петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жан Клајн: У БиХ после рата уложено више него у Немачку и Јапан
Хроника

Жан Клајн: У БиХ после рата уложено више него у Немачку и Јапан

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. септембар 2009.

ВАШИНГТОН – Међународна заједница је до сада за БиХ потрошила 14 милијарди долара, што је по глави становника много више него што је после Другог светског рата дато Немачкој или Јапану за обнову земље, и то без већих резултата, оценио је бивши специјални изасланик генералног секретара УН за БиХ, Жак Клајн.

„Милијарда долара помоћи је нестала, па молим да ми они који знају где се новци налазе кажу или да их врате својој држави којој они припадају, што се вероватно неће десити”, рекао је Клајн у интервјуу за Глас Америке (ВОА).

Он је изразио забринутост због тренутног стања у БиХ и додао да ће уколико Босна и Херцеговина не буде функционисала то дискредитовати ЕУ, НАТО и УН, који су тврдили да ће она бити успех.

„Ако Босна и Херцеговина, која је у срцу Европе не може функционисати, како уопште можете и помислити да ће то функционисати у Авганистану или Ираку”, навео је Клајн.

Он је рекао да сматра да је будућност БиХ у ЕУ, као и да би улазак у НАТО био краткорочно решење.

„Дакле, чланство у НАТО савезу било би једна ставка ка прогресу, друга би свакако требало да буде економски развој, аутопут из Будимпеште до Дубровника. Другим речима, када су људи запослени, када имају прилику да зарађују, када виде да за њих постоји будућност, они ће бити активније укључени у мировне процесе”, закључио је Клајн.

По његовим речима, економско стање у БиХ је алармантно, стопа незапослености је велика, а 25 одсто људи живи испод нивоа сиромаштва, што све отежава даљи напредак земље.

Клајн је истакао да национални лидери у БиХ и даље воде рат, „наравно не оружани” и додао да „ратни лидери нису добри лидери у миру”.

„У Босни и Херцеговини је после рата требало законом забранити националне партије и рећи да бисте били политичка партија, морате имати економску платформу”, рекао је Клајн.

Он је навео да БиХ морају да дефинишу свој устав и реформишу многе законе, као што је и онај који налаже да председник мора бити припадник једног од три конститутивна народа, што је по Клајновим речима бесмислено, јер значи да неко ко је на пример Јеврејин, а држављанин је БиХ, не може да се кандидује за председника државе.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер