понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Тихо и без помпе, вратити институције државе Србије на север КиМ, које су укинуте Бриселским споразумом
Хроника

Вук Јеремић: Тихо и без помпе, вратити институције државе Србије на север КиМ, које су укинуте Бриселским споразумом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. децембар 2022.

 Председник Народне странке Вук Јеремић изјавио је да је у околностима у којима је народ на северу Косова и Метохије на барикадама у одбрани својих основних права, потребно приступити поновном формирању институција државе Србије на северу Косова, укинутих Бриселским споразумом, првенствено правосуђа и безбедности, и то "тихо и без помпе".

„Српска очекивања у бриселском процесу нису испуњена и имамо свако право да неке ствари вратимо у пређашње стање. Било би отпора у међународној заједници, али не већих отпора него што су исказани због постављања барикада. Сада нам је потребно јединство, јер нас једино оно може спасти да не будемо згажени“, рекао је Јеремић за РТС.

Јеремић који је бивши министар спољних поослова и некадашњи председник Генералне скупштине УН, истакао је да би Србија могла да ;своју медјународну позицију битно ;ојача ;повлачењем неколико „кључних потеза“.

„Србија би требало да се кандидује за чланство у Савету безбедности УН како би у наредне две године била једна од несталних чланица из Источне Европе. Реално би било да Србија истакне своју кандидатуру већ следеће године и да буде изабрана, а тада би могла да сазива седнице Савета безбедности, чак и да једном месечно и председава. За ту кандидатуру је потребна политичка воља и јединствена подршка у парламенту“, рекао је Јеремић.

Јеремић је навео да би Србија Генералној скупштини УН, којом председава Мађарска с којом власт у Београду има добре односе, требало да поднесе резолуцију о територијалној целовитости свих земаља-чланица УН, а актуелне околности су због рата у Украјини такве да би многим државама које би иначе гласале против Србије, биле „везане руке“ да се одупру тој резолуцији

Јеремић је навео да би Србија Генералној скупштини УН, којом председава Мађарска с којом власт у Београду има добре односе, требало да поднесе резолуцију о територијалној целовитости свих земаља-чланица УН, а актуелне околности су због рата у Украјини такве да би многим државама које би иначе гласале против Србије, биле „везане руке“ да се одупру тој резолуцији.

Јеремић је истакао да нема оправдања за јучерашњу забрану власти у Приштини патријарху СПЦ Порфирију да уђе на Косово.

„Ово је јако тежак тренутак и требало би да искажемо јединство у солидарности с нашим народом, али и са свештенством на Косову и Метохији, јер су светиње Српске православне цркве (СПЦ) на Косову и Метохији најтрајнија тапија коју имамо над тим делом наше територије. Док год су Грачаница, Високи Дечани и Пећка патријаршија у рукама српског монаштва, дотле ће и Косово бити српско, без обзира које војске тамо обитавале“, рекао је Јеремић.

Док год су Грачаница, Високи Дечани и Пећка патријаршија у рукама српског монаштва, дотле ће и Косово бити српско, без обзира које војске тамо обитавале

Јеремић је додао да је „председник владе самопроглашеног Косова Аљбин Курти показао да је екстремиста“ и „човек с којим је немогуће водити рационалан разговор“.

„Много је, међутим, опасније да се ситуација са Куртијем користи не би ли се Београд приморао да дође до окончања преговора о статусу ‘Косова’, да ли кроз немачко-француску иницијативу или неку другу, а чији је циљ опасан – столица самопроглашеног ‘Косова’ у УН“, рекао је Јеремић.

Он је истакао да је највећи ударац српском националном интересу задат 1999. године, када је политика водјена тако да се војска и полиција повуку с Косова, а последица је да тамо додје Кфор, односно НАТО.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер