недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић: Водеће земље западног света чекају да Србија призна Косово, када питам шта ћемо добити заузврат, они ми не кажу ништа, не гарантују нам ништа, не гарантују нам ни чланство у ЕУ
Хроника

Вучић: Водеће земље западног света чекају да Србија призна Косово, када питам шта ћемо добити заузврат, они ми не кажу ништа, не гарантују нам ништа, не гарантују нам ни чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. април 2021.

Нисмо заинтересовани за стварање Велике Србије - за нас велика Србија значи бољу економију, више фабрика, спровођење зелене агенде, али без угрожавања привреде, боље плате, бољу инфраструктуру, рекао је председник Србије Александар Вучић у серијалу разговора организације Атлантски савет.

Вучић је, међутим, нагласио да, када то каже, чује људе како поручују да му не верују.

„Добро, јасно ми је да треба да прође време да докажемо да смо искрени“, рекао је Вучић и додао да је на питање о томе да ли ће бити рата већ одговарао у Бањалуци.

„Људима је доста рата, због тога су напуштали овај регион протеклих 25 година, а сада видимо да се полако враћају – а нама је потребно да се млади, талентовани, паметни врате, а не нови ратови и нестабилност“, поручио је Вучић.

Оценио је да само „глупи“ мисле да би им (ратна реторика) донела победу на изборима.

„Нећемо то дозволити. Чак и ако неко хоће да ратује, неће ратовати са нама, и то можемо да гарантујемо“, рекао је Вучић.

Срби потцењивали САД јер су увек мислили да су центар света

Вучић је рекао и да су САД потребне Србији као пријатељ и да она неће моћи брзо да напредује без америчке подршке.

Поручио је да је Србија савезник САД и да је потребно пронаћи „нове начине да добије више од Америке, али и да пружи више Вашингтону“.

„Озбиљно приступамо развоју односа са САД. Амерички интерес на Западном Балкану је да има Србију за савезника, иако смо веома мали. Али, од америчког интереса да има Србију за пријатеља десет пута је већи наш интерес да нам САД буду, ако не могу да кажем најбољи пријатељ на свету, онда пријатељ с којим делимо заједничке интересе и заједничку будућност“, казао је Вучић.

Он је навео да су Срби раније потцењивали улогу САД јер су „увек мислили да су центар света“.

„Нисмо разумели шта се десило падом Берлинског зида, ту мислим и на себе и на многе друге који нису разумели шта се дешава. Надам се да данас разумемо политичку ситуацију у свету и да мењамо начин размишљања“, додао је.

Промена односа види се из именовања Ђурића за амбасадора

Вучић је рекао да се промена става Србије према САД види и из тога што је за амбасадора у Вашингтону именован Марко Ђурић.

„Некада нисмо очекивали ништа од Вашингтона и именовање амбсадора било нам је само обавеза, а сада сам послао у Вашингтон једног од најближих сарадника јер желимо да уложимо знатно више у наше односе са САД“, казао је председник Србије.

Вучић је навео да између Србије и САД постоје разлике у начину гледања на косовско питање, али да је Београд „увек спреман да разговара“.

Бајдена знам боље од Трампа, али не очекујем лакше време за Србију

За америчког председника Џозефа Бајдена рекао је да је „политички најбоље припремљен човек с којим је икада разговарао“ и додао да се са њим срео четири или пет пута у време док је био потпредседник САД.

„Имао сам добар однос са (бившим председником Доналдом) Трампом, али сам га само два пута срео, а о политици смо причали само једном. Бајдена знам много боље него Трампа, али не очекујем лакше време за Србију јер политика није нужно повезана са личним односима“, казао је Вучић.

Навео је да се сарадња Србије и САД у разним областима побољшава, да постоји „све веће интересовање“ америчких компанија за Србију, а као „веома важно за Србију“ истакао је и присуство Финансијске корпорације САД за међународни развој (ДФЦ) у Београду.

За компромис неопходно јачати поверење између Срба и Албанаца

О решавању косовског питања Вучић је рекао да Бриселски споразум Београда и Приштине из 2013. године мора у целости да буде спроведен.

„Проблем је што је друга страна то потписала уверена да неће морати све да испуни, а да ћемо ми морати и више него што смо потписали“, казао је.

"Од Београда не чујете никакве уцене. Не претимо ратном компензацијом и тужбама, али то сваки дан чујемо од Приштине и нема реакције САД и ЕУ", рекао је председник и истакао да је важно да се повећа поверење између две стране и да се не сме стварати непријатељска атмосфера.

Председник је истакао да "не могу сви добити све".

Вучић је рекао да је потребно да Албанци пристану на одређени компромис.

Вучић је навео да је за постизање компромисног решења косовског питања неопходно јачати поверење између Срба и Албанаца.

„Морамо да јачамо поверење између нас, нисмо непријатељи, не смемо да стварамо непријатељску атмосферу. Треба нам потпуно другачија атмосфера од постојеће да бисмо дошли до решења“, рекао је Вучић.

Он је казао да инсистира на слободном протоку робе и људи како би и привредници и обични људи разговарали једни са другима, наводећи да „без тога неће бити могуће доћи до решења“.

Водеће земље западног света чекају да Србија призна Косово

Као један од разлога непостизања нарочитог напретка упркос вишегодишњим преговорима Србије и Косова, Вучић је навео и то што „водеће земље западног света чекају да Србија призна Косово“.

„Када питам шта ћемо добити заузврат, они ми не кажу ништа. Не гарантују нам чланство у ЕУ, не гарантују нам ништа, а када питам зашто још није формирана Заједница српских општина, предвиђена Бриселским споразумом, кажу ми да је тренутно тешко време за косовску владу“, додао је.

Американци подржали мини-Шенген десет пута више него Европљани

Поводом иницијативе мини-Шенген коју је покренуо са премијерима Северне Македоније и Албаније, Зораном Заевом и Едијем Рамом, Вучић је рекао да су је Американци „подржавали десет пута више него Европљани“ и да се „питао зашто је то тако“.

„То је велика идеја, Рами није било лако јер Косово одбија да учествује, када их питате зашто, нема рационалног објашњења. Такође, неки у Председништву БиХ не желе да буду део те иницијативе зато што мисле да је то Србија предложила. Исто је са Црном Гором“, казао је Вучић.

Критика не би било када би Београд критиковао Русију и Кину

Упитан да прокоментарише критике са Запада поводом стања демократије и владавине права у Србији, Вучић је рекао да „му није лако да одговори на та питања из позиције неког ко је на власти“, уз оцену да критика не би било када би Београд критиковао Русију и Кину.

„Веома сам свестан да нисмо савршени и то не кријем. Почели смо да унапређујемо стање у области владавине права, спремни смо да саслушамо критике и савете по питању демократије и корупције. Постоје озбиљни проблеми којима треба да се позабавимо“, казао је Вучић.

Екологијом ћемо морати да се позабавимо заједно са ЕУ

Поводом еколошких проблема у Србији и „зелене економије“, Вучић је рекао да „то није нимало лако питање“ за Београд и додао да ће влада тиме морати да се позабави заједно са Европском унијом.

„Имам извесне страхове и нисам баш усхићен око неких ствари које треба да урадимо. Када се бавимо еколошким питањима, морамо да водимо рачуна и о економији“, казао је.

Поновио је да то што „главно питање у земљи постаје животна средина и екологија“ значи да се Србија „креће у добром правцу“ и да се развија.

(Фонет, Бета, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер