Svet nakon 11. septembra | |||
Pitanje od 65 miliona dolara |
četvrtak, 16. decembar 2004. | |
The Guardian Kako i gde treba da pomognemo izgradnju demokratije? Pre svega, pogledajmo činjenice. Šta biste više voleli da imate u susedstvu, demokratiju ili diktaturu? Demokratiju, zar ne? Ukoliko se zaista radi o izvornoj liberal-demokratiji, onda je ona bolja i za ljude koji žive u njoj i za susede. Pa onda, što ne promovisati ideju demokratije u susednim zemljama? Ili mislite da imamo obavezu jedino prema sunarodnicima i interese samo u okviru državnih granica? Ukoliko smatrate da je apsolutno nevažno da li vođe drugih zemalja ugnjetavaju, muče, truju i ubijaju političke protivnike ili etničke i religijske grupe u okviru granica svoje države, onda nije potrebno da čitate dalje. Uštedećete koji minut dragocenog vremena. Prijatan Vam dan. Šta, još uvek ste ovde? Hajde da onda postavimo pravo pitanje: kako pomoći izgradnju demokratije? Već znamo koji je način pogrešan: Irak. Ali šta je ispravno? Koja su sredstva unapređivanja i pomaganja demokratije delotvorna i opravdana? Napisano je mnogo knjiga o tome šta je potrebno za vojnu intervenciju, ali nema gotovo nijedne o tome kako graditi demokratiju. Ovo pitanje je otvoreno povodom kontroverze oko uloge zapadnog novca u ukrajinskoj „narandžastoj revoluciji“, ali seže mnogo dalje. Bušova administracija je „demokratizaciju Bliskog Istoka“ stavila na sam vrh spoljnopolitičkih prioriteta za sledeće četiri godine. Da li smo i mi za ciljeve koje Vašington želi da postigne ali nam samo smetaju sredstva koja on pritom koristi? Pokušajmo, za početak ove važne debate, da izložimo nekoliko bazičnih principa:
Na primer: poslednjih godina hladnog rata učestvovao sam, zajedno sa sociologom Ralfom Darendorfom, istoričarem Fransoa Fireom, švedskim piscem Per Vastbergom i drugima, u humanitarnoj akciji koja je podržavala izdavaštvo, i samizdat knjige i časopise, u centralnoj i Istočnoj Evropi. Tokom te akcije uvek su bile jasno naznačene sve zapadne fondacije koje su finasirale projekte. Kadgod to ne bi dovodilo primaoca pomoći u opasnost, zahtevali smo da se na publikaciji istakne ko ju je podržao. Naknadno smo u knjizi pod naslovom Sloboda za izdavaštvo, izdavaštvo za slobodu objavili čitavu priču, uključujući i delove koje ranije nismo smeli da otkrijemo. Danas, uz malo truda, možete pronaći listu svih Ukrajinskih NGO koje je podržavao American National Endowment for Democracy i Soroseva fondacija u Kijevu. Međutim, navika da se stvari drže u tajnosti samo je deo problema; drugi deo je u tome što ima jako puno donora, ali i korisnika tih donacija. Stvarno bih voleo da pročitam jednu uporednu, preglednu, nezavisnu studiju o tokovima finansiranja u Ukrajini. Ali u njoj bi se morala obratiti pažnja na obe strane – i rusku i zapadnu. A ni ruska strana ne objavljuje preterano mnogo izveštaja.
Danas se demokratija ubrzano izgrađuje u zemljama koje su „negde na sredini“, zemljama kvazi-autoritarnih i kvazi-demokratskih režima (u Južnoj Americi oni su poznati pod nazivom demokratura). Gangsterska praksa ucenjivanja, zastrašivanja i dirigovanih medija koji su u posedu različitih oligarha, važna je koliko i formalni instrumenti države. U ovakvoj sivoj zoni teško je postaviti jasna pravila igre, ali početna tačka bi mogla da bude:
Takođe, čuju se tvrdnje da je vlada Ukrajine preko Rusije dobila oko 200 miliona dolara. Moderni izbori se dobijaju ili gube zahvaljujući televiziji, a većina kanala je bila vrlo priklonjena Vladi. Koliko treba uložiti da bi igra bila ravnopravna?
Ovo je, ponavljam, samo prvi pokušaj da se grubo naznače prvih nekoliko principa. Pre nego što krenemo dalje, potrebno nam je još činjenica. „Činjenice su subverzivne“ rekao je veliki američki novinar IF Stone - ali mogu da podriju i same teorije zavere. U međuvremenu moramo sačuvati osećaj za odnos stvari koje nas okružuju. Prošle nedelje su australijski lekari sa sigurnošću utvrdili da je učinjen pokušaj da se otruje ukrajinski kandidat opozicije, Viktor Juščenko. A svako ko misli da postoji bilo kakva moralna jednakost između finansiranja predizbornih anketa i trovanja političkog protivnika trebalo bi dobro da se zapita da li je sa njim sve u redu. Prevod: Gordan Velev |