субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Швајцарци против минарета на џамијама
Савремени свет

Швајцарци против минарета на џамијама

PDF Штампа Ел. пошта
Родриго Карисо Коуто   
понедељак, 30. новембар 2009.

(Ел Паис, 30.11.2009) 

Грађани Швајцарске су јуче на раферендуму изразили одлучну подршку предлогу о уставној забрани изградње минарета на џамијама које ће у будућности бити подигнуте у њиховој земљи. Иницијативу ултрадесничарске Швајцарске народне партије (SVP-UDC), подржало је 57,5% гласача, али то неће погодити већ постојеће минарете на швајцарској територији. Излазност на референдуму је била 55%.

Овакав резултат сместа је изазвао страх од немира у муслиманском свету, и насилне реакције екстремистичких група. По круговима интернационалне Женеве, јуче се видно пробудио дух кризе настале после објављивања карикатура Мухамеда 2006. у једном данском дневнику.

Овај резлутат – посебно његове размере – примљен је са запрепашћењем у швајцарској политичкој класи. Осим изненађења, аналитичари изражавају утисак да би резултат био исти у многим земљама из ове зоне. Швајцарска бискупска конференција је изразила жаљење због оваквог резултата.

Референдум је изазвао полемику још у току кампање, коју је Народна партија илустровала постерима са претећим минаретима као ракетама, и женама у буркама. Неколико дана пре гласања, Међународна амнестија је упозорила да ће забрана спречити Швајцарску да поштују своје обавезе о слободи вероисповести. Промотери иницијативе SVP-UDC – на општим изборима из 2007. добили су 29% гласова – одговорили су да градња минарета није под окриљем слободе вероисповести, јер минарети «немају релогиозни значај».

Ово екстремно становиште такође је бранио и теоретичар ислама Тарик Рамадан, швајцарски држављанин египастког порекла и доктор муслиманског права. Рамадан је потврдио да «минерет није нужан за молитву». То је олакшало посао онима који су покушали да увере народ да је минарет «знак политичке доминације и експанзије ислама по швајцарској земљи».

Швајцарска влада и парламентарна већина били су против иницијативе о забрани градње минарета. Према министарки правде и полиције, Евелин Видмер-Шлумф «резултат овог гласања, без сумње изражава постојећи страх и несигурност међу становништвом да исламски фундаменталисти могу да одведу до успостављања паралелних друштава, која ће се изоловати и игнорисати наш правни поредак».

Министарка је додала да «тај страх треба посматрати озбиљно, као што је то чинила и чина влада, чак и када процењује да забрана градње минарета није подесно средство за борбу против исламских екстремиста».

У Швајцарској постоје само четири минарета, а осим тога, са њих се не позива на молитву. Најпознатији је онај на џамији у Женеви. Рачуна се да има између 130 и 160 верских и културних исламских центара у читавој земљи. Минарети у Швајцарској до сада нису били узрок социјалних сукоба. За разлику од тешкоћа при интеграцији какве се виде у другим европским земљама, муслиманска имиграција изгледа да се интегрисала у друштво без већих тешкоћа, што још више чини несхватљивом иницијативу SVP-UDC.

Сви посматрачи се слажу у тврдњи да се у основи референдума ради о «присуству муслиманске имиграције у Швајцарској». У Швајцарској има око 400.000 муслимана, и они потичу из Турске, Албаније и бивше Југославије.

Референдум је још једном указао на провалију која дели Швајцарску немачког и француског говорног подручја. Од 23 кантона, само четири је било против забране: Базел-град – немачко говорно подручје, и Женева, Нојшател и Вауд (Лозана), где се говори француски.

Мрачан израз лица министарке спољних послова, не оставља никакву сумњу. За социјалисту Мишелин Калми-Реј, изражена воља Швајцараца је «израз страха и доказ узбуне пред глобалозованим светом палим у економску кризу». Али признаје да су власти «подцениле легитимну забринутост грађана». Калми-Реј тврди да је овај резултат гласања плод «фалсификовања стварности и инструментализације страха Швајцараца од стране одређене политичке партије». Према швајцарском шефу дипломатије, речена партија «прави систематски амалгам између ислама и насиља, женске подређености и дискриминације» и ту партију квалификује «недоговорном јер је довела нацију у овакву ситуацију». Калми-Реј сматра да »резултат гласања не изражава одбојност према муслиманима», али дозвољава да је «потцењена легитимна забринутост грађана», и каже да је «забринута видевши колико Швајцараца подржавају тезе SVP-UDC». Она додаје: «Мислим да хитно треба појачати спољни и унутрашњи дијалог са циљем да се нађе решење за овакву ситуацију».

Да ли теба очекивати реакцију муслиманског света, сличну оној коју је изазвало објављивање карикатура Мухамеда у данским новинама? «Не», одговара министарка, «јер ми верујемо у дијалог». Инсистира на томе да четири постојећа минарета неће бити погођена овим гласањем и да ће муслимани и даље моћи да без забрана наставе са својом вером. Али и тврди: «да је овакав референдум одржан у било којој суседној земљи, дао би сличан резултат».

Превео Бранислав Ђорђевић

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер