субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Лутовац: И притисак да избори буду на јесен и излазак на изборе – имају шансе само уз јединство
Хроника

Зоран Лутовац: И притисак да избори буду на јесен и излазак на изборе – имају шансе само уз јединство

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. април 2024.

"И једна и друга варијанта, односно и притисак да избори буду на јесен и излазак на изборе, имају шансе на успех једино ако смо јединствени. А ако нисмо, ни једна ни друга опција немају велике шансе за успех. Најгора могућа опција је да смо подељени", изјавио је председник Демократске странке Зоран Лутовац за Н1.

Иако локални избори још увек нису расписани, измена Закона о локалним изборима је прихваћена у Народној скупштини, а одређене странке су већ најавиле улазак у изборну трку. Да ли је успостављено поверење у преговарачки процес са представницима владајућих странака. Које промене ће моћи да буду уведене у бирачки списак и сам изборни процес до 2. јуна?

„Што се тиче поверења у преговарачки процес, још увек га нема. Али први знак је дат, да би могло да се успостави. То је један од наших кључних захтева, а то је да они који су променили место пребивалишта 12 месеци, да немају право гласа на новој адреси. Они су, додуше, предложили да то буде осам месеци. Дакле, постоји политички договор да се то спроведе правно, технички и да то постане закон. Односно, да се нађе начин како ће се то регулисати“, казао је Лутовац у емисији Дан уживо.

Како је рекао, људи су помало у недоумици да ли ће се то правило односити на неке следеће изборе или на ове сада.

„Односи се на ове сада. Људи се питају онда и да ли би закон морао да важи ретроактивно? Да! То није противуставно. Постоје ситуације у којима закони могу да буду ретроактивни, а то су ситуације које су од јавног интереса. Ово је ситуација од јавног интереса, јер је потребно вратити поверење у изборни процес. Те према томе, постоје правни основи, постоје политички основи, остаје да се технички то спроведе“, навео је.

На питање да ли се то може заиста и десити, каже:

„Па како да вам кажем, искуство нам говори да не би требало да прихватамо све здраво за готово. То је јасно као дан. Чак и ово што је усвојен закон у Скупштини, да ће избори бити 2. јуна, многи сумњају да ће бити 2. јуна, односно да председник државе неће потписати тај закон. Видите колико је то неповерење. Огромно, а да би се изградило неко поверење много је потребно, и времена, и стрпљења да би се то урадило“.

Говорећи о разилажењу опозиције у ставовима, Лутовац подсећа да је ДС био донео одлуку да би најбоље било да се избори одложе за јесен.

„И то јесте тако. Ми сматрамо да је то тако и били смо унутар коалиције за ту одлуку. Међутим, ми смо унутар коалиције остали у мањини са том одлуком. Сматрајући да је кључна ствар за коалицију и за опозицију уопште и за друштво уопште, да очувамо јединство, без обзира која ће од ове две варијанте да превлада, ми смо пристали, с обзиром да смо у мањини, да прихватимо став већине. Ми смо сачували то јединство“, казао је.

О томе да ли постоји шанса да се дође до неког обновљеног јединства, Лутовац каже да – шанса увек постоји.

„Међутим, једна страна сматра да то јединство треба да буде на овој страни, друга страна на оној страни. Међутим, оно што треба да буде корективни елемент у демократији, то јесте да за такве ситуације имате унапред познату процедуру. Унапред позната процедура је да се поштује одлука већине. И зато смо ми, као Демократска странка, поштујући ту одлуку већине, у жељи да спасимо јединство, јер је за нас јединство кључна ствар, прихватили да будемо, да прихватимо и поштујемо став већине. Дошли смо у такву ситуацију да остали то нису урадили и зато је дошло до цепања. Међутим, важно је рећи следеће: да једна и друга варијанта, односно притисак да избори буду на јесен и излазак на изборе, имају шансе на успех једино ако смо јединствени. А ако нисмо јединствени, ни једна, ни друга опција нема велике шансе за успех. А најгора могућа је опција да смо подељени“, нагласио је.

Одлагање избора?

Предлог о одлагању избора више, додаје, није на столу, али ће, каже, неке колеге из опозиције то предложити у Скупштини.

„Добиће нашу подршку за то, али да би она добила већину, потребно је да се сагласи и друга страна која је рекла да то не жели“, рекао је Лутовац.

Према његовим речима, пасиван бојкот је бесмислен. „А поготово парцијални пасивни бојкот. Шта значи парцијални? То значи бојкотујемо Београд, а остатак Србије не мора“, додаје.

Председник ДС-а каже да је „поштено“ размишљати о целој Србији.

„Ми у Демократској странци смо све време размишљали не само о Београду, него о целој Србији. И то је поштено. Ја мислим да је то прави начин, јер избори у Београду нису лошији него у остатку Србије. Може се чак рећи да су бољи, јер ми имамо ту вашу телевизију и још неке медије који су доступни грађанима. У остатку Србије њих немамо. У остатку Србије су људи под већим притиском. У остатку Србије је много ризичније бавити се политиком него у Београду“, навео је Лутовац.

И тешко је, изјавио је, објаснити да „у Београду нећемо на изборе, а у остатку Србије како год желе наши одбори“.

„То је тешко одбрањиво, и логички и политички у сваком смислу. Значи ми нисмо на том становишту били, тако да се не може рећи да је баш гласање било 5-4, него 5-2, 5-2-2, јер и ми и странка Заједно смо били за радикалнију варијанту која се тиче целе Србије, а не само Београда. Тако да и у том смислу, значи бојкот има смисла, односно неизлазак на изборе, има смисла једино ако је свеопшти, ако обухвата не само целу коалицију, него и друге политичке актере и цело друштво, онда он има шансу на успех. Оног момента кад је било јасно да се то неће десити, бојкот губи сваки смисао“, изјавио је Лутовац.

Каже и да се и даље воде разговори између странака опозиције.

„Ми разговарамо, колеге смо. Али ја мислим да ту може да се нађе најмањи заједнички садржалац. Ми да нисмо јуче били на том састанку, овај важан захтев, а то је да они који су дописивани у последњих годину дана не могу гласати, они не би прихватили. Те према томе, то је један конкретан допринос оном начелном пристанку на који су они пристали у самом старту, рекли су – за нас је прихватљиво да се уређује бирачки списак, али нису рекли конкретно шта“, појаснио је Лутовац.

Сада, додаје, раде на томе заједно са невладиним организацијама и посланичким клубовима оних који желе да изађу на изборе.

„И у том једном разговору долазимо до неких конкретних ствари. Ја сам убеђен да ћемо доћи и по другом питању, а то су медији. Ми ћемо имати састанак у петак са РТС-ом, јавним сервисом, мада су, рецимо, напредњаци рекли – за нас је споран и ми нисмо задовољни РТС-ом, а нисмо задовољни ни Унајтед Медијом, и они треба да буду на састанку. Ја сам објаснио то на следећи начин – није исто кад имате јавни сервис који је обавезан Уставом, и на другој страни телевизију која је кабловска. То су две различите, огромне две различите ствари. Редослед приоритета је јавни сервис, који је сервис свих грађана, потом телевизије са националном покривеношћу, а потом кабловске телевизије“, испричао је Лутовац.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер