петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Пресудна јесен за западни Балкан
Хроника

Вук Јеремић: Пресудна јесен за западни Балкан

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. октобар 2009.

БЕОГРАД – Министар спољних послова Србије Вук Јеремић оценио је да ће ова јесен бити од судбоносног значаја за европску будућност читавог западног Балкана и да не би требало допустити да ентузијазам у оквиру ЕУ по питању проширења буде потрошен и пропуштен.

„У 2010. ми се надамо да ће цео западни Балкан бити на путу ка ЕУ, да ће све земље поднети званично апликацију за чланство и да ће сви грађани западног Балкана моћи да путују без виза у ЕУ”, рекао је Јеремић.

Јеремић је казао да Србија „има снажну намеру” да поднесе захтев за чланство у ЕУ до краја године и да ће учинити све да обезбеди услове да он буде позитивно прихваћен.

Шеф српске дипломатије нагласио је да Косово није услов за наставак европских интеграција Србије и да верује да ће оцена Међународног суда правде отворити пут за нови дијалог Београда и Приштине.

Јеремић је рекао да су после ирског референдума о Лисабонском уговору отворена врата интеграцији целог региона у ЕУ и да ће Србија „учинити све да кроз та врата прођу све земље западног Балкана”.

Он је истакао да је чланство у ЕУ централни стратешки приоритет за Владу Србије која има „снажну намеру” да до краја године аплицира за чланство у ЕУ, о чему је званично обавестила шведско председништво.

Влада Србије ће, како је рекао Јеремић, учинити све да се у ЕУ до тренутка званичног подношења апликације створе „најповољније могуће околности за тако нешто и да та апликација буде дочекана као што су дочекане апликације свих других кандидата у историји, дакле позитивно”.

Према његовим речима, идеално би било да Србија званично поднесе кандидатуру након одмрзавања Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) али то, нагласио је, неће бити једини критеријум приликом доношења одлуке.

„Била би идеална ситуација када више не би било препрека у смислу пуне сарадње са Хашким трибуналом... Учинићемо све у политичком, дипломатском, безбедносном и сваком другом смислу да се стекну адекватни услови за тако нешто”, рекао је он.

Јеремић је оценио да би односи у региону „могли бити далеко бољи него што јесу”, а као најозбиљнији проблем за дугорочни мир и стабилност Балкана навео је неслагање око Косова.

За односе са Хрватском Јеремић је рекао да су „далеко од идеалних”, али је изразио наду да ће две земље покушати да прибилиже ставове због заједничке будућности у ЕУ.

Говорећи о Косову, Јеремић је поновио да ће Србија наставити да користи сва правна, дипломатска и политичка средства у одбрани своје територијалне целовитости.

Шеф српске дипломатије нагласио је да је неопходно пронаћи компромисно решење за будући статус Косова и обновити дијалог, али да Приштина још није сагласна са тим.

„Приштина још увек у то не верује али ја мислим да ће се након одлуке Међународног суда правде стећи управо такве околности”, казао је.

Јеремић је рекао да су „многе земље у разговорима врло јасно рекле да су спремне да одлуку о признању Косова повуку уколико би Међународни суд правде донео мишљење да је независност Косова у нескладу са међународним правом”.

Додајући да се Србија нада „управо таквом сценарију” Јеремић је нагласио да је Београд спреман за наставак преговора о статусу Косова. „Спремни смо колико данас за преговоре, али не очекујем да ће Приштина бити спремна пре одлуке Суда”, рекао је.

Он каже и да Косово није услов за наставак европских интеграција. „Наставићемо пажљиво да наступамо у међународној арени да се такав неки немогући услов никада не постави јер ми њега напросто не бисмо могли да прихватимо”, додаје.

Шеф српске дипломатије очекује да ће у извештају Европске комисије о Србији, средином октобра, бити поменути случајеви напада на странце и убиство француског младића Бриса Татона у Београду, али верује да „то неће имати пресудан значај.

„Влада Србије, државни врх Србије, институције су се врло јасно изразиле по свим тим питањима...Одлучни смо да станемо на пут било каквом насиљу, криминалу, спречавању испољавања било чије различитости”, рекао је он.

На питање да ли би чланство у НАТО убрзало европску интеграцију Србије, Јеремић је истакао да су евроатлантске и европске интеграције „два сторго раздвојена процеса” и да „евроатлантска интеграција није услов за европску”.

„Ми смо концентрисани на европске интеграције. Чланови смо Партнерства за мир (ПЗМ) и не планирамо даље кораке у смислу дубље интеграције у евроатлантске структуре. Мислим да је оквир ПЗМ више него довољан да одговори нашим актуелним безбедносним изазовима као и потребама региона за остваривање колективне безбедности”, рекао је.

Кад је реч о односима Србије и САД, Јеремић је навео да и поред размимоилажења по питању Косова, односи иду узлазном путањом, нагласивши да у САД постоји „прилично добро разумевање” и подршка за европску будућности западног Балкана.

„Не очекујем да ће доћи до приближвања ставова по питању статуса Косова. Али, наш је задатак да у оквиру свега другог покушамо да остваримо најближу могућу садрадњу са САД”, рекао је Јеремић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер