петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > Косово после Бањске – успон и пад „Српске листе“
Косово и Метохија

Косово после Бањске – успон и пад „Српске листе“

PDF Штампа Ел. пошта
Марко Јакшић*   
четвртак, 05. октобар 2023.

Малена Бањска је опет као и у чувеној песми преткосовског циклуса била место важног, можда историјског догађаја. Много тога од те недеље ће заувек остати неразјашњено али последице ће најдрастичније и директно погодити становнике Северног Косова (слово ‘С’ је намерно велико). И после њега ништа више неће бити исто. Да не буде забуне, момци који су тог дана страдали нису никакви терористи, већ хероји, страдали за слободу, у коју су можда једино само они веровали. И њихова жртва не би смела остати узалудна.

Већ годину и јаче дана становници четири општине на Северу Косова живе у свакодневној окупацији специјалне полиције која их на сваком кораку шиканира и која своје присуство константно повећава. Хапсе се људи за измшљене ратне злочине, док се сваки отпор Куртијевом режиму квалификује као тероризам или напад на уставни поредак Косова. Старији ће се сетити да је тако било на Косову и у “наше“ време, са нама у главној улози. Тај притисак је довео до безнадежног положаја и великог исељавања, док све то време трају неки назови договори у Бриселу који уместо да решавају проблеме они их додатно нагомилавају. Зато је Бањска била предвидив и никако изоловани догађај.

Српска листа је политички мртва. Мртва је била у ту недељу. Мртва је и данас. По свему судећи следи јој и формална забрана деловања, па се неке од њених перјаница додатно праве мртвим јер рачунају да ће ребрендирањем ове странке политички преживети. Зато ових дана ћуте

За све то време представници НВО сектора, грађански и политички активисти и оно мало опозиције што је преостало, указје представницима међународне заједнице, али и домаћој и светској јавности, на сва кршења права и слобода и апелују да КФОР преузме безбедност и уклони јединице специјалне полиције. Нажалост, за те вапаје нико није имао слуха, тако да је највећа одговорност за то што се десило у Бањској искључиво на њима! И ових дана Куртијева репресија је појачана, казаће неки као последица напада, што посматрачу са стране делује реално, док је у стварности то последица патолошке мржње према Србима коју он, Свечља, Гервала и екипа из Самоопредељења имају. Они ће у јавности нападати и оптуживати Србију, чиме ће прикривати разрачунавање се са Србима на Косову, које ће хапсити за измишљене ратне злочине и тероризам, са намером да овај простор на крају остане испражњен као Нагорно-Карабах, али ако буде могло без заједничке колоне. Наравно не нужно без колона.

Нажалост, осим општег неразумевања положаја у којем смо се нашли, међународни званичници у сваком тренутку између интегритета и суверинитета Косова и људских и основних права Срба у овој области све време до дана данас, чак понекад након мањег или већег двоумљења, увек изаберу процес који је усмерен ка јачању првог а на уштрб права Срба.

Међуетнички односи на Косову су у константном погоршању од кад је Курти други пут преузео власт. Његова националистичка и популистичка политика усмерена против северног Косова, урушила је и то мало поверења и помирења између Албанаца и Срба које је створено у годинама интеграције. Бањска је тај јаз дефинитивно продубила.  Албанци опијени Куртијевим ‘успехом’ на Северу су упали у замку доминације над мањином, слично ономе што се дешавало деведесетим њима и од жртве су постали тлачитељи. Под плаштом владавине права, уставности, територијалног интегритета и суверенитета од себе заувек терају њихове комшије Србе. Неке у селидбу. А ако је судити по Бањској неке и у шуму. У таквим околностима илузорно је причати о политичком деловању Срба на Косову, на коме су пожељни једино као грађани другог реда, или тек о изборима на које нас је Вучић бланко обећао посредницима из ЕУ и САД.

Српска листа је политички мртва. Мртва је била у ту недељу. Мртва је и данас. По свему судећи следи јој и формална забрана деловања, па се неке од њених перјаница додатно праве мртвим јер рачунају да ће ребрендирањем ове странке политички преживети. Зато ових дана ћуте. И зато нису јавно подржали свог доскорашњег потпредседика. Но, на Косову је све могуће, па да и се и тако нешто деси. Свакако Српска листа је Франкенштајн творевина које су створиле све три стране у преговорима и која им је била неопходна да спроведу процес итеграције и готово све обавезе које је Београд преузео на себе у бриселском дијалогу, са што мање трзавица на терену, јер је читав процес невољно прихваћен од локалног становништва. И док је то радила свима је била добра. Чак и када је уништила сваки политички плурализам, изводила људе на колективна гласања или крала, важан је само био процес. Тако је постала једини и искључиви глас српског нараода. А онда је прошле године скупила снаге да, после низа најава, најзад следи вољу народа и напусти институције, чиме се замерила странцима. Којима је почело да смета и то што су под контролом Београда, што напротив није сметало док су испуручивали очекивано. Приштини традиционално смета било каква веза Срба са Београдом.

Почетак дефинитивног краја Српске листе је било уклањање децембарских барикада. То је доживљено као велика издаја. Грађани им неће опростити то што су у дану када је Курти ушао у општине на Северу они одвели најмање 5000 људи на Вучићев митинг у Београд

Почетак дефинитивног краја Српске листе је било уклањање децембарских барикада. То је доживљено као велика издаја. Грађани им неће опростити то што су у дану када је Курти ушао у општине на Северу они одвели најмање 5000 људи на Вучићев митинг у Београд. Додатно су свој положај у заједници погоршали након хапшења Милуна Миленковића. Српска листа је уједно и главни кривац за урушавање самосвојности Севера јер је свих ових година слепо извршавала све Вучићеве обавезе из Брисела, обмањујући људе. Међутим, и као таква, и ако се то деси, са новим имиџом и новим лицама, опет би била продужена рука власти у Србији, и свакако и даље доминантна политичка опција међу Србима и на Северу али и у свим српским срединама. Узрок томе је у чињеници да је и најгори Београд једини савезник Срба на Косову, а поред тога сви су финансијски зависни од Србије. Ко те плађа тај те контролише. Такође, чак и најаве забрана саме по себи изазивају контра ефекат. И хомогенизацију.    

Иако је данас мала вероватноћа да ће се избори уопште десити, и поред тога што за њих не постоје услови, нити мотивација код гласача, ипак постоји јасна потреба за новом политичком опцијом која ће аутентичније артикулисати потребу Срба са Севера Косова. И сигурно је да уколико Српска листа или неки њен дериват буде учествовала на изборима, а да се специјална полиција није повукла и није формирана ЗСО, на њима ће сугурно имати ко противнике постојеће опозиционе грађанске иницијативе на Северу Косова, као и неке нове опције. Једна од њих ће бити и ГИ ‘Север’ која ће понудити једну, донекле нову, идеју о којој се до сада говорило само иза затворених врата, или полутајно, а то је самоопредељење Северног Косова.

Мултиетничко Косово је пројекат који је од самог почетка пропао. Срби и Албанци на Косову могу једино да живе једни поред других. Никако заједно

Нажалост, још много воде ће протећи Ибром док креатори и подржаваоци независног Косова признају своју грешку и донекле је исправе. Мултиетничко Косово је пројекат који је од самог почетка пропао. Срби и Албанци на Косову могу једино да живе једни поред других. Никако заједно. На крају ће то морати бити прихваћено. Осим уколико велики и моћни немају ништа против још једне избегличке колоне…

(* Аутор је правник и грађански активиста из Северне Митровице)

(jaksicmarko.wordpress.com, Време)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер