петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Бомбардовање аеродрома у Дамаску као израелски „хитац упозорења“ Техерану
Савремени свет

Бомбардовање аеродрома у Дамаску као израелски „хитац упозорења“ Техерану

PDF Штампа Ел. пошта
Раде Мароевић   
четвртак, 12. октобар 2023.

Израелска авијација бомбардовала је аеродроме у Дамаску и Алепу, у тренутку када је сиријској престоници прилазио авион у којем се налазио ирански министар спољних послова. Напад је наставак серије удара на циљеве у Сирији, које власти у Тел Авиву повезују са активностима иранске Револуционарне гарде и либанског Хезболаха.

Авион иранске компаније "Махан ер" направио је круг изнад нетом разрушене писте аеродрома у Дамаску, пре него што је посада одустала од покушаја слетања и летелицу усмерила ка Багдаду.

Осим писте у Дамаску, израелски пројектили онемогућили су слетање на аеродром у Алепу, чиме је очекивана посета иранског министра спољних послова и још неколико чланова делегације осуђена на пропаст.

"Овај напад је очајнички покушај израелских криминалаца да скрену пажњу са злочина које чине у Гази и силних губитака које им наносе Палестинци", јавила је сиријска државна агенција Сана.

Авион у којем се налазио ирански министар Хосеин Амир Абдолахијан је у међувремену слетео на багдадски аеродром. Очекује се да ће иранска делегација наредних дана допутовати у Бејрут.

Одмах после напада на аеродроме, Хамас је из Либана испалио 13 ракета ка Израелу, али је већину пројектила уништила противваздушна одбрана.

Израелски извори наводе да се у авиону налазио и командант иранске Револуционарне гарде Есмаил Кани и још неколико високих официра ове формације, али су власти у Техерану такве информације одбациле као нетачне.

Иако је израелска авијација, током претходних година, бар десетак пута гађала ова два аеродрома, јутрошњи напад је био жешћи него раније, јер су онеспособљене обе писте, док је нанета и велика штета пратећим објектима.

Осим Ирану, порука је делом упућена и либанском Хезболаху, са чијим су борцима израелске снаге, претходних дана, у неколико наврата размењивале ватру, али без избијања озбиљнијих или директних сукоба.

Према либанским и израелским изворима, у тим сукобима је погинуло десетак и рањено једнако толико људи на обе стране.

Израел: Сирија транзитна тачка за иранско наоружање

Израел је, у последњој у низу оптужби против Техерана, навео да су иранске власти искористиле хуманитарну кризу после земљотреса у Турској и Сирији, како би под маском хуманитарне помоћи дотурили наоружање сиријској војсци и Хезболаху.

Израелски обавештајци наводе да је оружје у Сирију допремано током седам седмица, непосредно после фебруарског земљотреса у којем је страдало око 6.000 Сиријаца. На аеродроме у Латакији, Дамаску и Алепу слетело је неколико стотина авиона натоварених хуманитарном помоћи.

У пошиљке хране, лекова и шатора "упакована" је опрема за комуникације, делови за модернизацију противваздушних система, те комплетни радари. Прву информацију о овим пошиљкама објавила је агенција Ројтерс.

Иран и Сирија су одбацили такве наводе, али извори сматрају да је Израел убрзо покренуо озбиљну кампању против распоређивања новог наоружања, укључујући и нападе на конвоје којима је оружје превожено по Сирији и Ираку.

Организација дотурања оружја додељена је јединици "18000" сиријских оружаних снага, састављеној махом од припадника иранске Револуционарне гарде и Хезболаховој "шверцерској" јединици "4400", коју Мосад већ деценијама означава као кључни канал за испоруке оружја проиранским милицијама у региону.

Један од најзначајнијих напада на овај канал изведен је крајем октобра прошле године када је серија експлозија затресла добро чуване хангаре аеродрома Дамаск у Сирији. Уништени су писта, аеродромски радар и магацини у којима су чуване компоненте беспилотних летелица које су, наводно, у сиријску престоницу допремљенe из Ирана.

Сиријске власти саопштиле су да није било жртава, док су западни обавештајци упозорили да је серија напада на складишта иранског оружја натерала власти у Техерану да драматично промене стратегију у Сирији, па су са пуког наоружавања снага лојалних Башару ел Асаду, прешли на модернизацију тамошње противваздушне одбране.

Тајни напади на Револуционарну гарду

У серији тајних напада, осим сиријских војника и цивила, убијено је и најмање десет припадника иранске Револуционарне гарде, укључујући и двојицу пуковника – Мортезу Саеднежада и Ехсана Карбалаипура, чију су смрт потврдиле и власти у Техерану.

Крајем новембра прошле године убијен је пуковник Давуд Џафари, кога израелске обавештајне службе описују као главног координатора развоја сиријске противваздушне одбране, али и сложене заједничке мреже припадника Хезболаха, Револуционарне гарде и сиријских снага.

Крајем децембра, израелски авиони бомбардовали су подземни комплекс у близини Дамаска у којем су, под командом Хезболаха, скривени ирански дронови и делови ових летелица. Почетком априла гађани су и циљеви на којима се налазила радарска опрема за навођење дронова.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер