субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Амнести интернешнел": У Србији током 2023. забележено кршење слободне изражавање и мирног окупљања, насиље над женама, припадницима ЛГБТ заједнице и мигрантима. Постојале оптужбе за корупцију у јавним службама
Хроника

"Амнести интернешнел": У Србији током 2023. забележено кршење слободне изражавање и мирног окупљања, насиље над женама, припадницима ЛГБТ заједнице и мигрантима. Постојале оптужбе за корупцију у јавним службама

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. април 2024.

 У Србији је током 2023. године забележено кршење слободне изражавање и мирног окупљања, насиље над женама, припадницима ЛГБТИ заједнице и мигрантима, као и подривање права на социјалну безбедност, наводи се у извештају организације за заштиту људских права Амнести интернешнел (АИ).

У данас објављеном извештају о стању људских права у свету 2023. године, АИ наводи да су у Србији и даље на свим нивоима постојале оптужбе за корупцију у јавним службама.

Глорификација осуђених ратних злочинаца стваорила је у Србији, како наводи АИ, културу некажњивости и онемогућава да жртве дођу до истине, правде и репарације. Надлежни органи још имају заостатак од 1.700 случајева потенцијалних ратних злочина које треба истражити.

АИ у извештају констатује да је у априлу прошле године осам европских медијских удружења изразило забринутост да је отворено непријатељство политичара према критички настројеним медијима, што је онда додатно надувавала таблоидна штампа, учинило претње и нападе на независне новинаре нормалном појавом.

Додаје се да су истраживачки новинари, заштитници људских права и активисти били мата стратешких СЛАПП тужби, чији је циљ да се искључи учешће јавности.

У делу о угрожавању права на слободно мрно окупљање, АИ наводи случај јавне расправе о новом закону о унутрашњим пословима, који је требало да буде усвојен са циљем да се „легализује масовни биометријски надзор на јавним местима, властима да веће дискреционо право да растеравајујавна окупљања и да ауторизује низ принудних мера против учесника протеста, не наводећи околности у којима би оне биле примењена“.

Додаје се да су у Србији демонстрације, и то посебно еколошких активиста, одржаване уз масовно присуство полиције а учесници редовно били мета често непотребне и претеране силе.

АИ наводи и да је прошле године оркривено да су у Србији „актери под покровитељством државе“ користили шпијунске апликације против чланова цивилног друштва.

Уз подсећање да је у Србији током 2023. године најмање 27 жена било жртва фемицида, АИ у извештају констатује да центрима за социјални рад често недостају социјални радници и психолози стручни за област породичног насиља, а да сигурним кућама која воде НВО недостају сигурни извори финансирања.

АИ констатује и да дефиниција силовања у српском кривичном законику није у сладу са међународним и регионалним стандардима, пошто се бит кривичног дела базира искључиво на примени насиља, а не и на елементу одсуства пристанка.

У извештају се оцењује и да је Закон о социјалној карти ослабио већ ионако неадекватан систем социјалне помоћи и оставио људе који живе у екстртемном сиромаштву без икакве социјалне помоћи. Зако је, наводи АИ, несразмерно погодио припаднике ромске заједнице.

АИ подсећа на изјаву председника Србије Александра Вучића да никада неће одобрити закон о истополним браковима, чији је нацрт састављен још почетком 2021. године.

У извештају, АИ наводи и присилно враћање миграната, такозвани пушбек, на границама са Мађарском и Бугарском. али и редовну евикцију миграната из привремених кампова на северу Србије коју спроводи српска полиција.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер