са снагом великог вала на висину владајуће класе"
Ово као да је о ДОСу.
Цитати су из књиге Слободана Јовановића ВЛАДА АЛЕКСАНДРА ОБРЕНОВИЋА Издавачко и књижарско предузеће Геца Кон А.Д. Београд 1934
наставак
Скерлић није кредибилан сведок..
Скерлић се бавио политиком."
Бавио сам се Скерлићем (више него што је требало) у зиму 2005/2006. Исто као што се у друштву бавио политиком, тако се у књижевности бавио критиком; дакле, волео је да паметује: од почетка је знао да неће и не може да буде писац. Катастрофално је грешио у књижевним проценама; пример су Дис и Сима Пандуровић, доцније Исидора . Ипак, ту је био бољи него у политици.
"1902 разлупано је све српско у Загреб. "
Постоје извори да су томе допринели и Карађорђевићи! Нису ми при руци, не могу да цитирам.
Ево моје виђење како смо ушли у круг или КАКО СМО ПРОПАЛИ или како нас је ухватила плесан.
То имамо где год завиримо.На тоне и на хиљаде. Ја завирујем у Нолитову књигу СКЕРЛИЋ ПИСЦИ И КЊИГЕ из 1974.г.
Цитирам делове предговора.Аутор је неважан. Исти модел је коришћен од привреде до филозофије.
или ће она постати једна широка малограђанска партија, у коју ће ући и у њој играти извесну улогу и буржоаска интелигенција, ситни трговци и занатлије.
У том судбоносном тренутку по српски раднички покрет победила је марксистичка група и осуђен реформизам, а из радничког покрета, као његови разбијачи, избачени су Скерлић,Коста Јовановић и остали реформисти"
Ко је те 1904 могао мислити ће победници 40 година касније уништити сваку опозицију и онеспособити људе за сваки смислени и логички начин размишљања.
Добра комбинација физичке и економске силе,шта ли, оставила је само удвориштво и као његову последицу лењост и незнање.
Излучиће се из народне енергије елита.
За историју, 100 година је трептај.
Поштовани господине.
"После краткотрајног примирја 1897, сукоб између хрватске и српске буржоазије се наставио....
Предстојао је дапаче, врхунац сукоба...наиме протусрпске демонстрације у Загребу 1902.г...
Изгреди против српских трговаца, обртника и економских установа,у којем главну улогу имају франковци, и овом приликом доказују да је један од важнијих разлога хрватско-српског спора међусобна конкуренција.."
ПОВИЈЕСТ ХРВАТСКОГ НАРОДА 1860-1914 Загреб 1968.г.
група аутора Др Јарослав Шидак, Др Мирјана Гросс,Др Игор Караман и Драгован Шепић
Згодан начин да се реше конкуренције.Опљачкате је.
Срби су у Хрватској пљачкани више пута.
Што руши теорију да је невоља са пљачком што не можете два пута да опљачкате исто.
Узгред поштована господа заборавили су нападе на српске просветне установе и цркву.
Дејан Медаковић је у ЕФЕМЕРИСу писао о тим и ранијим и каснијим антисрпским демонстрацијама.
Као успомена стајала је засјеклина нанета секиром на степеницама куће Медаковића.
из споменуте књиге.
"У каталогу прве далматинско-хрватско-славонске изложбе која се одржала у Загребу у листопаду 1864.г.
у статистичким подацима о народностима у хрватској наведени су чак и сасвим малобројни Цигани (1570)
и Јермени(41) али су потпуно изостављени Срби.Према том каталогу становници Троједнице јесу по народности
готово сами Хрвати који опсижу преко 95 постотаках од укупног пучанства и од којих једна четвртина отпада на грчко несједињено вјероисповедање"
завршен цитат
Требало им је 140 годна да "опсижу" тај постотак.
Све хрватске партије истрајно и без прекида радиле су на томе.
Сматрам да је Скерлић био значајан српски интелектуалац.Такав какав је био.
наставак
Сматрам да је Скерлић био значајан српски интелектуалац.Такав какав је био."
И ја то мислим. Показао је докле се код нас човек може попети својим способностима. Цена беше превелика. Не замерам му много, понајмање што је, незадовољан својом супругом, Кларом Шмидлин, волео да залази у кућерке по Сава-мали. Ја му замерам што је залазио у скупштину, тамо где пристојни људи не иду.