петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Није довољно рећи – "Ми не признајемо Косово". Када једном пустите Косово у УН, више не можете апсолутно ништа
Хроника

Вук Јеремић: Није довољно рећи – "Ми не признајемо Косово". Када једном пустите Косово у УН, више не можете апсолутно ништа

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. септембар 2022.

 "Када једном пустите Косово у Уједињене нације, више не можете апсолутно ништа, можете само да причате. Мислим да је боље причати данас, у Скупштини Србије", изјавио је председник Народне странке Вук Јеремић у Новом дану. Он сматра да наша држава треба да упути писма Русији и Кини у којима би предложила да те земље у случају постављања питања статуса Косова у Уједињеним нацијама - искористе могућност стављања вета.

„Ситуација је објективно тешка када је реч о Косову и Метохији, пре свега за наше сународнике, на које су притисци данас већи него икад. С друге стране, у међународном простору, ситуација се све више компликује. Све више чујемо високе званичнике САД и неких европских земаља да би дијалог требало окончати што пре узајамним признањем Београда и Приштине“, рекао је Јеремић.

Предложили смо резолуцију са 20 тачака, конкретних мера које треба предузети, што међународно, што на терену. И више смо него вољни да расправљамо како даље, како напред

Додаје да је од огромне важности утврдити оквир и смернице за поступања државе у будућности. Подсећа да је ово ванредна седница Скупштине Србије и да долази на захтев Народне странке, и да је од огромног значаја утврдити како даље поступати у вези са Косовом.

 „Било би изузетно неодговорно у оваквим околностима не договорити се око некаквог документа, идеално би било да буде усвојен једногласно, да одражава државно јединство у овом тешком тренутку. Предложили смо резолуцију са 20 тачака, конкретних мера које треба предузети, што међународно, што на терену. И више смо него вољни да расправљамо како даље, како напред“, казао је Јеремић.

Подсећа да је девет година прошло од тога да су Албанци ставили потпис на документ којим се се обавезали на стварање Заједнице српских општина, а да ништа нису урадили.

„Што је најгоре, делује да немају намеру да тако нешто ураде, судећи барем по њиховим званичним изјавама. Ми предлажемо да се подвуче црта у том смислу, јер је очигледно да Бриселски дијалог не доноси ама баш ништа у смислу онога што захтева српска страна, а што дуже траје, повећавају се захтеви“, оцењује председник Народне странке.

Није довољно рећи: ‘Ми не признајемо Косово’. Ми треба да урадимо оно што је у нашој моћи да Косово не може да постане члан Уједињених нација. Конкретно, коначан статус Косова и Метохије мора бити одређен у Савету безбедности. Ако мора бити тамо одређен, а тамо седе Русија и Кина, које су рекле, наравно из својих разлога, да ће урадити оно што од њих тражи Србија, хајде да урадимо то

Он је навео да се у резолуцији коју је поднела Народна странка предложено да уколико до 31. децембра не буде испуњен базични минимум, (Заједница српских општина) који је добијен још 2013. године, да ми више не видимо разлог да останемо у том процесу.

 „Није довољно рећи – Ми не признајемо Косово“

Такође, у предложеној резолуцији стоји да председник Републике треба да упути званично писмо председницима Русије и Кине у којима их обавештава о томе да је коначан став Србије да Косово не може постати члан Уједињених нација, и где их моли да искористи своје право вета које имају на Савету безбедности у случају доласка на дневни ред питање статуса Косова и Метохије.

„Када би такво писмо дошло у Москву и Пекинг, то би било добро оправдање да заузму званичан став о коришћењу права вета у Уједињеним нацијама у случају постављања питања статуса Косова и Метохије“, навео је гост Н1.

Уверен је да тај поступак наша држава треба да започне на време.

Ако Косово једном постане члан Уједињених нација, тада спирала негативних догађаја не може бити заустављена

„Није довољно рећи: ‘Ми не признајемо Косово’. Ми треба да урадимо оно што је у нашој моћи да Косово не може да постане члан Уједињених нација. Конкретно, коначан статус Косова и Метохије мора бити одређен у Савету безбедности. Ако мора бити тамо одређен, а тамо седе Русија и Кина, које су рекле, наравно из својих разлога, да ће урадити оно што од њих тражи Србија, хајде да урадимо то. Ни представници власти, ни представници опозиције не могу се крити иза слогана ‘Ми нећемо признати Косово’, то није довољно. Ако Косово једном постане члан Уједињених нација, тада спирала негативних догађаја не може бити заустављена“, нагласио је Јеремић.

Уколико се то деси, упозорава он, може да дође до спајања Албаније и Косова у једну чланицу Уједињених нација, јер не постоје механизми у овој међународној институцији који би спречлили тако нешто.

„Нема више Савета безбедности или било ког механизма који може две пуноправне чланице да спречи да се уједине у једну. И сутра, стварању Велике Албаније која ће, врло вероватно имати територијалне амбиције у региону. Када једном пустите Косово у Уједињене нације, више не можете апсолутно ништа, можете само да причате. Мислим да је боље причати данас, у Скупштини Србије“, подвукао је Јеремић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер