субота, 30. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељко Комшић: Додик се противи чланству БиХ у НАТО занемарујући чињеницу да Србија веома блиско сарађује са тим војним савезом
Хроника

Жељко Комшић: Додик се противи чланству БиХ у НАТО занемарујући чињеницу да Србија веома блиско сарађује са тим војним савезом

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. фебруар 2019.

 Европски пут Босне и Херцеговине (БиХ) нема алтернативу, закључак је недавно одржаног састанка тројице чланова државног Предсједништва те земље и Федерике Могерини у Бриселу. Ипак, ову важну поруку је, судећи бар по извјештајима босанскохерцеговачких медија, у други план бацила зачуђујуће добра атмосфера међу члановима трочланог Предсједништва БиХ - Милорада Додика, Шефика Џаферовића и Жељка Комшића, који су се, иако су у сједиште ЕУ отпутовали одвојено, током посјете Бриселу један према другоме опходили учтиво, на моменте чак и веома присно.

"Импресивно је било видјети како су три нова члана Предсједништва БиХ оставила по страни своје разлике и како су договорили координирану позицију током прве заједничке посјете Бриселу и сусрета с ЕУ званичницима", прокоментарисао је на свом Твитер налогу шеф Делегације ЕУ у БиХ Ларс-Гунар Вигемарк.

Члан Предсједништва БиХ и предсједник Демократске фронте Жељко Комшић у интервјуу за Побједу каже да не види ништа сензационално у томе што су се тројица чланова државног Предсједништва у Бриселу понашала културно и цивилизовано

"Наравно, могли смо се свађати и брукати, али ко би од тога имао користи?! Сви знамо шта ко од нас мисли и како гледа на босанскохерцеговачко друштво; ипак, овога пута смо наступили као институција државе БиХ, као Предсједништво и било је логично да покажемо минимум разумијевања и толеранције", каже Комшић.

Подршку уласку БиХ у НАТО Додик доводи у везу са евентуалним уласком Србије у тај војни савез, занемарујући, притом, чињеницу да тезу о војној неутралности Србије озбиљно доводи у питање веома блиска сарадња службеног Београда и НАТО. Мислим да је господин Додик прагматичан и да је у постојећим околностима његова логика сљедећа: тачно је, тренутно ме подржава Русија; шта ће бити ако је се једнога дана одрекнем

Труде се да, како је рекао, приватно одрже коректне односе, "без обзира на то што имамо посве различите политичке ставове. Уосталом, радити нам је заједно наредне три и по, четири године".

На питање може ли БиХ 1. новембра заиста добити статус кандидата за чланство ЕУ, Кошић каже да је тај рок "исувише амбициозно постављен".

"Зашто? Брисел нам је поставио неколико услова, од којих је формирање власти на свим нивоима већ испуњен. До 1. новембра бисмо могли одговорити и на додатна питања из Упитника ЕК. Међутим, остаје реформа изборног закона, која мора бити обављена у складу са пресудама Уставног суда БиХ и у складу са одлукама Суда за људска права у Стразбуру. То ће бити највећи изазов", рекао је Комшић.

У БиХ су, рекао је, ЕУ и НАТО интеграције за сада два одвојена процеса.

"И током разговора у Бриселу, истакнуто је да међу члановима Предсједништва БиХ о томе постоје битне разлике", каже Комшић.

Он сматра да би БиХ, баш као и Црна Гора и Македонија, сигурно имала вишеструке користи од чланства у НАТО.

"Мислим да је наше чланство у НАТО веома реално. Подршку уласку БиХ у НАТО Милорад Додик, као тренутно главни противник те идеје, доводи у везу са евентуалним уласком Србије у тај војни савез, занемарујући, притом, чињеницу да тезу о војној неутралности Србије озбиљно доводи у питање веома блиска сарадња службеног Београда и НАТО. Мислим да је господин Додик веома прагматичан човјек и да је у постојећим околностима његова логика сљедећа: тачно је, тренутно ме подржава Русија; шта ће бити ако је се једнога дана одрекнем", рекао је он.

(РТЦГ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер