субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Танасије Маринковић: Странке које су ушле у изборни процес напустиле борбу за изборне услове. Излазак на изборе је доношење поклона Вучићу на руке
Хроника

Танасије Маринковић: Странке које су ушле у изборни процес напустиле борбу за изборне услове. Излазак на изборе је доношење поклона Вучићу на руке

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. април 2024.

 Професор Танасије Маринковић изјавио је у "Иза вести" да излазак на изборе представља "одустанак од борбе за изборне услове".

Како је рекао, у осам година, од рушења у Савамали, имали су „толико прилика да поентирају, нажалост, с обзиром на толико лошу политику којом ова власт води ову државу“.

„Сетите се односа према грађанима у време короне, видимо како изгледа ова борба, нисмо ни у ЕУ, а изгубили смо у потпуности Косово, па и ова крађа, мајске трагедије, до данас нико није политички одговарао. Пропуштамо пречице, нажалост пречице, јер је реч о катастрофалној политици ове власти, да поентирамо. Нажалост, то се десило и у овом тренутку“, каже он.

Не би се сложио, додаје, да су изборни услови постали дезинтегративни фактор.

„Део коалиције СПН, странке које су ушле у изборни процес, те странке су напустиле борбу за изборне услове. На том састанку је јасно речено да ово о чему говоримо се уопште не односи на изборе заказане за 2. јун“, истиче он.

Нема збора, тврди, да ће они који излазе на „неуставне и незаконите“ изборе учешћем „покушати да допринесу легитимитету самих избора“.

„Да ли ће ти избори бити легитимни зависиће од излазности на њима. То ће показати да ли ће грађани пристати на ову игру Александра Вучића. Саво Манојловић као доктор правних наука нема право да верује у то да ће се нешто променити, свако ко иоле нешто зна о изборном процесу, зна да се ништа неће променити“, каже.

Политичка реалност је, каже он, „било оно што се формирало 9. марта„.

„Неформална коалиција са Надом, уз покровитељство ПроГласа, да се не иде на изборе без испуњавања минималних услова. Проблем је закон што се касно доноси, требало је у марту када је то тражио ПроГлас, НАДА, СПН и применити у међувремену препоруке ОДИХР, препоруке наглашавају да се наредни избори не могу одржати без испуњења услова“, каже.

Његов утисак је био, додаје, током читавог састанка, изузев неких дисонантних тонова, да су „на добром путу да се изборе да се избори помере за јесен“.

„Чињеница да је неко позвао стране амбасадоре, да смо се ми обратили ОЕБС, било је јасно да самостално не могу да спроведу те изборе, да им је потребна опозиција да би легитимисала те изборе, довођење амбасадора је био јасан показатељ тога, те њихове слабости, на којој је требало да наставимо да одиграмо на одговарајући начин. Ми смо изашли са планом како то да се изведе правно, иза тога је стала НАДА, ПроГлас, формирао се референдумски моменат“, каже.

Према његовим речима, „Радомир Лазовић је на састанку понудио 2. јун као алтернативу“.

„Упркос тој Лазовићевој понуди и чињеници да Ана Брнабић то прихвата, закључујући састанак, у исти глас су и Мариника Тепић и Мирослав Алексић рекли да то више није опција. Ја могу после свега да закључим да некима и није било потребно превише убеђивања, чак ни превише уступака од стране СНС да би се определили за тај 2. јун. Сад кад резимирам, унутар коалиције, оно што је правни тим чинио, имали смо платформу за даљу борбу за изборне услове, ове странке које су се одлучиле да изађу одавно су одустале од коалиције СПН. Будимо поштени и рецимо оно што је јасно било на том састанку већ казано од стране СПС и СНС, да ми сада не говоримо о изборним условима за 2. јун, говоримо о неким наредним изборима, наредни локални избори су 2026. и 2027. године“, истиче он.

Према његовим речима, „Демократска странка је позвала грађане на друштвену опозицију“.

„И шта се десило – сад је једна тужитељка на дисциплинској клупи јер је учествовала на трибинама ПроГласа, јер је постала део те друштвене опозиције, да би се сада та странка повукла из те идеје. Нека нам Зоран Лутовац каже шта је договорено на том састанку јуче, шта ће бити испуњено до 2. јуна. Наши прописи нису лоши, они се не примењују“, каже он.

Додаје да се „притисак коначно формирао у Србији“.

„Обратили смо се међународној заједници, какав ће бити наш наредни кредибилитет, шта смо ми урадили да додатно анимирамо међународну заједницу, коју наредну иницијативу смо учинили? Позвали смо ОЕБС да посредује недељу дана пре него што ће се распасти коалиција, који је будући кредибилитет да се опозиција обрати, ко ће нас узети за озбиљно, хоћемо ли ми моћи једни друге да узмемо за озбиљно“, упитао је.

Додаје и да ДС нема много времена за размишљање.

„Оног тренутка кад буде проглашена листа, нема повлачења, кад буду у коалицији“, каже.

Излазак на изборе је, каже, „одустанак од борбе за изборне услове“.

„И биће вид легитимизације, не само свих оних који изађу, тих избора, него и легитимизације крађе која се десила, јер нисмо наставили борбу, ми смо упркос свему томе окренули други образ да нам се лупи шамар“, каже он.

Осврнуо се и на могућност бојкота само у Београду.

„Ја сам неко коме се последње може пребацити идеја некакве ‘београдизације’ Србије, али добро знамо из историје да се промене политичке дешавају у престоници“, каже.

Излазак на изборе је, понавља, „доношење поклона Вучићу на његове руке“.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер