петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: У данашњој Европи не треба да постоје грађани другог реда
Хроника

Вук Јеремић: У данашњој Европи не треба да постоје грађани другог реда

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. јун 2009.

Неприхватљиво одржавање рестрикција за путовања по Европи, изјавио у Стразбуру шеф српске дипломатије Вук Јеремић. Не би смели да постоје Европљани "другог реда", који не могу слободно да путују, поручио Јеремић министрима Савета Европе.

Одржавање рестрикција за путовања по Европи је неприхватљиво, изјавио је у Стразбуру министар спољних послова Србије Вук Јеремић и поручио да не би смели да постоје Европљани "другог реда".

"Није прихватљиво прављење разлике између оних који су слободни и оних који су мање слободни да путују", поручио је Јеремић на седници Комитета министара Савета Европе.

Шеф српске дипломатије је истакао да је Србија испунила све предуслове за визну либерализацију и оценио да ће уклањање ове последње санкције из деведесетих година грађане Србије приближити Европи.

"То ће допринети и регионалној стабилност и бити од користи свим земљама Савета Европе", нагласио је Јеремић и поновио да је стратешки циљ Србије чланство у Европској унији.

Министар је потврдио суштинску посвећеност Србије стандардима, пракси и вредностима Европе и подсетио да је усвојен Национални програм интеграције у ЕУ, као и да се у Београду интензивно ради на хармонизацији домаћег законодавства са европским.

"Скупштина Србије ратификовала је 65 конвенција и протокола Савета Европе", додао је Јеремић и најавио да ће осам преосталих такође бити ратификовано у блиској будућности.

У Србији се, према речима Јеремића, увелико ради на реформисању целог сектора владавине права, док су стандарди људских и мањинских права подигнути на највиши ниво.

Јеремић је захвалио Савету Европе на ангажовању у заштити и обнови културног наслеђа на Косову и поручио да је за Србију регионална сарадња прворазредни приоритет.

Говорећи о Косову, Јеремић је нагласио да би све земље требало да поштују поступак који се води пред Међународним судом правде и да Суду омогуће слободно одлучивање, без политичких уплитања.

"Када Суд буде усвојио мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова поново ћемо се бавити будућим статусом", рекао је Јеремић и истакао да ће Србија наставити да гради партнерство са свим нацијама региона.

"Србија је ушла у европски средњи ток, наша демократија је сигурна, наше друштво јача и наше вредности су уткане у законе", рекао је Јеремић.

Јеремић је захвалио генералном секретару Савета Европе Терију Дејвису на посвећености, одлучности и визији, цитирајући његове речи да су "политичке декларације важне, али да их морају пратити акције".

Наставићемо да сарађујемо са Саветом Европе, посебно са његовом београдском канцеларијом, најавио је Јеремић и пренео решеност власти Србије да се одлучно обрачунају са корупцијом и организованим криминалом.

"Да не буде забуне, политичка и институционална воља Србије је снажна, одлучна и неповратна", закључио је Јеремић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер