петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Русија снажно уз Србију у свим државним приоритетима
Хроника

Вук Јеремић: Русија снажно уз Србију у свим државним приоритетима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. октобар 2009.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је да посете председника Дмитрија Медведева долази у тренутку када Русија снажно подржава Србију у свим државним приоритетима, а да су велика очекивања и у погледу економске сарадње две земље.

"И поред тога што односи руског и српског народа трају стотинама година, стицај историјских околности је такав да је ово први пут да председник Русије долази у званичну посету Републици Србији.

То је само по себи изузетно. Поред тога, долази у симболички веома важном тренутку обележавања 65 година од наше заједничке победе над фашизмом у Београду," истакао је министар Јеремић у интервјуу за београдски дневник "Блиц".

Јеремић је даље указао да је расправа у Међународном суду правде (МСП) по захтеву Србије у погледу једностраног проглашења независности власти у Приштини "по многим критеријумима, највећи случај пред МСП од његовог оснивања.

Намера Србије је била да проблем покушаја сецесије Приштине учини што видљивијим на међународном плану, и у томе је успела, констатовао је Јеремић.

Јеремић је оценио да је ово велики тренутак за међународно право, са обзиром на то да ће МСП по први пут од оснивања расправљати о легалности једностраног акта сецесије било где у свету.

Први је пут и да су се свих пет сталних чланица Савета безбедности Уједињених нација одлучиле да учествују у процесу, а никада се у историји није догодило да се толики број држава пријави за јавну расправу, указао је српски шеф дипломатије.

Министар Јеремић је изнео да су "реакције већине чланица УН биле позитивне и да су им прихватљиви аргументи Београда."

"Уколико се буде одлучивало искључиво по правним критеријумима, веома је тешко замислити било какав други исход, осим да је једностраним проглашењем независности прекршено међународно право.

Чињеницом да су се најутицајније државе света пријавиле да учествују у процесу, смањује се простор за притисак," констатовао је даље Јеремић.

Разматрајући ситуацију у Босни и Херцеговини (БиХ), Јеремић је изразио наду "да ће на крају неки договор ипак бити постигнут, али не бих да нагађам у ком временском оквиру."

"Не верујем да било ко на Западном Балкану сумња да имамо бољу алтернативу од интеграција у ЕУ, тако да имамо заједнички мотив и циљ," мишљења је Јеремић.

Шеф дипломатије је изнео и да се нико од међународних саговорника "са којима су представници Србије разговарали није заложио за укидање ентитетског гласања у органима БиХ.

Јеремић је даље казао да "Србија и Унија имају исто гледање на будућност Западног Балкана, укључујући и БиХ, а то је чланство у Унији".

Шеф дипломатије је указао да је Београд у стратешком смислу поново најзначајнији центар региона и неопходно је консултовати се ту по свим питањима значајним за Балкан.

"У последњих неколико месеци то је постало очигледно. Угостили смо потпредседника САД, предстоји посета председника Руске Федерације и Турске, организовали смо Самит шефова држава централне и југоисточне Европе, овде су били многи министри спољних послова из целог света...

Ако желите да разговарате о будућности Балкана, Београд је више немогуће заобићи," констатовао је Јеремић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер