четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Подсетник > Због Исламске државе САД и савезници мењају однос према Асаду
Подсетник

Због Исламске државе САД и савезници мењају однос према Асаду

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. септембар 2015.

Донедавно је однос западних политичара према председнику Сирије и његовој улози у борби против Исламскe државe био јединствен: Башар Асад треба да оде. Ипак, чини се да политика САД и њихових савезника у региону није успела. Западни лидери све чешће изјављују да је неопходно да сиријски председник учествује у решавању ситуације у земљи.

У САД почињу да признају да је стратегија борбе против Исламске државе коју су одабрали Вашингтон и његови савезници претрпела пораз.

„Треба да признамо да је то потпуна пропаст. Истинска пропаст. Волео бих да није тако, али чињенице су такве какве су“, сматра сенатор из Алабаме Џеф Сешнс.

Упркос милионима долара потрошених за обуку и наоружавање сиријских устаника, према саопштењу Пентагона, у борбама против Исламске државе сада учествује највише пет сиријских бораца.

Генерал Џон Ален, којег је Обама прошле године именовао за команданта оружаних снага коалиције за борбу против Исламске државе, недавно је поднео оставку. Према расположивим подацима, незадовољан је током борбе.

Командант групе сиријских устаника које су обучавале и подржавале САД, Мухамед Дахир, такође је напустио функцију, рекавши да је мисија пропала. Истовремено, чини се да је почело да се мења и расположење САД и Европе. Раније су на сва питања у вези са Сиријом одговарали просто: не треба имати посла с Асадом, треба га се клонити.

„Нисмо изјављивали да је наш став о оставци Асада толико безуслован да нисмо спремни да с Русијом, Ираном и другим земљама разматрамо могућност кратког прелазног периода у Сирији уз међународни надзор“, изјавио је министар иностраних послова Велике Британије Филип Хамонд.

„Не мислим да је Асад део дугорочног решења сиријског проблема, али у овом моменту он мора да учествује у преговорима“, уверен је шеф аустријске дипломатије Себастијан Курц.

 „Дубоко смо уверени да овде треба постићи политичко решење, а то је могуће једино путем преговора“, сматра државни секретар САД Џон Кери.

Он је изјавио да је Америка спремна за „брз почетак дискусије с Русијом“ како би се израдила заједничка стратегија за борбу против Исламске државе.

„По мом мишљењу, Русија види како терористи покушавају да освоје Дамаск и, имајући у виду лекције које су нам донеле смене режима у Ираку и Либији, она саопштава: ’Не можемо да дозволимо да се то догоди‘“, изјавио је професор политикологије Североисточног универзитета у Бостону Макс Абрамс.

Због пропасти стратегије Вашингтона у борби против Исламске државе, коалиција је сада, по свему судећи, отворенија за нове предлоге за решавање сиријске кризе.

(Спутњик) 

 

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер