четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: С Блером смо причали уз кафу, није било надокнаде; нема разлике између Пајтића и Вјерице Радете
Хроника

Зорана Михајловић: С Блером смо причали уз кафу, није било надокнаде; нема разлике између Пајтића и Вјерице Радете

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. фебруар 2015.

Потпредседница Владе Зорана Михајловић изјавила је данас да разговор министара са бившим премијером Велике Британије Тонијем Блером у Београду није био тајни и да он није био ангажован као саветник уз надокнаду.

- Потпуно сам сигурна да није зато што је ово био заиста разговор уз кафу - рекла је Михајловић одговарајући на питање новинара у Привредној комори Србије.

На том састанку, објаснила је, разговарано је о томе како све владе на овом свету имају озбиљан пробем и често та година буде изгубљена.

- Зато је на том састанку са Блером највише било речи о томе да српска влада прву годину није изгубила већ је донела реформске законе, направила аранжман са Међународним монетарним фондом (ММФ) и сада креће у капиталне инвестиције - навела је Михајловић.

Блер, казала је, није једини човек са којим српска влада размењује искуства о реформским процесима с тим што су ти некада под рефлекторима, а некада без њих. Додала је и да ће Влада наставити да води разговоре о искуствима других држава у социјалним реформама, реформама здравства и економије...

„Нема разлике између Бојана Пајтића и Вјерице Радете“

Приметивши да је тај састанак изазвао разне реакције пре свега опозиције, Михајловић је казала да "тренутно не постоји никаква разлика између Бојана Пајтића и Вјерице Радете" и поручила да то заправо показује да је "СНС једина странка која отвара врата Србије".

Она сматра нормалним то што је долазак Блера у Србију изазвао велику пажњу. На молбу да прокоментарише то што је Блер некад позивао на бомбардовање Србије због Косова, Михајловић је одговорила да су то чинили и други политичари, па и бивши председник Француске Жак Ширак, али да то није сметало да он 2001. буде "први гост у Србији".

- Не мислим да је лоше да разговарамо са свима и сматрам да је погрешно да Србија стално има непријатеље или пријатеље. Ми смо као земља отворени и цео свет нас тако прихвата и мислим да је то предност - нагласила је потпредседница Владе.

На новинарско питање да ли је тачно да је доалзак Блера финансирао фонд Уједињених Арапских Емирата, Михајловић је одговорила да не зна, те да зато о томе не може ни да говори.

- Знамо да не знамо све и трудимо се да разговарамо са свима како бисмо пронашли одговарајућа решења и убрзали реформе - рекла је Михајловић.

Вулин: Предавање Блера у Београду није никакво чудо

Раније данас министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин је на питање новинара да ли је присуствовао предавању Блера рекао да на то нема шта да каже.

- Питате ме за нешто што је булеварска штампа покушала да престави као неко велико чудо. Данас ћу говорити искључиво о младима и запошљавању младих - рекао је Вулин новинарима након разговора са менаџментом Ер Србије.

Шта су Блерови "деливери јунити"?

Београд -- Иако у први мах нису желели да говоре о посети Тонија Блера, неки министри Владе Србије су сада речитији и кажу да су са њим имали "разговор уз кафу".

Уз ту кафу се, како сазнајемо, разговарало о тзв. "деливери јунитима", Блеровом патенту, а Б92 истражује шта је суштина таквог решења за ефикаснији рад институција.

Како сазнаје Б92, бивши британски премијер договарао је, између осталог, и детаље за спровођење програма "деливери јунит" који је патентирао док је био премијер, а који је продао у неколико земаља.

Шта је "деливери јунит" објашњава Иван Бендер, човек који је радио кампању СНС-а

“Деливери јунит је јединица која се формира од стране више министарстава и сви ће бити задужени за одређене пројекте, то је интерминистријално одељење. Надгледаће процесе, пројекте и резове који морају да буду постигнути у одређеном периоду. То је мала професионална група врхунских професионалаца”, истиче Бендер и додаје да ће ти професионалци бице при кабинерту премијера.

Та јединица ће имати директора, за којег се, како Б92 сазнаје још трага.

Осим питања шта Блер нуди Влади, питање је и да ли Влада Србије плаћа Блерову посету.

О томе је говорила министарка Зорана Михајловић, која је навела да је у питању био “разговор уз кафу, а разговор уз кафу се не наплаћује”.

“Ми смо разменили искуства, да ли то значи да се свака размена искустава са било ким се плаћа, ја сам са свима причала па никад ником нисам плаћала”, додала је она.

За разлику од потпредседнице Владе, министар за рад данима није расположен да говори о Тонију Блеру. Најпре смо га у среду питали да ли је био на предавању

“Све ћете чути око Субнора, остало нема потреба да вам дам изјаву” , рекао је јуче и данас додао:

“Ви ме питате нешто сто је булеварскла штампа покушала да представи као велико чудо”, рекао је Вулин.

 

(Танјуг-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер