Početna strana > Rubrike > Politički život > Bez „Kusturice u 2“
Politički život

Bez „Kusturice u 2“

PDF Štampa El. pošta
Strahinja Bogdanović   
utorak, 10. novembar 2009.

Zlobnici bi rekli da nijedan film koji je snimio nije doneo Emiru Kusturici ovoliko podrške, čestitki i pozdrava iz Srbije, koliko njegov nedavni sukob sa Aleksandrom Stankovićem, voditeljem emisije "Nedeljom u 2" na Hrvatskoj radio-televiziji. I ne bi mnogo pogrešili.

Kusturičini filmovi, naime, retko kada su bili po ukusu srpske publike, koja je ovom režiseru svašta umela da zamera: od toga da nas predstavlja celom svetu "kao Cigane" (najčešća reakcija srpskih nacionalista), pa do toga da svojim delima pravda zločinačku politiku beogradskog režima (preovlađujuća ocena drugosrbijanskih mundijalista). Ali, zato su njegovi politički stavovi i društveni komentari uglavnom nailazili na masovno odobravanje (ne računajući drugosrbijanske mundijaliste, koji ga ne vole ni u "vanfilmskom" izdanju). Ipak, ne pamti se kada je čuveni režiser dobio toliko "Majstore, svaka čast" poruka kao prošle nedelje, kada je u 22. minutu razgovora prekinuo intervju i izbacio Stankovića i ekipu iz Drvengrada.

Incident je izbio kada je Aleksandar Stanković postavio Kusturici, koji ga je ugostio u svojoj kući, niz pitanja vezanih za ispijanje viskija sa Slobodanom Miloševićem i podržavanje Karadžića. U stvari, prema kasnijoj izjavi Kusturice, Stanković ga ništa drugo nije ni pitao, već je od početka razgovora potencirao isključivo Emirove veze sa srpskim režimom iz devedesetih. Dvostruki dobitnik kanske "Zlatne palme" je, vidno iznerviran, u jednom trenutku skinuo mikrofon i naredio ekipi HRT-a da napusti njegovo imanje, što su ovi, posle žestoke svađe, i uradili, ali – bez snimaka. Stanković je kasnije optužio Kusturicu da im je oduzeo materijal, dok je Kusturica šeretski uzvratio da su Stanković i njegove kolege "u žurbi zaboravili snimke".

Vest da je najprovokativniji voditelj HRT-a oteran sa Mokre Gore bila je udarna u svim srpskim medijima, a ovdašnji internet korisnici (čije je reakcije najlakše uočiti, zbog komentara koje ostavljaju), u velikoj većini dali su za pravo Kusturici. Bilo je, očekivano, i onih koji su se stideli zbog toga što je u njihovoj zemlji jednom "sjajnom novinaru" na takav način onemogućeno da radi svoj posao, ali upadljivo manje nego u nekim ranijim slučajevima kada su osećali sramotu zbog države u kojoj žive (recimo, povodom ubistva Brisa Tatona). Sve u svemu, nadmoćna većina euforično je čestitala Emiru Kusturici što ne pristaje da priča o srpskim zločinima, dok se manjina nad istom tom činjenicom zgražavala. Što će reći, iz cele ove epizode pamtiće se da jedan Srbin (Kusturica) nije hteo sa jednim Hrvatom (Stanković) da priča o nedavnoj, krvavoj prošlosti.

Koliko je to pogrešan utisak, može se videti po snimku emisije "Telering" na sarajevskoj televiziji OBN, emitovanoj 25. oktobra ove godine. Voditelj "Teleringa" Mato Đaković intervjuisao je tom prilikom upravo Kusturicu, takođe u njegovom Drvengradu i to – postavljajući mu ista pitanja. Zašto je pio viski sa Slobodanom Miloševićem; kako se osećao dok je "Karadžić granatirao Sarajevo"; zašto veliča Karadžića i Mladića; kako je i zašto odlučio da bude Srbin... Sve su to teme koje je Đaković otvarao u razgovoru sa čuvenim režiserom, a na koja je ovaj vrlo rečito odgovarao!

Šta se to promenilo u Kusturici pa je, samo dve nedelje kasnije i u vrlo sličnom razgovoru, izgubio strpljenje i otkazao gostoprimstvo stranom novinaru, mogao bi neko da se zapita. A u stvari, ništa se nije promenilo u Kusturici. Niti u temama. Promenio mu se samo sagovornik: umesto pristojnog, vaspitanog i umerenog Đakovića, prošle sedmice naspram Emira Kusturice sedeo je nadobudni Stanković, već godinama najangažovaniji promoter zvanične hrvatske verzije ratnih sukoba na prostoru SFRJ.

Naime, Aleksandar Stanković je svakom svom gostu iz Srbije, pa i Crne Gore, nametao krivicu za zločine koje je u oružanim sukobima devedesetih počinila srpska strana. Pri tom, bez spremnosti da se u njegovim emisijama na isti način razgovara i o zločinima hrvatskih formacija nad Srbima. Svakome ko relativno redovno prati njegove emisije, odavno je jasno da Stanković, nesporno vešt i energičan u raspravama, na jedan način dočekuje političare, glumce, muzičare i pisce iz Zagreba, Splita ili Sarajeva, a na sasvim drugi njihove kolege iz Beograda ili Banja Luke.

Za razliku od mnogih drugih Stankovićevih gostiju, Emir Kusturica to nije želeo da trpi. Nije mu, dakle, smetala tema koju je Stanković nametao: već ju je bio prošao sa Đakovićem, nije imao razloga da je izbegava u razgovoru sa Stankovićem. Ovde mu je zasmetala agresivna "istina" koju hrvatski voditelj neumorno promoviše, a u kojoj je, recimo, Slobodan Milošević izjednačen sa Adolfom Hitlerom. Zasmetalo mu je što je to preraslo u razgovor u kojem jedna strana (Stanković) može samo da dobije, a druga (Kusturica) samo da izgubi. Ma koliko poštovao novinarsku smelost i profesionalnu radoznalost, Kusturica nije imao nijedan jedini razlog da u takvom razgovoru učestvuje u svojoj kući. Pogotovo što je nedavno, u "Teleringu", dokazao da mu rasprava o najosetljivijim temama nimalo nije strana, Kusturica je odlučio da ne dozvoli čoveku kojeg je ugostio da ga maltretira.

Možda više nego ikada ranije, Emir Kusturica našao se u tom intervjuu u istoj onoj situaciji u kojoj se nalazi Srbija, zemlja koju je odabrao za svoju domovinu. I Srbija, poput Kusturice, svako malo mora da pojašnjava zbog čega je pila viski sa Miloševićem i zašto je pevala Radovanu Karadžiću, ali i dalje joj ne veruju da je spremna da se "suoči sa prošlošću". Razlika je "samo" u tome što Srbija, odnosno njena vlast, još nije izgubila strpljenje i svojim nadobudnim sagovornicima (Mesiću, Silajdžiću, Đukanoviću, Kacinu...), koji nemaju ništa više stila i vaspitanja nego Aleksandar Stanković, uskratila gostoprimstvo.

A da li bi i država Srbija, poput Kusturice, jednom mogla da prekine "razgovor" u kojem je za nju rezervisana uloga negativca? Možda i bi, sudeći po epilogu Kusturičinog slučaja – Aleksandar Stanković je proteklih dana, po povratku sa Mokre Gore u Zagreb, pretio slavnom režiseru da će svejedno pustiti neki materijal iz Drvengrada koji je valjda krišom snimio, ali je njegova emisija ipak protekla bez ikakvog prizora njegove svađe sa Kusturicom.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner