среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић на пријему у америчкој амбасади уручио Ентонију Годфрију честитку Џозефу Бајдену поводом 4. јула, Дана независности; Годфри: Србија данас нема бољег пријатеља од САД
Хроника

Вучић на пријему у америчкој амбасади уручио Ентонију Годфрију честитку Џозефу Бајдену поводом 4. јула, Дана независности; Годфри: Србија данас нема бољег пријатеља од САД

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. јул 2021.

Председник Србије Александар Вучић присуствовао је пријему поводом Дана независности САД и том приликом америчком амбасадору у Београду Ентонију Годфрију уручио је честитку упућену председнику Џозефу Бајдену.

„Сваког 4. јула грађани САД славе сећање на борбу за слободу и самосталност, крунисану у Декларацији о независности, усвојеној пре 245 година, а ми у Србији делимо универзалне вредности, оличене у Декларацији, да су сви људи створени једнаки и да је њихово неотуђиво право – право на живот, слободу и тежњу ка срећи“, наводи се у честитки.

„Управо због идеје слободарства и инспирисана вером у истину и правду, Србија је у тешким историјским тренуцима била савезник САД. У светлу 140. годишњице успостављања дипломатских односа наших двеју земаља, такви примери историјског савезништва требало би да нам послуже као путоказ за даљи развој наших односа“, поручио је Вучић, саопштено је из његовог кабинета.

Он је додао да је Србија опредељена за снажнију сарадњу са САД, које видимо као партнера у свим областима од заједничког интереса, као и у суочавању са различитим изазовима данашњице.

„Уверен сам да наши пријатељски односи доприносе миру и стабилности у региону, до чега нам је веома стало, као и промоцији демократских вредности које делимо, а у корист безбеднијег и напреднијег света. Дозволите ми зато да изразим задовољство због конкретних корака у јачању билатералне сарадње, какав је отварање регионалне канцеларије Међународне развојне финансијске корпорације у Београду“, наводи се у честитки.

Годфријев пријем за Дан независности: Односи са Србијом почињу „од мале шљиве“

Амбасадор Сједињених Америчих Држава у Србији Ентони Годфри организовао је пријем поводом америчког националног празника, Дана независности, који се прославља 4. јула.

Скупу су присуствовали и председник Србије Александар Вучић, премијерка Ана Брнабић и поглавар Српске православне цркве патријарх Порфирије.

Амерички маринци су пронели заставу САД, након чега су изведене химне САД и Србије.

Годфри је поручио да се данас обележава 245 година од када су „очеви оснивачи“ САД прогласили независност 13 колонија од Велике Британије. Он је рекао да је поносан на односе Охаја и Србије и указао да се ове године обележава 140 година дипломатских односа две земље, као и 20 година успешног рада УСАИД у Србији.

Годфри је поручио да прича о српско-америчким односима почиње „од мале шљиве“, јер су пре 140 година САД журиле да потпишу споразум како би повећале увоз шљива, а потписивањем тог трговинског споразума признале су независност Србије од Отоманског царства.

Он је указао да су имигранти из Србије допринели величини САД, попут Михајла Пупина и Николе Тесла, да су две земље биле савезнице у оба светска рата, да су у хладном рату створене дубоке културне везе, а да деведесете године прошлог века види као „скретање с пута“.

 „Србија данас нема бољег пријатеља од САД. Америчке фирме инвестирају овде. Желимо да Србија заузме заслужено место у породици ЕУ“, поручио је Годфри.

Он је истакао да је 2020. година за све била тешка, али да је сигуран да ће САД уз помоћ пријатеља изаћи боља, а верује и да Србија има снаге да превазиђе изазове. Годфри је казао да ће допринети да Србија буде просперитетна демократска земља, са различитим погледима, која доприноси миру и стабилности.

Он је наздравио шљивовицом и поручио: „Живела Србија. Срећан Дан независности и нека Бог благослови САД“.

Тема овогодишње прославе је држава Охајо, чији је гувернер Мајк Девајн у видео поруци истакао да ове године САД и Србија славе 140 година дипломатских односа, а да је Охајо спона две државе. Он је указао на сарадњу Националне гарде Охаја са Војском Србије и истакао да ће сарадња те америчке савезне државе и Србије бити још јача.

 „И упамтите, ви сте међу пријатељима када сте у Охају“, поручио је Девајн.

Скупу су присуствовали и председник Скупштне Ивица Дачић, министарка културе и информисања Маја Гојковић, министарка европских интеграција Јадранка Јоксимовић, градоначелник и заменик градоначелника Београда Зоран Радојичић и Горан Весић и повереник за информације од јавног значаја Милан Маринковић.

Присуствовали су и амбасадор Немачке Томас Шиб, реис-ул-улема исламске заједнице Србије Сеад Насуфовић, београдски надбискуп Станислав Хочевар, министар финансија Синиша Мали, министарка Зорана Михајловић, директор Петнице у оставци Никола Божић, министар Томислав Момировић, амбасадор Русије Александар Боцан-Харченко.

Присуствовали су и председник покрајинске владе Игор Мировић, министар просвете Бранко Рузић, председник НУНС Жељко Бодрожић, министар без портфеља Ненад Поповић, министатка за рад Дарија Кисић Тепавчевић, министар одбране Небојша Стефановић, начелник Генералштаба Милан Мојсиловић, директор БИА Братислав Гашић и републичка јавна тужитељка Загорка Доловац.

На пријем су дошли и председник ПСГ Павле Грбовић и председник и потпредседник Народне странке Вук Јеремић и Мирослав Алексић, председник и потпредседница Странке слободе и правде Драган Ђилас и Мариника Тепић, председник Демократске странке Зоран Лутовац, председник ЛСВ Ненад Чанак и председник СПО Вук Драшковић

Обејежавању америчког државног празника су присуствовали и бројни представници цивилног сектора.

(Агенције)

Видети још: Београд: Вучић разговарао са директором руске Спољне обавештајне службе Сергејем Наришкином о регионалној безбедности и сарадњи, састанку присуствовао и Братислав Гашић

 

Амбасада САД у Београду: Горан Радосављевић Гури треба да буде суочен са правдом, а не да добија признања, он је веродостојно уплетен у убиство браће Битићи 1999. године

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер