Početna strana > Hronika > Žan Aselborn: Ako hoće u EU Srbija će u jednom trenutku morati da prizna Kosovo
Hronika

Žan Aselborn: Ako hoće u EU Srbija će u jednom trenutku morati da prizna Kosovo

PDF Štampa El. pošta
utorak, 25. oktobar 2011.

Srbija će u jednom trenutku morati da prizna Kosovo, ako hoće u EU, ističe, u ekskluzivnom intervjuu za ”Novosti”, ministar spoljnih poslova i zamenik premijera Luksemburga Žan Aselborn. On istovremeno ostavlja mogućnost da se uslovi oko samog pitanja priznavanja nezavisnosti rešavaju - pregovorima.

Luksemburg ima specifičan stav prema srpskom pitanju: ova veoma moćna članica EU, zdušno, u ovoj fazi, podržava evropske integracije Srbije, ali, istovremeno, kada je reč o Kosovu, prva otvoreno govori o onome što neke mnogo veće i jače članice trenutno skrivaju iza dvosmislenih poruka.

* Evropska komisija je konačno preporučila status kandidata za Srbiju. Jeste li među onima koji 9. decembra neće postavljati nove uslove?

- Pozdravljam odluku Evropske komisije da preporuči status kandidata za Srbiju. Raduje me ovakav razvoj događaja, koji predstavlja korak u pravom smeru, ka ujedinjenju evropskog kontinenta i koji, jednom za svagda, podvlači evropsku sudbinu Srbije.

* Priča se da je, naročito Nemačka, bila žestok protivnik odluke da se Srbiji preporuči status kandidata i da su, pre svih, Francuska i Luksemburg ubeđivali Berlin da popusti. Kako su tekli ovi ”pregovori”?

- Kontakti između država članica o takvoj vrsti ključnih pitanja su, naravno, stalni i intenzivni. Ipak, ne bih želeo da se detaljnije izjašnjavam o tome kakvi su stavovi jednih ili drugih. Ali, poznato je da Luksemburg želi da projekat mira, koji se zove Evropska unija, rezultira integrisanjem svih zemalja Balkana. A, Srbija je u njegovom srcu.

* Ostaje još jedan uslov za početak pregovora, a to je ”normalizacija” odnosa s Kosovom. Šta se pod tim tačno podrazumeva?

- To znači da, u okviru napora da se normalizuju odnosi pod okriljem Evropske unije, brojna pitanja treba da budu otvorena u pregovorima između Beograda i Prištine, pre nego što se odluči o pregovorima sa EU. Neophodno je da se odnosi među susedima obnove, tako da ljudi mogu da nastave poslovanje, da se nesmetano kreću i, uopšte, da se tenzije između dve strane smanje. Potrebna nam je stabilnost u regionu Balkana. Nadam se da će proces normalizacije, koji je pokrenut pod pokroviteljstvom EU, moći da pokrene proces pomirenja među narodima. Pragmatičan pristup mi se čini najprikladnijim.

* Hoće li Srbija morati, na kraju, da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, ako želi da uđe u EU?

- Pregovori će verovatno biti potrebni pre konačnog priznavanja Kosova od strane Srbije, ali mislim da će, vremenom, biti neminovno da Srbija prizna Kosovo kao nezavisnu i suverenu državu.

* Postoji li, uopšte, u EU, tačna svest o tome koliko je to nemoguć zadatak za Srbiju?

- Mislim da svest postoji, svakako. Ali, i pored svega, smatram da je neophodno da se gleda napred, ka budućnosti, a ne ka prošlosti. Apsolutno je od suštinskog značaja da se stabilnost vrati na zapadni Balkan, da bi se Srbija integrisala u Evropsku uniju! Uveren sam da će, kada dođe vreme, obe strane pokazati snažnu volju da žive u miru i dele zajedničku budućnost, u okviru EU. U tom trenutku, granice će pasti. Ne samo sentimentalne, već i de fakto.

* Kako će Luksemburg glasati u decembru, kada Evropski savet bude odlučivao o statusu kandidata? 

- Kao što sam već istakao, mi, s odlučnošću, podržavamo predlog Evropske komisije po tom pitanju.

Razgovarao: Goran Čvorović

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner