четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Прихватање „француско-немачког“ плана би било политичко самоубиство и признавање такозваног „Косова“ као независне државе. Србија би пуцала себи у колено уколико би увела санкције Русији
Хроника

Вук Јеремић: Прихватање „француско-немачког“ плана би било политичко самоубиство и признавање такозваног „Косова“ као независне државе. Србија би пуцала себи у колено уколико би увела санкције Русији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. фебруар 2023.

Председник Центра за међународну сарадњу и одрживи развој (ЦИРСД) и бивши председник Генералне скупштине УН Вук Јеремић изјавио је на предавању у Дипломатској академији у Бечу да би прихватање „француско-немачког“ плана било „политичко самоубиство за било кога из Србије који би се усудио да потпише такав споразум“, јер би то практично значило признавање такозваног „Косова“ као независне државе.

„Надам се да садашња власт у Београду нема намеру, упркос свему што прича, да потпише тај споразум“, рекао је Јеремић на предавању „(Гео)политика Балкана: Освета историје“, које је испровоцирало нападе албанских лобиста на друштвеним мрежама, који су га вређали и затражили да се упути протест Влади Аустрије због тога што је Јеремићу у једној аустријској државној институцији пружена прилика “да шири мржњу, лажне вести и токсични национализам”, саопштио је ЦИРСД.

Јеремић је истакао да је „француско-немачки“ план потпуно неприхватљив за Србију, јер води ка уласку Приштине у УН и отварању „још једне трагичне епизоде сукоба на Балкану“, и додао да би стварање Велике Албаније био следећи корак после чланства Приштине у УН, јер не постоји међународни механизам којим би тада било могуће спречити уједињење самопроглашеног „Косова“ и Албаније.

„Границе република бивше Југославије требало би да остану неоштећене и Србија би требало штити свој територијални интегритет дипломатским средствима.”

„Залажем се да нађемо начине да радимо заједно уз поштовање црвених линија, од којих је за Србију најважнија да нема столице за Приштину у УН. Уосталом, најмање пола света не признаје ’Косово’, и то многољуднији део планете“, рекао је Јеремић.

Јеремић је навео да председник приштинске владе Аљбин Курти у својим наступима у иностранству „покушава да буде инспиративан“, али избегава да каже да су Срби на Косову и Метохији „тренутно најугроженија етничка група у Европи“, која живи у изузетно тешким околностима и изложена је непрекидним нападима и злостављању.

„Према званичним подацима Еулекса, број инцидената и злочина из мржње повећан је чак четири пута у последњих годину дана“, рекао је Јеремић.

Јеремић је, поводом навода да би Србија требало да уведе санкције Русији, рекао да се Вучићевом режиму већ годину дана није десило ништа лоше јер није подржала санкције Русији.

„Србија у принципу не би требало да уводи санкције, јер се деведесетих година нашла под ударом једног од најстрожих режима санкција које су икада увеле Уједињене нације“, навео је Јеремић.

„Највише су патили обични људи. Међународна заједница је хтела да казни српско руководство, али се у стварности догодило да су моћни постали моћнији, богати богатији, а обични људи су патили. То је морални аргумент Србије против увођења санкција било коме у свету“, рекао је Јеремић.

Јеремић је истакао и да је став Србије о санкцијама повезан и са питањем чланства Приштине у УН, јер се до чланства долази преко Савета безбедности УН, а у Русија у том телу има право вета којег је исказала спремност да искористи ако то од ње Србија буде затражила.

„Ако би увела санкције Русији, Србија би пуцала себи у колено и то по веома важном националном питању, питању суверенитета и територијалног интегритета“, рекао је Јеремић.

Дипломатска академија у Бечу основана је 1754. године и једна је од најпрестижнијих и најстаријих у Европи.

Јеремићево предавање је одржано у организацији ЦИРСД-а и партнера са Дипломатске академије у Бечу.

Учествовало је више од 120 истакнутих појединаца из различитих области, а међу присутнима су били високи аустријски званичници, министри и амбасадори земаља ОЕБС-а, академски стручњаци попут професора Универзитета Колумбија Џефрија Сакса, као и студенти бечких универзитета.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер