Početna strana > Hronika > Hrvatska: Nakon fijaska na vanrednim parlamentarnim izborima Zoran Milanović se povlači sa čela SDP
Hronika

Hrvatska: Nakon fijaska na vanrednim parlamentarnim izborima Zoran Milanović se povlači sa čela SDP

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 12. septembar 2016.

Predsednik SDP Zoran Milanović je izjavio da je, nakon rezultata vanrednih parlamentarnih izbora, odlučio da se više ne kandiduje za mesto predsednika stranke.

"Ne mislim da učestvujem na unutarstranačkim izborima. Pozivam tela da što pre raspišu unutarstranačke izbore", izjavio je Milanović na konferenciji za novinare, prenosi N1.

"Posle jučerašnjih rezultata na vanrednim parlamentarnim izborima neću se ponovo kandidovati za predsednika SDP. Ne mislim da učestvujem na unutarstranačkim izborima i pozivam partijska tela da što pre raspišu izbore", rekao je on na vanrednoj konferenciji za novinare.

Ovu odluku Milanović je saopštio dan posle izbora za Sabor, kao posledica loših izbornih rezultata i nemogućnosti da Narodna koalicija na čijem je čelu formira vladu.

To - bar u ovom trenutku - praktično znači kraj desetogodišnje političke karijere Milanovića, jednom premijera vlade koja je nastojala da pokrene Hrvatsku, a, na drugom kraju luka, političara koji je, poslednjih godinu dana, išao ispod crte prihvatljivog diskursa, posebno u odnosima sa Srbijom.

U Hrvatskoj su mu takođe mnogi prebacili da u poslednje vreme nastupa kao "huligan u politici".

On danas nije određeno odgovorio na pitanje novinara ni da li će biti zastupnik u Saboru.

Milanović nije rekao ni kome bi mogao dati podršku za mesto predsednika SDP-a.

Na insistiranje novinara, Milanović nije dozvolio nikakvu mogućnost da SDP formira vladu sa bilo kojom srankom, posebno ne s Mostom, ali nije, ipak, isključio mogućnost da se o tome razgovara ukoliko do takve ponude, ipak, dođe.

Što se tiče velike koalicije, SDP - HDZ, Milanović kaže da ona nije moguća.

Ponovio je da se ne stidi dede ustaše, mada mu, prema oceni medija i analitičara u Hrvatskoj upravo to nije ni malo pomoglo, a možda je i odmoglo, da postigne bolji izborni rezultat.

To, dodao je, doduše, ne znači da nije levičar.

Milanović je rekao da se nikada nije predstavljao kao zastupnik bilo čijih interesa, iako srpska manjina glasa za SDP.

Milanović je tokom kampanje vodio izraženu antisrpsku politiku, uz niz uvredljivih komentara, poput onog o Srbiji i Srbima kao "šaci jada", po kojoj će, u Srbiji, ostati upamćen.

Unutarstranački izbori moraju uslediti za najviše šest meseci. Zasad se kao najizgledniji kandidati za Milanovićevog naslednika spominju Tonino Picula, Siniša Hajdaš Dončić i Ranko Ostojić.

Milanović je kazao kako je njegova želja da Hrvatska dobije stabilnu vladu, a takva, po njemu nije eventualna vlada HDZ i Mosta. "Od velike koalicije - ništa", poručio je Milanović te dodao njegova čestitka Andreju Plenkoviću ionako ništa ne znači. Šanse za SDP s nekim sastavi vladu su 'nikakve'. Nije unapred protiv razgovora s Mostom, a ako dođe do poziva - o tome moraju odlučiti članovi stranke, javlja HRT.

U SDP, kako su ranije preneli mediji, niko ne razmišlja o koaliciji sa Hrvatskom demokratskom zajednicom i navode da se Milanovićev istup u izbornoj noći nipošto ne može shvatiti kao ponuda saradnje Andreju Plenkoviću. 

Kao najizgledniji kandidati za njegovog naslednika spominju se SDP-ov evroparlamentarac Tonino Picula, potom ministar pomorstva, saobraćaja i infrastrukture u bivšoj vladi SDP Siniša Hajdaš Dončić, istarski esdepeovac koji je u mandatu njihove vlade bio na čelu saborskog Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav Peđa Grbin, kao i ministar policije u bivškoj vladi Ranko Ostojić.

Nakon Milanovića i Srb se povlači sa čela HSP

Nakon najave lidera SDP-a Zorana Milanovića da se povlači sa čela te stranke, to je učinio i predsednik ultra desne Hrvatske stranke prava Danijel Srb.

Srb je, naime, izjavio u Osijeku da, nakon neđeljnih parlamentarnih izbora na kojima pravaška opcija nije osvojila ni jedan zastupnički mandat, odlučio da se povuče iz aktivne politike, sa željom da pravaštvo moderniziuje svoj program i s novim ljudima krene napred u, kako je rekao, sasvim novim okolnostima.

Na vanrednoj konferenciji za novinare Srb je kazao da je vreme da se i sam stranački program "prilagodi vremenu u kojem živimo" i koje nosi nove obveze, jer želi da stranka u budućnosti ostvari rezultate koji odgovaraju njenom imenu i istorijskoj snazi.

Potvrdio je da odlazi s mjesta predsjednika stranke te najavio održavanje izbornog sabora HSP-a, koji se po Statutu mora raspisati nakon svakih parlamentarnih izbora.

Fijasko na levici i ekstremnoj desnici

Fijasko na proteklim vanrednim parlamentarnim izborima u Hrvatskom doživela je hrvatska levica u liku Zorana Milanovića, ali i hrvatska radikalna desnica, tzv. pravaši, pa su ostavke podneli lideri HSP-a Danijel Srb i HSP AS Ivan Tepeš.

Profesor na Fakultetu političkih nauka i sociolog Dražen Lalić kaže da Milanović treba da podnese ostavku, jer je SDP doživeo jasan poraz.

Milanović, kaže Lalić, treba da preuzme odgovornost za poraz, ali bi to trebalo da sa njim učini i kompletno rukovodstvo stranke, a nove lidere vidi i u SDP-u i među onima koji su u poslednje vreme izbačeni iz stranke.

To su, pre svih, evroparlamentarac Tonino Picula i(li) Aleksandra Kolarić

Lalić za hrvatski tportal ističe da je SDP, u odnosu na prošle izbore, izgubio više od 100.000 glasova te da su u poslednja dva izborna ciklusa imali izlaznost nešto veću od 60 posto, koja je ionako niska, i da je sad ključno pitanje zašto je izlaznost ovoga puta toliko manja nego ranije, odnosno ko su ljudi koji nisu ni izašli na izbore i zašto nisu izašli.

Upitan da li je Milanović trebalo ostavku da podnese u izbornoj noći, Lalić kaže da je trebalo sačekati konačni rezultat.

Prema njegovoj oceni Milanović je vodio lošu kampanju - u nekim elementima čak i prljavu te neprimerenu socijaldemokratima i njihovim vrednostima.

"Od njega smo čuli neke stvari koje razdvajaju ljude i narode umesto da ih povezuju, čak i one u kojima se izražava nepoštovanje žena i osoba, odnosno nepristojno tretiranje političkog suparnika i njegove porodice. Takvo komuniciranje nije primereno bilo kojem demokratski orijentiranom političaru, a posebno ne onome koji sebe naziva socijaldemokratom", rekao je Lalić.

S druge strane, nakon najave Milanovića da se povlači sa čela te stranke, to je učinio i predsednik ultra desne Hrvatske stranke prava Danijel Srb.

Srb je, naime, izjavio u Osijeku da, nakon neđeljnih parlamentarnih izbora na kojima pravaška opcija nije osvojila ni jedan zastupnieki mandat, odlučio da se povuče iz aktivne politike, sa željom da pravaštvo moderniziuje svoj program i s novim ljudima krene napred u, kako je rekao, sasvim novim okolnostima.

I Ivan Tepeš, lider druge ultra desne HSP Ante Starčević, podneo je ostavku na mesto predsednika te strane zbog lošeg izbornog rezultata.

"Iskreno se nadam da su loši rezultati koje smo postigli samo privremeno raspoloženje birača i kako će se pravaška scena okrupniti i na sledećim izborima postići odlične rezultate. Pravaštvo kao najstarija i jedina izvorna hrvatska politička ideologija zaslužuje da bude snažno zastupljena u hrvatskom političkom životu," stoji u saopštenju HSP AS-a o ostavci Tepeša koji je u raspuštenom parlamentu bio potpredsednik.

(Fonet, Tanjug)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner