уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Заједничка седница руководстава Србије и РС: Томислав Николић - Резолуција о Сребреници уперена против РС и Србије; Милорад Додик - Резолуција је антисрпска
Хроника

Заједничка седница руководстава Србије и РС: Томислав Николић - Резолуција о Сребреници уперена против РС и Србије; Милорад Додик - Резолуција је антисрпска

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. јун 2015.

Томислав Николић: Британска резолуција је против Републике Српске

Поштујем сребреничке жртве, али то не значи да треба да се уништи српски народ и да се уз појам геноцид наметне реч Сребреница, навео је Николић, који је присуствовао седници влада Србије и Републике Српске.

Он је на заједничкој конференцији за новинаре са председником Републике Српске Милорадом Додиком и премијерима Александром Вучићем и Жељком Цвијановић позвао председавајућег Председништва Босне и Херцеговине Младена Иванића да сазове седницу како би Председништво заузело став о резолуцији о Сребреници коју предлаже Велика Британија.

И Србија ће, како је најавио, заузети став о резолуцији, али би, сматра, било добро да пре тога то учини Председништво БиХ. Упитан да ли он има негативан став о раду Иванића, председник Србије је одговорио да о томе треба да размишљају они који су за њега гласали и да он од Иванића тражи само да сазове седницу Председништва БиХ. Председник Србије је уверен да је резолуција уперена против Републике Српске и интереса Србије.

„Наше владе имају огромну одговoрност у овом веома тешком времену, када се дугови из прошлости наплаћују српском народу”, рекао је Николић, а преноси Фонет.

Александар Вучић: РС може да се ослони на Србију, о одласку у Сребреницу консултоваћу се са Николићем, Додиком и Цвијановићевом

Одговарајући на новинарско питање да ли планира да иде на обележавање 20. годишњице злочина у Сребреници, премијер Вучић је рекао да ће одлуку донети водећи рачуна о интересима Владе Србије и српског народа, као и да ће се о том питању консултовати са Николићем, Додиком и Цвијановићевом. Пријатељство српског и бошњачког народа је, како је истакао, велики интерес Србије и у њега треба улагати.

Како преноси Бета, Вучић је нагласио да Србија поштује интегритет БиХ, али да је у складу са Споразумом о специјалним везама спремна да, ако РС из било ког разлога буде имала проблема, буде место на које може да се ослони. Премијер Србије је најавио да ће следећа заједничка седница бити у октобру у Братунцу, пошто ће у септембру почети заједнички радови на мосту Братунац–Љубовија.

Вучић jе поручио jе да jе Србиjа спремна и финансиjски да помогне Републику Српску ако буде имала проблема са ликвидношћу.

"Људи из РС то нису тражили, али ако буде проблема са ликвидношћу Србиjа jе спремна да помогне, као и што смо били спремни да помогнемо и онолико мало колико смо могли после попллава и хвала РС што jе уважила помоћ од милиона евра у ту време", рекао jе Вучић одговараjући на питање новинара у Влади Србиjе.

Милорад Додик: Британска резолуција о Сребреници антисрпска, нема довољно доказа да је почињен геноцид

Председник Републике Српске Милорад Додик оценио је да је предложена резолуција антисрпска и део лоших намера Британије, те да је реч о непотребној и лошој понуди, чији резултат могу бити многи проблеми у Босни и угрожавање мира и помирења. Према његовим речима, нема довољно доказа да је у Сребреници почињен геноцид. Како је рекао, није тачно да је убијено осам хиљада људи, јер нема више од четири хиљаде сахрањених.

Додик је навео и да му је руски министар спољних послова Сергеј Лавров рекао да никаква резолуција није на дневном реду Савета безбедности Уједињених нација, већ да је планирано да се само одржи минут ћутања за жртве ратова у бившој Југославији.

Он се осврнуо и на изручење Насера Орића Сарајеву из Швајцарске, оценивши да се на тај начин „доказани злочинац институционално штити”. „Разумем Томислава Николића, који жели добро БиХ, али џаба жели, то не може успети. Та земља је склапана и не може да нађе и штити заједничке интересе свих народа, таква земља не може да пошаље ниједну важну поруку”, закључио је Додик.

Жељка Цвијановић: Негативан став Предесништва БиХ о резолуцији о Сребреници

Говорећи о заједничкој седници влада Србије и Републике Српске, премијер Републике Српске Жељка Цвијановић оценила је да сарадња две стране представља шансу за развој Подриња и свих 25 општина на том простору. Она се захвалила Србији на подршци и нагласила да очекује да ће се на седници Председништва БиХ изгласати негативан став о резолуцији о Сребреници.

Након заједничке седнице двеју влада, потписан је Меморандум о сарадњи у области саобраћаја и саобраћајне инфраструктуре и протокол о усаглашавању ставова о областима стручних испита и лиценцирању из области грађевинарства и просторног планирања.

(Политика)

Заједничка седница влада Србије и Српске: 5. август ће бити проглашен за Дан сећања на прогнане и страдале Србе; Милорад Додик - Британска резолуција је антисрпска, неће бити усвојена

Пети август биће у Србији и Републици Српској проглашен Даном сећања на прогнане и страдале Србе, одлучиле су две владе на заједничкој седници која је данас одржана у Палати Србија у Београду.

Заједничкој седници поред, премијера Александра Вучића и Жељке Цвијановић, присуствовали су и председници Томислав Николић и Милорад Додик. 

Министри саобраћаја Србије и Републике Српске Зорана Михајловић и Неђо Трнинић потписали су Меморандум о саобраћајној инфраструктури.

Потписан је и протокол о лиценцирању из области грађевинарства.

На конференцији за новинаре премијер Вучић је рекао да ће следећа заједничка седница бити одржана у октобру у Братунцу, када ће бити отворени радови на мосту преко Дрине.

Вучић је рекао да је на седници највише речи било о економији.

„Србија је спремна да буде место на које ће Република Српска моћи да се ослони“, рекао је он.

Премијерка Жељка Цвијановић је рекла да је веома задовољна сарадњом са Србијом и изразила негативан став о тексту резолуције о Сребреници.

Председник Томислав Николић рекао је да је позвао члана Председништва БиХ Младена Иванића да закаже седницу о резолуцији.

Председник Додик рекао је да је захвалан Влади и председнику Србије на пажњи коју пружају Републици Српској.

„Резолуција је антисрпска. Ако буде усвојена, то ће повући и питања накнаде штете и друге ствари“, рекао је Додик уз оцену да Насера Орића, бившег команданта муслиманске војске на подручју Братунца и Сребренице, штите институције које би требало да штите и српске интересе, а не да служе злочинцима.

Николић је рекао да је резолуција непристојна понуда Велике Британије.

Додик је рекао да Савет безбедности УН неће усвојити резолуцију.

Вучић је поновио да ће одлуку о одласку на комеморацију у Поточаре донети у складу са интересима Владе Србије, али ће пре тога разговарати са Николићем, Додиком и Цвијановићевом.

Претходна заjедничка седница две владе одржана jе септембра прошле године, када jе констатовано да jе постигнут напредак у сарадњи у свим областима.

Tада jе договорено и формирање Kоординационог тела чиjи jе задатак заjеднички развоj пољопривредно-прехрамбене и индустриjске производње.

На претходноj седници закључено jе да jе при краjу решавање проблема станичних линиjа за линиjске аутобусе и у Србиjи и у Српскоj, да сви договори у вези с мостом Братунац-Љубовиjа иду своjим током, а да би морале да се поjачаjу активности на обнови пруге Прибоj-Рудо.

(Спутњик)

Србија посвећена специјалним односима са Републиком Српском

Одржана заједничка седница влада Србије и Републике Српске. Две владе одлучиле да заједнички обележавају 5. август, као Дан сећања на страдале и прогнане Србе. Седници присуствовао и председник Томислав Николић, који је нагласио да ће Србија учинити све да помогне РС.

Премијер Србије Александар Вучић рекао је да су Влада Србије и Влада Републике Српске донеле одлуку да заједнички обележавају 5. август као Дан сећања на страдале и прогнане Србе, преноси Танјуг.

Вучић је, на конференцији за новинаре, рекао да ће се тај дан обележавати заједнички, као што ће, између осталог, бити обележен и Видовдан. Премијер је такође указао на то да две владе, као и Србија и РС, имају добру, успешну сарадњу и сматра да ће она бити и још боља.

Следећу заједничку седница најавио је за октобар, након што почну "стварни радови" на мосту Братунац - Љубовија.

"Разуме се да Србија поштује интегритет БиХ али и зна се какав однос Србија има према РС и спремна је да уколико РС буде имала било каквих проблема, помогне. Србија ће бити место на које ће РС моћи да се ослони и увек ће бити спремна да пружи финансијску помоћ", поручио је српски премијер .

Навео је да је Србија помогла обнову школа у Шамцу и Добоју, које ће ускоро бити отворене, као и да ће се једна од њих звати Србија.

"Ми се веома одговорно односимо према нашем новцу и водимо рачуна о томе. Нисам неко ко је на било који начин дарежљив и ако је нашем народу на било који начин потребна таква врста подршке ми смо довољно способни да зарадимо и обезбедимо и да евентуално у неком тренутку и помогнемо", казао је Вучић.

Како каже, у РС немају проблема са дефицитоом и буџетским рупама, али могу да имају проблема са ликвидношћу, и због недстостака аражмана са ММФ и другачијом комуникацијом са Светском банком.

"Ми тих проблема немамо, ми никакавих проблема са ликвидношћу немамо и у овом тренутку имамо 1,15 милијарди евра у различититим валутама, нешто у доларима, нешто у еврима и нешто у динарима", додао је премијер Србије.

Председница Владе Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да су заједнички пројекти на којима раде Србија и РС велика развојна шанса за 25 општина дуж обала Дрине.

Цвијановићева је на конференцији за медије након седнице две владе посебно поменула инфраструктурне пројекте, оне у области пољопривреде, спорта и културе...

Изразивши захвалост за подршку Влади Србије, Цвијановић је затражила од српског члана Председништва БиХ Младена Иванића да уврсти на дневни ред наредне седнице тог тела резолуцију о Сребреници, како би се Председништво БиХ изјаснило о том документу.

Председник Србије Томислав Николић, који је присуствовао седници, рекао је да је ситуација у региону веома сложена, констатујући да су напади све учесталији како је Србија ближа Европској унији, пренела је председникова Служба за сарадњу с медијима.

"Србија ће учинити све да помогне Републици Српској. Моја подршка Влади је безусловна, време је тешко и морамо да будемо јединствени и сложни. Неки се труде да створе неповољније околности како би зауставили наш напредак, стога вас молим да успоставите и одржите снажне везе и будете као породица", рекао је Николић током обраћања на седници.

"Заједничке седнице две владе треба да буду правило, а Србија ће се старати да се очува Дејтонски споразум. Ми смо посвећени неговању специјалних и паралелних веза са Републиком Српском", рекао је председник Николић.

Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да ниво односа Србије и Републике Српске никад није био на тако искреном и на тако високом нивоу и захвалио се Србији на обећаној помоћи.

Додик: Резолуција о Сребреници непристојна понуда

Додик је оценио и предлог резолуције о Сребреници као непристојну понуду коју треба одбити јер, како је истакао, не доприноси помирењу, али и додао да нема довољно доказа да је тамо почињен геноцид.

Додик је рекао да подржава ставове Владе Србије о резолуцији, наводећи да је сматра антисрпском и "делом континуитета лоших намера Велике Британије према српском народу".

"Нема довољно доказа да је тамо почињен геноцид", рекао је Додик на конференцији за новинаре.

Предлог резулуције сматра лошом и непристојом понудом.

"Одбијамо је као непотребну, као ону која може само да уноси више проблема у БИХ него што може да донесе оно што је свима потребно, а то је помирење", навео је председник РС и додао да предлог резолуције угрожава стабилност БИХ, као и достигнути степен мира и помирења.

"И зато не може да буде подржана", закључио је он.

Додик је рекао и да британска резолуција о Сребреници неће бити на дневном реду на седници Савета безбедности УН 7. јула на основу онога што је рекао шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

На питање новинара да прокоментарише писање медија о томе како је рекао да резолуција неће бити на дневном реду, Додик је рекао:

"Ви (медији) волите да додајете. Ја нисам у Савету безбедности и не одлучујем о томе, само сам пренео оно што је рекао Лавров - да 7. јула није предвиђено да било каква резолуција буде на дневном реду , већ само минут ћутања за жртве ратова у периоду од 1991-1995", рекао је Додик.

Претходно су се председници Томислав Николић и Милорад Додик, као и премијери Александар Вучић и Жељка Цвијановић састали у Палати Србија. Како преноси Танјуг, на том састанку је требало да, између осталог, званичници разговарају и о Сребреници и о "случају" Насера Орића.

Претходна заједничка седница две владе одржана је септембра прошле године, када је констатовано да је постугнут напредак у сарадњи у свим областима. Тада је договорено и формирање Координационог тела чији је задатак заједнички развој пољопривредно-прехрамбене и индустријске производње.

Николић позвао да се Председништво БиХ изјасни о резолуцији

Председник Србије Томислав Николић позвао је данас члана председништва БиХ Младена Иванића да закаже седницу тог тела како би донело став о резолуцији о Сребреници и додао да онај ко представља Републику Српску у Сарајеву мора да има став који му РС налаже.

Председник Србије је на конференцији за новинаре након заједничке седнице влада Србије и РС оценио да је та резолуција уперена против РС али и против интереса Србије.

"Данас не сме да постоји ниједан политичар у РС или у Србији који нема став о Сребреници какав год да је", закључио је Николић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер