четвртак, 12. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Заменица директора Европског Савета за спољне односе Весела Чернева: Европа тренутно не шаље довољно муниције у Украјину. Ако се од тога што шаље, трећина производи у Србији, то је добар број
Хроника

Заменица директора Европског Савета за спољне односе Весела Чернева: Европа тренутно не шаље довољно муниције у Украјину. Ако се од тога што шаље, трећина производи у Србији, то је добар број

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. септембар 2024.

 Исход преговора у процесу придруживања Западног Балкана Европској унији (ЕУ) је директно повезан са исходом рата у Украјини, каже за Радио Слободна Европа(РСЕ) Весела Чернева, заменица директора Европског Савета за спољне односе и шефица уреда у Софији.

„Јер ако Украјина изгуби, онда не видим никакву перспективу за проширење“, сматра Чернева.

Она истиче да процес приступања функционише само када друштва у земљама кандидатима заиста желе да уђу у ЕУ.

„Украјинци су били спремни да ратују за то. Али, ако друштва у тим земљама нису спремна да се боре за своје демократске реформе, ЕУ то не може учинити уместо њих“, наводи Чернева коментаришући податак да тек нешто изнад 30 одсто грађана Србије подржава чланство у ЕУ.

Поводом недавних споразума Србије са ЕУ о литијуму и Француском о куповини борбених авиона Рафал, она истиче да осим пословне и безбедносне, постоји и демократска димензија.

„Када говоримо о проевропским снагама у Србији, а са некима од њих радим већ много, много година, разумем да се они заиста плаше да више никада неће бити простора за њих, јер се Вучић доживљава као европски политичар.

Уз све ове неправилности, са стањем друштвеног система, са урушавањем демократије, многи од ових људи се вероватно осец́ају изданим“, оцењује заменица директора Европског савеза за спољне односе.

Она каже да Срби не треба да престану да се ослањају на Европу.

„Мислим да ће наћи отворена врата оног тренутка када пожеле да Европа буде њихов партнер у промени Србије. Али мислим да за сада европске владе покушавају да ураде оно што је могуће и сасвим је јасно да Вучић има друге опције. Зато покушавају да пронађу начине да га приближе Европи“, оцењује Чернева.

„Ако српско друштво и политичари одлуче да им је чланство циљ и уложе више напора на том путу и, истовремено, то чланство буде кредибилно – јер и ЕУ треба да пружи кредибилне знакове да жели проширење – онда ова врста трансакционих односа више неће бити могућа“, сматра Чернева.

Европа плаћа за српско оружје намењено Украјини

Европа тренутно не шаље довољно муниције у Украјину. Ако се од тога што шаље, трећина производи у Србији, то је добар број. Али, ЕУ треба да то (оружје из Србије) откупи или да Украјина нађе негде новац за ту намену

Европа тренутно не шаље довољно муниције у Украјину. Ако се од тога што шаље, трећина производи у Србији, то је добар број. Али, ЕУ треба да то (оружје из Србије) откупи или да Украјина нађе негде новац за ту намену.

Дакле, крупније је питање колико смо посвећени нашој подршци Украјини. Мислим да је исход преговора у процесу придруживања Западног Балкана директно повезан са исходом рата у Украјини. Јер ако Украјина изгуби, онда не видим никакву перспективу за проширење, наводи она.

Орбанов модел владавине се шири у региону

И Орбан је, као што то чини Вучић, наводи Чернева користио идеју кокетирања са Кином, са Русијом, да докаже ту тезу.

„Дакле, када погледамо Орбана, видимо много чвршц́и притисак на медије, правосуђе, економију. Нажалост, овакав модел владавине се шири у региону.

То је модел који Виктор Орбан већ дуго промовише. Он тврди да ЕУ треба да даје, да се реформише, а државе чланице имају више суверенитета, што у суштини значи да му буде дозвољено да злоупотребљава власт како хоц́е“.

(РСЕ-Данас)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер