Početna strana > Hronika > Završeni rusko-američki pregovori u Ženevi: Bez približavanja stavova SAD i Rusije
Hronika

Završeni rusko-američki pregovori u Ženevi: Bez približavanja stavova SAD i Rusije

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 10. januar 2022.

Rusko-američki pregovori o bezbednosnim garancijama završeni su u Ženevi. Pregovori su trajali skoro osam sati.

Sastanak je počeo oko 9 časova i održan je iza zatvorenih vrata u prostorijama Stalne misije SAD pri kancelariji UN u Ženevi. Pauze su bile samo zbog kratkog ručka.

Šerman: Nećemo se odreći bilateralne saradnje sa suverenim državama koje žele da sarađuju sa Sjedinjenim Državama i nećemo donositi odluke o Ukrajini bez Ukrajine, o Evropi bez Evrope, ili o NATO-u bez NATO-a

Više od 50 novinara čekalo je kraj pregovora ispred zgrade, ali su tokom vremena na svojim pozicijama ostali samo predstavnici ruskih medija. Zaposleni u švajcarskom saveznom Ministarstvu spoljnih poslova su u nekoliko navrata nudili vrelu kafu i čaj za smrznute dopisnike.

Kasnije su se i ostali novinari vratili, pošto je prema preliminarnom planu sastanak trebalo da se završi oko 17 časova.

Rusku delegaciju na pregovorima predvode zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov i zamenik ministra odbrane Aleksandar Fomin. Na čelu Amerikanca je zamenica državnog sekretara Vendi Šerman.

U nedelju je održan preliminarni sastanak u formatu radne večere. Nakon sastanka Rjabkov je rekao da je razgovor bio težak, ali poslovan i naglasio da je Moskva spremna da sasluša stav SAD, ali da je konstruktivan dijalog moguć samo u kontekstu revizije odluka budimpeštanskog samita o budućnosti Ukrajine i Gruzije u NATO-u.

Povod za razgovore bio je nacrt sporazuma o bezbednosnim garancijama koji je Moskva uputila Vašingtonu i njegovim saveznicima u decembru. Dokument, između ostalog, uključuje odredbe o međusobnom nerazmeštanju raketa srednjeg i kratkog dometa u međusobnom dometu, odustajenje daljeg širenja NATO-a na račun bivših sovjetskih republika i o smanjenju broja vojnih vežbi.

Susret zvaničnika Sjedinjenih Država i Rusije u Ženevi nije doprineo približavanju stavova dve strane u vezi sa Ukrajinom i pitanjima evropske bezbednosti - pošto je Moskva ponovila zahteve koje Vašington smatra neispunjivim.

Rjabkov: Rusija traži čvrste garancije da Ukrajini nikada neće biti omogućeno članstvo u zapadnoj vojnoj alijansi jer bi takav potez značio ugrožavanje ruske nacionalne bezbednosti

Vendi Šerman, predvodnica američke delegacije i zamenica američkog državnog sekretara, izjavila je nakon razgovora sa predstavnicima delegacije Rusije da su SAD bile nepokolebljive prema bezbednosnim predlozima ruske strane koji nisu bili prihvatljivi.

Šerman je navela i da nisu dozvolili da se, kako se izrazila, treskom zatvara politika otvorenih vrata Severnoatlantske alijanse tokom razgovora sa ruskom stranom u Ženevi.

"Nećemo se odreći bilateralne saradnje sa suverenim državama koje žele da sarađuju sa Sjedinjenim Državama i nećemo donositi odluke o Ukrajini bez Ukrajine, o Evropi bez Evrope, ili o NATO-u bez NATO-a", naglasila je američka zvaničnica.

Prema njenim rečima, SAD su sa ruskom stranom imale iskrene osmočasovne razgovore i spremne su za ponovni susret kako bi se detaljnije razmatrala bilateralna pitanja.

Sa druge strane, Sergej Rjabkov, zamenik ministra spoljnih polova koji je predvodio rusku delegaciju, ocenio je da su razgovori bili kompleksni i veoma profesionalni - istakavši da su potrebni iskorak i kompromisi.

Rjabkov je novinarima, nakon susreta sa američkom delegacijom, rekao da će ruska strana odlučiti da li će nastaviti pregovore nakon ovonedeljnih susreta sa predstavnicima Severnoatlantske alijanse (NATO) i Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

Ocenio je da između Rusije i Sjedinjenih Država postoji osnova za sporazum, ali kako se izrazio, Vašington ne treba da potcenjuje rizike konfrontacije.

"U razgovorima Moskve i Vašingtona nije bilo napretka u razgovorima o odbacivanju mogućeg članstva Ukrajine u NATO-u. Rusija traži čvrste garancije da Ukrajini nikada neće biti omogućeno članstvo u zapadnoj vojnoj alijansi jer bi takav potez značio ugrožavanje ruske nacionalne bezbednosti", rekao je Rjabkov.

Prema njegovim rečima, sudbina dela budućih pregovora zavisi od napretka u vezi sa tim pitanjem.

Ruski zvaničnik je takođe poručio da će odgovor Moskve na neuspeh bezbednosnih razgovora sa SAD biti vojno-tehničke prirode, ali je odbio da precizira o čemu je reč. Naglasio je da je Rusija za sada usredsređena na diplomatiju i da ne želi da razgovara o eventualnim novim vojnim potezima u slučaju prekida pregovora.
 

(Sputnjik, N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner