Хроника | |||
Зденко Томановић: Када посматрате реторику појединих из врха власти, имате утисак да су управо направили Покрет за борбу против слободе говора и права на истинитост информација |
четвртак, 24. октобар 2024. | |
„Када посматрате реторику појединих из врха власти, имате утисак да су управо направили Покрет за борбу против слободе говора и права на истинитост информација. Развили су целу индустрију производње неистина уз помоћ Осовине које чине: режима власти и корпорације медијске организације које је су у функцији повећања моћи врхунске власти“, јавио је у интервјуу за недељник Време адвокат Зденко Томановић, додајући да је сврха континуитета у производњи страха, претњи, времана и времена Драгана Шолака заправо недозвољена контрола слободе говора и информисања. Он је оценио да су измене Кривичног закона збир ограничавања права и слободе грађана и да му изгледају као део пројекта у ком се циља слобода говора и изражавања. „На крају ће се хапсити због натписа на мајци – нећете копати“, оценио је. Преносимо део интервјуа који можете прочитати у штампаном издању недеље Време. Време: Генерално, какав је утицај о изменама кривичног закона? Збир ограничавања права и слободе грађана, неспретних формулација, незграпних решења и дисхармонизација са међународним стандардима. Пажња јавности умерена је предлог да се кажњава за објављивање материјала који саветују извршење кривичног дела. Власт каже да то има за циљ да заштити друштво од садржаја који би могли подстицати криминално понашање…
Тај предлог пре личи да је део пројекта где се слобода говора и изражавања. Најпре широк је спектар материјала у којима се може препознати савет са циљем извршења кривичних дела. Од књига, чланака, филмова, видео игрица, интернет садржаја до објављивања на друштвеним мрежама и другим платформама или форумима. Реалност правне културе нам говори о тумачењу – да ли нешто од тога представља давање савета за кривично дело неће дати формално надлежни него ненадлежни. Они који имају одлучујући утицај на рад надлежних. Дакле, они који су до сада грађене вредновали као терористе, стране агенте, државне непријатеље, издајнике, подстрекаче на убиства и сл. Креативна дела која могу приказати насиљу или криминал, део наратива, едукативног материјала и истраживачког рада о криминалу – све то може злоупотребом да се огласи као недозвољен савет, а искључено ради ограничења слободе говора и слободе. Генерална суштина става политичке елите је следеће: До сада смо били јако толерантни у односу на слободу, а сада идемо на радикалније мере и кретање кривичних поступака. На крају ће хапсити због натписа на мајци – Нећете копати. Зато што ће тумачити да је натпис на мајци савет за рушење уставног поретка блокадом путева. Ви кажете да постоји пројекат кретања слободе говора. Међутим, председница Скупштине каже да опозиција позива на грађански рат, да хоће насилно да свргну власт, показујући насловне стране листова Дана и Нова? Управо та реторика беса врха државе има елементе ширења панике и страха. Врх власти шири страх и панику од револуције, од неких „БеоМајдана”, од крви по улицама да би зато отворили простор за напад на слободу говора. Они виде опасност у Србији од слободе говора. Покушавају да убеде слободан народ да се одрекне својих слобода и права. Њихова кампања „Збијмо сада редове да би одбранили Србију“ интензивна је да би уверили људе да је оправдано да се циљају грађани, да се развије несигурност и шири аутоцензура. Шире страх да ће Вас неко окупити на аеродрому, у продавници, пролазу и да би могли да вас подведу под неко кривично дело. За изазивање панике постоји кривично дело које гласи: Ко изношењем или проношењем лажних вести или тврђења изазива панику. Паника може да буде неизмењено узнемирење грађана јачег интензитета, изазвано страхом због изношења неке тврдоће која је лажна. Осећај незадовољства, револта због наводног увода у грађански рат води ка губитку разума, страху од могућег напада на јавним местима, немогућности напуштања познатог и сигурног окружења, страха од ситуације стреса контроле кода. И управо наведена тврђава председника Скупштине је за разматрање од стране тузилаштва, јер нема власт овлашћења да гура грађане у страх и панику, а ни у несигурности. А несигурност је постала део дневног живота људи, посебно страх да они који имају власт већу контролу. Шта се још истиче као забрињавајуће у предлогу измене Закона?
Много тога. На пример, кривично дело неовлашћено прислушкивање и снимање (члан 143), до сада је давало право грађанину да сними разговор који је њему наведен без обзира да ли у њему учествује или не. Рецимо, разговор у коме му неко прети или у коме му неко из власти тражи коруптивни начин решавања проблема. Изменама је забрањена свака врста снимања разговора, без обзира да ли се тај разговор односи на вас и да ли вас безбедно или правно угрожава. Сетимо се појединачних објављених снимака или разговора у којима власти нуде намештање тендера или легализацију објеката, изградњу путева, прете новинарима, грађана или поступања новинара на тајним задацима укидама. Сада се забрањује неовлашћено снимање било ког разговора, а онда је кажњиво и ако такав разговор неком непозваном доставите, рецимо новинарима. У таквим ситуацијама, и до сада, увек су полиција и тужилаштво тражили да утврди ко је неовлашћено снимао разговор? Али сте се могли успешно бранити да сте без знања саговорника или учесника у разговору снимили разговор јер је наведен Вама. Било је често спорно да ли тако снимљен разговор може да се користи као доказ на суду, али у пракси постоји одлука судова да мобилним телефоном сачињен снимак претње представља доказ који може бити употребљен у поступку ако постоји став и другачија. Већ дуго, континуирано, врх власти вреднује или реториком угрожавања упозорава ваше клијенте Драгана Шолака и Унитед Медиа као и многе новине?
Врх државе очекује од медија да буду мегафон владајуће партије и промотери истине коју врх власти производи према својој потреби. Траже да медији буду филтер између реалности и грађанина те да не нарушавају улепшану слику коју монтира власт јер сте у супротном издавачу најпре своје професије, а онда и мрзитељ државе. Тражи да се медији не баве стварношћу и истинама нити пак реалним могућностима развоја друштва, већ да се пусти и засади корен корисне лажи и пропаганде. То је њихов концепт слободе говора и права на информације. А сврха континуитета у производњи страха, претњи, вређања и тог ритуала понижавања новинара уједињених медија и Драгана Шолака је недозвољена контрола слободе говора и информисања. Нисмо ми само на терену увреда или угрожавања. Када посматрате реторику појединачних из врха власти имате притисак да су управо направили Покрет за борбу против слободе говора и права на истину. Развили су целу индустрију производње неистина уз помоћ Осовине које чине: режимска организација власти, појединачне медијске корпорације и институције које су у функцији повећања моћи врха власти. Као подрска том Покрету бројних познатих лица из различитих друштвених делатности показују претварање као своју другу природу, полако скидају маске и крећу у функцију режимских функција. Сви они су препознали своје предности у заједничком деловању са режимом. Због тог „плеса“ са влашћу ти наводно објективни се згражавају над потезима угрожавања слободе говора и угрожавања новинара у Америци или Русији, а све то гледају живо код нас и ћуте. Чланови владајуће партије су пре неколико недеља подржавали резолуцију ЕП да је случај имао ефекат застрашивања на новинама, а у својој земљи припада подстичу истину, управо оно што је скупа на Евро дошло до почетка. (Време-Н1) |