Početna strana > Debate > Kosovo i Metohija > U udžbenicima će pisati da Srbija u svojoj istoriji nije imala većeg izdajnika od Aleksandra Vučića
Kosovo i Metohija

U udžbenicima će pisati da Srbija u svojoj istoriji nije imala većeg izdajnika od Aleksandra Vučića

PDF Štampa El. pošta
"Otadžbina"   
ponedeljak, 16. septembar 2024.

Istorijsko obraćanje predsednika Srbije povodom egzodusa i terora nad Srbima u južnoj srpskoj pokrajini podseća na onu narodnu - zavođenje za Goleš planinu.

Predsednik je krenuo sa izlaganjem pomalo istorijski govoreći da su kako on kaže Marko Jakšić, Slobodan Samardžić i Miloš Jovanović vodili pregovore sa Albancima u Beču od 2006 do 2008. godine. Ostalo je nepoznato šta je predsednik time hteo da kaže ali ono što svi znamo jeste da za razliku od predsednika oni u Beču ništa nisu potpisali. Odbili su tzv. Ahtisarijev plan što je potvrdila i Skupština Srbije gde su i ondašnji poslanici Vučić i Dačić glasali za to odbijanje. Posle pet godina i jedan i drugi pristali su na tzv. Briselski sporazum koji Srbima nudi mnogo manje u odnosu na Ahtisarijev plan. Predsednik Srbije je otišao i korak danje potpisujući i Vašingtonski sporazum, prihvatajući Francusko-neamčki predlog i tzv. Ohridsku implementaciju.

Spomenuti Briselski sporazum je nažalost uzrok svih nevolja Srba na severu Kosova i Metohije. Tim sporazumom, kada su u pitanju lokalne samouprave, Aleksandar Vučić je Srbe i srpske opštine iz pravno-političkog sistema Republike Srbije preveo u pravno-politički sistem samoproglašene republike Kosovo.

Kada su Srbi u Kosovskoj Mitrovici bojkotovali lokalne separatističke izbore na koje ih je prisiljavao Aleksandar Vučić i čiji je rezlulat bio manje od 1 posto izašlih, isti je organizovao razbijanje biračkih kutija i ponavljanje lokalnih izbora petnaest dana kasnije. Taj 17. novembar ostaće upamćen kao datum kada su izbore zajedniči obezbeđivali srpska žandarmerija i Kobre u civilu, EULEKS policija, KFOR i ROSU policija iz Prištine. To je prvo pojavljivanje ROSU policije na severu KiM ostvareno uz zalaganje današnjeg predsednika Srbije. ROSU policija na severu KiM je politička tekovina Aleksandra Vučića.

Predsednik se u svom izlaganju bavio socijalnim i humanitarnim pitanjima Srba sa Kosova i Metohije. Obećao je da će svakom nezaposlenom udeliti po 20 hiljada dinara mesečno, odnosono 150 evra. Sa tim novcem Srbi na ovom prostoru nemaju perspektivu ni za brak ni za porodicu. U više od 12 godina svoje vladavine SNS vlast na čelu sa Aleksandrom Vučićem nije izgradila nijedan industrijski objekat u kome bi Srbi mogli da rade.

Ono što još karakteriše celu situaciju jeste da su Srbi mnogo lepše, bolje i slobodnije živeli na severu KiM pre dolasak Aleksandra Vučića na presto nego za vreme njegove vladavine. I mnogo više Srbije je bilo na ovom prostoru dok on nije došao na vlast

Ono što još karakteriše celu situaciju jeste da su Srbi mnogo lepše, bolje i slobodnije živeli na severu KiM pre dolasak Aleksandra Vučića na presto nego za vreme njegove vladavine. I mnogo više Srbije je bilo na ovom prostoru dok on nije došao na vlast. Legalno i regularno su bili prisutni i policija i sudstvo i civilna zaštita kojih se on onda odrekao kroz pomenuti sporazum. Žali se naš predsednik i cvili da ne može da dođe u Kosovsku Mitrovicu jer mu ne daju ni stranci ni Albanci. A kada je došao na vlast na Kosovo i Metohiju je mogao da uđe bilo kad i u bilo koje vreme i na bilo kojem mestu. Šestog decembra 2012. godine nagovorio je ondašnjeg predsednika valade Ivicu Dačića da postavi klasičnu granicu između južne srpske pokrajine i ostatka Srbije. Ta granica nosi zvučni naziv – integrisano upravljanje granicom. I to je ključni razlog što on ne može da dođe, i ne samo on, nego i mnogi drugi, ako to nije po volji Prištine.

Predsednik kroz socijalni program obećava da će svim đacima da dodeli besplatno udžbenike. To je lepo ali je pitanje na koji način će ti udžbenici da dođu do srpske dece na KiM. Ovo tim pre jer je predsednik separatističke vlade Aljbin Kurti zabranio ulazak srpske robe u južnu srpsku pokrajinu. Aleksandar Vučić nema ni smelosti ni snage a možda i ne želi da ugrozi svoju predsedničku funkciju i da odgovor recipročnim merama. Recipročnim merama jer 90 posto robe koja dolazi na KiM prolazi kroz centralnu Srbiju.

U okviru mera za poboljšanje političke situacije u kojoj se nalaze Srbi predsednik traži da se omogući Srbima da se vrate u policiju i sudstvo i da se raspišu izbori za opštine na severu KiM. Separatisti u Prištini preko svojih medija mu se podrugljivo smeju. Kažu, predsednik je pljunuo i zbog formiranja ZSO oni su napustili ove institucije. A sada bez obzira što ZSO nije firmirana predsednik je to polizao i moli Aljbina Kurtija da raspiše izbore i da Srbe vrati u sud i policiju. Ponižavajuće nema šta. Doduše, predsednik kaže da će to da ostvari tzv. pismeno, pretpostavlja se da je to termin koji je pozajmio od Dositeja Obradovića, jer će da piše i Žozepu Borelju i Ursuli fon der Lajen i ostalim evropskim zvaničnicima. Daj Bože ali teško da će to da pomogne. Mrka kapa.

Položaj Srba na severu Kosova i Metohije posebno se pogoršao od kada je, kako predsednik Vučić reče, 780 Srba napustilo kosovsku policiju. Na njihova mesta svih 780 došli su Albanci koji se ponašaju kao kazneno-ekspedicini korpus sa glavnim motivom da se Srbima na severu KiM svete što skoro 12 godina nisu mogli da uspostave svoju vlast na tom prostoru. Uopšte nije jasan razlog zašto je predsednik naredio Srbima da napuste policiju, da se razoružaju i da napuste svoja radna mesta. Aleksandar Vučić kaže da su to uradili zato što je bio smenjen njihov komandir. Loše ih je predsednik naučio, umesto da se bore da ga vrate oni su poslušali predsednika i izabrali najgore moguće rešenje. To pomalo podseća na onu priču kada je čobače htelo da se osveti selu pa je sebi odseklo onu stvar.

Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ apsolutno podržava zahtev predsednika da ROSU policija napusti policijske stanice i baze koje je u zadnje vreme izgradio Aljbin Kurti. Samo u opštini Zubin Potok postoji 9 takvih lokacija. Nažalost, gorka je konstatacija da je za nake lokacije, primera radi velika kasarna u Gornjem Jasenoviku, za odluke o ekspoprijaciji zemljišta na vladi Kosova glasao i ondašnji predsednik Srpske liste i ministar u vladi kod Aljbina Kurtija Goran Rakić.

Tokom pripreme za tzv. istorijsko obraćanje predsednika Srbije veliki broj režimskih medija je nagoveštavao da će predsednik da donese jednu krupnu odluku a to je da proglasi područje KiM okupiranom zonom. Ko i malo poznaje Aleksandra Vučića znaće da je on za jednu takvu odluku sastavljen od mekog materijala i da se na njega odnosi u punoj meri ona narodna - mnogo je mačku goveđa glava. On nije bio u stanju da duže od 6 sati zadrži barikade na adiminstrativni prelazima zbog ukidanja srpskih institucija i to ne na 5 nego na samo 3 prelaza, nego je samo posle 6 sati povukao ljude koji su demonstrirali. Zato očekivati od njega da progalasi prostor KiM za okupiranu teritoriju je dosta problematično imajući u vidu da bi on time ugrozio svoju predsedničku funkciju. A njemu je ta funkcija najvažnija stvar na svetu. Nekada je tokom bitke engleski kralj Ričard III izjavio - dajem kraljevsto za konja. Predsednik Srbije ima drugačiju floskulu a ona glasi - dajem Kosovo i Metohiju za fotelju. I to radi punih 12 godina.

Predsednik Srbije tokom svog izlaganja onako oštrim ali ipak biranim rečima kritikovao je evropske zvaničnike. To je već viđeno. Dogovor koji Aleksandar Vučić ima sa njime jeste taj – dozvolite mi da vas ja malo pred svojim građanima kritikujem, da glumim samostalnog i nazavisnog političara a zauzvrat sve što poželite kada je u pitanju KiM a bogami i šire, ja ću zadatke da ispunim.

Predsednik u okvru tačke pet nagovštava da će da zatraži, ne zana se od koga, da sve institucije i svi sporazumi koje je južna srpska pokrajina odradila posle proglašenja nezavisnosti da se ponište. To je pomalo čudno. Imajući u vidu da je Skupština Srbije odmah posle proglašenja nezavisnosti samoprogalšene republike Kosovo donela odluku da sve odluke, institucije i bilo koje političke radnje ove tvorevine stavlja van snage. Prvi koji je prihvatio institucije i odluke separatističkih vlasti u Prištini bio je upravo Aleksandar Vučić koji je izmestio Srbe iz pravno-političkog sistema Republike Srbije u pravno-politički sistem secesionističke tvorevine samo zarad fotelje.

U obrazloženju zašto ne može da proglasi okupaciju predsednik kaže da bi time priznao vojsku Kosova. Mora se priznati da nas predsednik Srbije pomalo potcenjuje. Upravo je njegova Srpska lista dala kvorum kada se menjao separatistički ustav da bi se formirala vojska Kosova. Iz ovoga proističe da je predsednik Srbije i vrhovni komandant Vojske Srbije kum bezbedonosnim snagama samoprogalašene republike Kosovo. A posle Banjske kada je dražao konferenciju za štampu nije se libio da kaže da naša namenska industrija ovim za nas paramilitarnim formacijama prodaje naoružanje.

Uostalom, predsednik u vođenju svoje kosovske politike posle prihvatanja Francusko-nmačkog predloga tj. predloga kojim se Srbija odriče svoje južne pokrajine kaže 'pustite me da ih malo lažem, da ih malo varam'. Izgleda da su oni njega prevarili i slagali a on je prevario i slagao sve nas

Uostalom, predsednik u vođenju svoje kosovske politike posle prihvatanja Francusko-nmačkog predloga tj. predloga kojim se Srbija odriče svoje južne pokrajine kaže pustite me da ih malo lažem, da ih malo varam. Izgleda da su oni njega prevarili i slagali a on je prevario i slagao sve nas.

U njegovom izaganju ima nešto i dobro po Srbiju ali daj Bože da se to ispuni u stvarnosti. Dobro je to što predsednik kaže da će oni koji su ostali bez posla ako ne žive na KiM ostati bez svojih plata jer nije pristojno da žive u Srbiji a da na račun KiM primaju platu. Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ to pozdravlja.

Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ pozdravlja i odluku da javno tužilaštvo formira posebno odeljenje za nasilnike, agresivce, teroriste koji ugnjetavaju Srbe na KiM bilo da su oni fizička lica ili zaposleni u institucijama republike Kosovo. Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ je ranije u više navrata tražio ovakvu odluku i bilo bi dobro da predsednik Srbije od ove odluke ne odustane.

U interesu Srba sa Kosova i Metohije predsedniku Srbije mora se oduzeti pravo da vodi politiku oko južne srpske pokrajine već Skupština Srbije i vlada moraju da usvoje platformu, naprave višestranačku delegaciju koja bi se bavila pitanjem KiM

Ako stvarno ovaj sadašnji režim želi da pomogne Srbima na KiM on mora preko skupštine da poništi Briselski sporazum donesen u aprilu 2013. godine kao i da odbaci Francusko-nemački predlog jer on faktički znači priznanje samoproglašene republike Kosovo. Uostalom, ne treba biti mnogo pametan dovoljno je da se on pročita jer u tački dva stoji da Srbija prihvata nezavisnost, suverenitet i inegritet samoproglašene republike Kosovo.

U interesu Srba sa Kosova i Metohije predsedniku Srbije mora se oduzeti pravo da vodi politiku oko južne srpske pokrajine već Skupština Srbije i vlada moraju da usvoje platformu, naprave višestranačku delegaciju koja bi se bavila pitanjem KiM i redovno obaveštavala javnost i poslanike.

Predsednik Srbije za sebe kaže da će on da uđe zbog svojih zasluga u školske udžbenike. Hoće sigurno, naročito u udžbenike istorije i to na počasno mesto da Srbija od njega u svojoj istoriji većeg izdajika nikada nije imala.       

Kosovska Mitrovica
15.09.2024. godine

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner