субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада САД у Србији: Америчка влада нема улогу у формирању нове српске владе, наш став о Вулину и Поповићу добро познат
Хроника

Амбасада САД у Србији: Америчка влада нема улогу у формирању нове српске владе, наш став о Вулину и Поповићу добро познат

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. мај 2024.

 Америчка влада нема улогу у формирању нове српске владе, речено је из Амбасаде САД за Н1.

„Наш став о (Александру) Вулину и (Ненаду) Поповићу је добро познат. Они остају под америчким санкцијама“, поручили су из америчке амбасаде.

Портпарол Стејт департмента исто ово је рекао 30. априла за Глас Америке, истакавши да САД не играју никакву улогу у кадровским одлукама српске владе.

У новој влади нашли су се и Вулин и Поповић који су од прошле године под санкцијама САД.

Овакав избор министара отворио је питање како ће то утицати на односе са западним партнерима, пре свега са САД, с обзиром да је амерички амбасадор још пре увођења санкција Вулину рекао да не желе да имају контакте са њим.

Бивши министар без портфеља Ненад Поповић на листу санкција Стејт департмента и Министарства финансија САД стављен је у новембру 2023. због проневера и корупције.

Неколико месеци раније америчко Министарство финансија увело је санкције Вулину и то због, како наводе, умешаности у „транснационални организовани криминал, илегалне операције са дрогом и злоупотребу јавне функције“. У објашњењу је такође истакнуто да је Вулин „користио своје јавне позиције да подржи Русију, олакшавајуц́и руске активности које деградирају безбедност и стабилност Западног Балкана и дајуц́и Русији платформу за даљи утицај у региону“.

Бодо Вебер је за РСЕ изјавио да је очигледно да је Београд, кроз кадрирање двојице чланова нове владе који су под санкцијама САД, водио рачуна о неговању односа са Москвом.

„Но, то ипак не значи напуштање политике седења на две столице (између Истока и Запада)“, оценио је Вебер, виши сарадник невладиног Савета за политику демократизације из Берлина.

(Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер