уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош: Србија треба да се придружи резолуцијама и декларацијама у УН у којима се осуђује агресија Русије и угрожавање територијалног интегритета Украјине
Хроника

Здравко Понош: Србија треба да се придружи резолуцијама и декларацијама у УН у којима се осуђује агресија Русије и угрожавање територијалног интегритета Украјине

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. март 2022.

 Председнички кандидат коалиције "Уједињена Србија" Здравко Понош открио је у Новом дану да ће у његовом тиму саветника бити и академик Душан Теодоровић, генетичар Миодраг Стојковић и професор Чедомир Чупић. Говорећи о Украјини, каже да је то непотребан рат два блиска народа, да се ради о нарушавању територијалног интегритета чланице УН "што је недопустиво", да је то нешто што мења безбедносну мапу света и да ће шире проузроковати економске последице, али и нешто што је, парадоксално, дало инфузију НАТО. "Ми имамо морално право да осудимо оно све што се сматра нарушавањем територијалног интегритета и патње цивилног становништва, на исти начин као што смо то радили 1999. године", нагласио је гост Новог дана, наводећи да смо ми агресију преживели. Сматра да Србија треба да се придружи резолуцијама и декларацијама у УН у којима осуђује агресија Русије. На питање зашто Александар Вучић развлачи питање своје кандидатуре, Понош сматра да је то зато што жели да хомогенизује своје гласачко тело јер је "СНС у распадајућем стању, а чланство се преполовило". Говорио је о кампањи, ЛГБТ, да ли је десничар...

Нови чланови Поношевог тима су, како је речено нешто раније, др Драган Делић и Гордана Матковић, а пре њих је објављено да су чланови и редитељи Синиша Ковачевић и Срђан Драгојевић.

Понош каже да је желео да покаже како треба да се обавља функција председника – да он треба да поштује Устав и да председеник државе не би требало да има претензију да буде паметнији од свих и да буде задужен за све, него да користећи ту своју функцију буде спреман да се саветује с људима који у одређеним областима знају више од њега.

Наводи да он, захваљујући свом професионалном искуству, познаје нешто боље области као што су безбедност и спољни послови. „Што се осталог тиче, ја сам као и остали. Што се тиче здравства – ја сам као и остали – пацијент, што се тиче образовања – ја сам ђак или отац ђака… И мислим да је добро да се консултујем са онима који много боље то знају од мене“, истакао је гост Новог дана.

Осим Ковачевића, Драгојевића, Гордане Матковић, проф. Драгана Делића, поменуо је и генетичара Миодрага Стојковића, академика Душана Теодоровића, професора Чедомира Чупића.

Понош каже да ту није крај списка и да ће још имена бити у наредних пар дана, "али не превише". То су људи чија спремност да ми помогну мени импонује, додао је.

Упитан шта ће бити задатак академика Теодоровића - рекао је високо образовање и наука. "Нешто у чему је он веома остварен, он је све светско име и било би штета не користити спремност тог човека да помогне овој држави и овој нацији".

Упитан о генетичару Стојковићу, Понош је рекао да се он остварио у науци, али и у планирању породице. Он је практично отеран (у Америку), али он је и срцем и душом и умом овде и он итекако жели добро овом народу и спреман је да помогне где год да јесте, он и сада долази да овде предаје, каже Понош.

Гост Новог дана открио је да ће у његовом тиму бити и професор ФПН Чедомир Чупић. "Он човек који свакако има шта да каже о борби против корупције, несумњив ауторитет, човек од угледа, ауторитета и велика ми је част што је изразио спремност да ми помогне", нагласио је.

Непотребан рат, нарушавање територијалног интегритета чланице УН

Упитан о Украјини, каже да је то је непотребан рат, између два блиска народа која деле сличан идентитет и историју, заједнички живот деценијама. Ту се ломе сукоби и оних који не живе на том простору, а руши се територијални интегритет земље чланице УН што је недопустиво, рекао је саговорник Н1. Сматра да ће све то проузроковати проблеме, бар економске, ширег дела света и да је то нешто што мења безбедносну мапу света, посебно у овом нашем делу.

И то је, како је рекао - инфузија НАТО-у. "Парадоксално, ова интервенција Русије је дала добар разлог НАТО-у да постоји, као што је била и агресија на Србију", навео је он. На крају крајева, то је нешто што је ујединило западни свет око свега тога, додао је.

Србија је стављена у незгодан положај, каже он, додајући да је Србија стицајем околности, али и разним изнудицама и лошом спољном и енергетском политиком у последње време дошла у енергетску зависност од Русије "и то је веома деликатно". Постоје, наравно и други разлози због којим морамо бити пажљивији, а то је та позиција коју Русија има на тему Косова у СБ УН, али с друге стране и ово што се дешава у Украјини ипак оштећује кредибилитет Русије да нам помаже, што не значи да неће, каже Понош. Он наводи да је Србија већ под притиском разних декларација, изјава, велики је то изазо... "Мислим да је овај режим доста штете направио режимском пропагандном која је таква да се сада пере од ње. један умерен тон, разуман тон. Ми имамо морално право да осудимо оно све што се сматра нарушавањем територијалног интегритета и патњама цивилног становништва, на исти начин као што смо то радили 1999. године", нагласио је гост Новог дана.

Оно што се нама десило 1999. године не може да заслужује подршку и аплауз, то мора да се каже да није у реду и да то мора да се заустави, наводи Понош. Он каже да је вероватно Србија у ситуацији да понуди неке добре услуге, додајући да је Београд сигурно примереније место за преговоре него Минск. Београд има и треба да има добре односе и са Москвом и са Кијевом и треба да понуди све што може да тај сукоб уђе у мирну фазу, сваки сукоб се увек завршава неким преговорима, истакао је.

Војна неутралност Украјине је нешто што би многи много радије сада видели него ово што имамо, каже Понош. "Да је прокламована, договорена од власти у Украјини - све би било боље него ово сада", каже он.

Понош сматра да Србија не може слепо да следи политику увођења санкција, нарочито због тога што је имала то искуство и што сви знамо да се оне највише преломе преко леђа обичног становништва - без обзира што се каже да је то усмерено на рушење неке власти. "Санкције нису хуман начин да се ствари реше, ми имамо то искуство из прве руке, и имамо право зато да говоримо  и о томе какав ефекат могу да произведу, али став саопштен пре неколико дана увек оставља преиспитивање ако се ситуација на терену мења, ако има све више жртава, ако има све више колатералне штете, укључујући и непотребне жртве. Наравно све то треба да се преиспитује.  И да се гледа како и остатак света гледа на то, није остатак света само Брисел, мада је важно како окружење ком ми припадамо гледа на ту ствар. УН су доста важна позорница и ту треба осматрати како свет дише. не може Србија бити ван света, али итекако мора да води рачуна о својим специфичним, националним, безбедносним и економским интересима", рекао је.

На питање да ли Србија то ради, Понош каже да се нада али и да се, истовремено, плаши да власт гледа на украјинску кризу као на "изборни чип". Она (криза) има разне импликације на Србију, а то се користи као платформа за изборну причу - да су обезбедили довољно пиринча и соли, а све да би се представио (Вучић) као шеф државе који ће коначно ујединити нацију, након што је 10 година разједињавао, и формираће то расположење зато што нам прети рат, каже гост Н1.

Актуелни режим жели да наметне ту тему о пиринчу, да заборавимо шта се дешава, шта је са ценама, са урушеним институцијама, са медијским слободама, сматра он.

На питање да ли Србија сме да буде несврстана у овој ситуацији, он каже да Србија, због добрих односа са две земље, посебно са Москвом, треба да понуди добре услуге, али то не значи да не треба јасно и гласно да каже да је нарушавање територијалног интегритета нешто што не подржава и осуђује, јер имамо морално право да то кажемо јер смо то преживели. На питање да ли Србија треба јасно да осуди агресију Русије, Понош каже да "у таквим декларацијама или резолуцијама које ће се појавити у Генералној скупштини, у којима ће се ствари назвати правим именом -  Србија треба да се придружи таквим декларацијама".

"Вучићева драма - јер им се преполовило чланство"

Изборна кампања, каже, иде уз све проблеме и медијске рестрикције. Наводи да иде на терен и људима одговара на питања да знају за шта да гласају, наводећи да он не ради као ова власт - да једно прича пре избора, друго после.

На питање шта мисли о томе што председник "развлачи" питање своје кандидатуре, чак је и стављајући под знак питања, Понош каже да је то само једна драма која се редовно игра, која служи за хомогенизацију СНС која је, како каже, у распадајућем стању, да се чланство преполовило, да им отказују им послушност одбори... "Та прича о 700.000 није ни била, било их је 640.000, сад их има 320.000, радили су анкетирање, знају чим располажу и знају да ситуација није добра. То није за занемаривање и даље је то то разгранатија партија у Србији, на крају крајева - они јако добро знају технологију власти. Али ствари не стоје добро", каже Понош на питање одакле зна да се чланство СНС преполовило.

Понош "НАТО генерал" због школе, а Мојсиловића "слао Вучић"

Понош наводи да СНС ради истраживање ових дана који би требало да покаже какав би резултат био у другом кругу и каже да та чињеница доста говори. Понош наводи да још није добио позив РТС-а да гостује.

Упитан о насловима у таблоидима да је "НАТО генерал", да је "топио тенкове", да има хрватски пасош и сл, Понош каже да су они радили истраживање о тим темама и да се показало да "тај сет, који је измишљен још код Шешеља у странци" - да је истраживање "вероватно показало да још нисам успео да разбијем ту причу код неутралног гласачког тела о НАТО, све остало им је пукло".

"Што се тиче НАТО имао сам само два додира - један је школски, а други што сам сарађивао са командом Кфора, што јеобавеза начелника Генералштаба, у интересу безбедности нашег становништва на КиМ. А мислим да је корисно да се упореди ниво и интензитет контаката са НАТО снагама нашег начелника Генералпштаба (Милана Мојсиловића) који је четири године провео у Бриселу, као војни представник Србије у НАТО и тамо га је послао Александар Вучић и кад се вратио поставио га је за начелника Генералштаба", истакао је. Он је тамо научио нешто јако корисно, а знају и они који мене нападају да сам и ја научио доста корисног и знају да је то безвезни напад, истакао је Понош.

Упитан да ли очекује још јаче нападе наредних дана, каже да је спреман. Подсетио је и да се власт опекла о оно да је Крајишник, па су од тога одустали. А јесам Крајишник, навео је.

Понош каже да не може да га увреди оно што није истина, а да га је највише бринуло како ће његово дете да реагује.

"Мислим да сам центриста, можда конзервативнији"

На питање да ли је десничар, каже да не подилази гласачком телу ни лево ни десно, и да мисли да је центриста. У погледу социјалних права и социјално одговорне државе, ја сам лево од центра, тако ме формирала породица у којој сам одрастао, а у погледу интереса нације и безбедности, одбране и идентитета, ту сам десно - тако ме формирала моја професија, каже гост Новог дана.

Наводи ни да саветнике није бирао по идеолошким уверењима већ по стручности, да многи од њих имају потпуно другачија уверења, али да је спреман да разговара са свима.

Каже да је можда конзервативнији, а по питању ЛГБТ популације - каже да предсеник државе нема овлашћења да нешто оспори и да је спреман да разговара са људима који су у стању да га разувере и помере моја уверења. "И то што сам изјавио, било је водећи рачуна о интересу деце, а не нечега другог и мислим да је врхунска ствар како то изгледа из перспективе детета, не да ли је окружењо љубављу родитеља, већ како ће средина реаговати и да ли ће имати због тог проблема", рекао је и додао да га је та цела ствар заинтригирала, да је разговарао о томе са психолозима и да су му рекли да то није тако једноставна ствар.

Спреман сам да чујем, саслушам и будем у служби националних интереса и људи који живе у овој земљи, да их председник не дели, већ да буде помирљив, навео је. Кампању је почео на Косову, и каже да то говори о томе какав однос има о националном идентитету. Ја сам рекао да ћу поштовати све чланове Устава, укључујући и Преамбулу, рекао је и додао да на Косову  започео и професионалну каријеру и да за разлику од председника, тамо увек може да оде.

Покушаћу да допрем до што више гласача наредних недеља, и кроз медијске наступе и кроз рад на терену, да људи чују шта је на "менију", без подилажења причаћу ту моју причу, рекао је Понош и оценио да је режим нервозан не само због тога што неопредељено гласачко тело реагује на њега, већ и њихово.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер