Početna strana > Hronika > Vučić sa Tačijem u Minhenu: Želimo da nastavimo dijalog i daćemo sve od sebe da postignemo kompromis; Tači: Vučić ne shvata da sam ja predsednik nezavisnog Kosova ; Han: Postići sporazum pre kraja mandata Evropske komisije
Hronika

Vučić sa Tačijem u Minhenu: Želimo da nastavimo dijalog i daćemo sve od sebe da postignemo kompromis; Tači: Vučić ne shvata da sam ja predsednik nezavisnog Kosova ; Han: Postići sporazum pre kraja mandata Evropske komisije

PDF Štampa El. pošta
subota, 16. februar 2019.

Presednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, na minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, da je dijalog Prištine i Beogada u "pat poziciji" jer Priština "želi da dobije sve a da mi izgubimo sve", navodeći da je Beograd spreman za nalaženje kompromisnog rešenja.

"Zar mislite li da će se tako desiti", upitao je Vučić, pominjući nastojanje Prištine da dobije sve, na panelu "Bezbednost u jugoistočnoj Evropi - dva koraka napred, jedan nazad?", na kojem je učestvovao i kosovski predsednik Hašim Tači.

Vučić je rekao da takvo ponašanje "može da ugrozi sve" i naglasio da je Beograd za nastavak dijaloga i učiniće sve za kompromis, ali je istakao da Priština ne ispunjava svoje obaveze iz potpisanih dokumenta pa je, sem toga, uvela i "necivilizovane takse".

"Mi smo spremni za dijalog, ali samo slušamo obećanja da će povući takse, Priština zna da priča, ali ne i da ispuni obaveze", rekao je Vučić, koji danas nije optimista da su Beograd i Priština nalaze blizu kompromisa već smatra da su daleko od toga.

„Ako treba nekog kriviti, to smo Tači i ja. Nas dvojica pravimo okruženje. Mi se trudimo da smanjimo očekivanja naše javnosti, a oni rade sve da bi pojačali očekivanja. Mi ne želimo da se ovo shvati kao razmena dve suverene države“, rekao je Vučić.

Kazao je i da se Srbija suočava sa novom pregovaračkom platformom vlade u Prištini koja je, prema njegovoj oceni, "platforma protiv dijaloga".

"U platformi se kaže da Kosovo mora da očuva teritorijalni integritet koji je nedeljiv, a da će Srbija morati da prizna nezavisnost i da će da formiraju novi tribunal za Srbe i Srbiju koji bi sudio za zločine na Kosovu. Još jednom pitam zašto smo onda uopšte deo dijalogaž? Zašto im treba Srbija, ako oni odlučuju o svemu i čekaju samo naš potpis? Da li zaista mislite da će se stvari tako odigrati (...) Želimo da nastavimo dijalog i daćemo sve od sebe da dostignemo kompromis. To neće biti kapitulacija jedne strane, u ovom slučaju srpske. Ako žele da nastave istinski dijalog, mi smo na raspolaganju", poručio je Vučić.

Ukoliko im Srbija nije potrebna, kako onda Kosovo nije u UN, Unesku i Interpolu, upitao je Vučić. "To znači da moramo da pregovarmo", poručio je on.

Vučić je istakao da je dogovor važan za odnose dva naroda, to se "tiče nas - Srba i Albanaca".

Ako smo spremi da napravimo mir imeđu Srba i Albanaca, dva najbrojnija naroda na Balkanu, to je mir i za budućnost, rekao je Vučić, navodeći da je spremena da rizikuje svoju političku sudbinu zbog toga i više od toga.

"Kada kažemo da ćemo nešto uraditi, uradićemo. Otišao sam u Severnu Mitrovicu (posle potpisivanja Briselskog sporazuma), izviždao me je sopstveni narod, gotovo da su me fizički napali, ali imao sam hrabrosti da kažem da je mir postao najvažniji za Srbe. Nešto što može sve da ugrozi je naš odnos s Prištinom. Najvažniji kako ćemo razvijati srpsko-albanske odnose", kazao je on.

Reagujući na istup Hašima Tačija, Vučić je odgovorio Tačiju rekavši na početku njegovog uvoda "da su mnoge stvari ispunjenje, a da samo jedna nije bila, a to je formiranje ZSO", i dodao da je to bilo jedina obaveza koju su trebali da ispune. „I znate šta je bio njihov komentar? Ne može da se nešto formira protiv Ustava države Kosovo“, rekao je Vučić. 

"Nas ne zanima njihov Ustav, jer ne priznajemo njihovu državu, na isti način na koji oni ne brinu o Ustavu Srbije. Zato imamo ovakav dijalog", rekao je Vučić.

Vučić je podvukao i da su za uspeh dijaloga odgovorni on i Tači, jer su oni ti koji treba da stvore atmosferu za postizanje sporazuma. Ocenio je i da je bolje što se na panelu vidi koliko su stvari komplikovane, nego da se govori o tome kako je dogovor blizu i kako ćemo "evo sada da dobijemo Nobelovu nagradu za mir".

"Treba nam posvećenost, trud i rad. Mogu da vam garantujem da ćemo dati sve od sebe", poručio je predsednik Srbije.

Tači: Vučić ne shvata da sam ja predsednik nezavisnog Kosova

Predsednik Kosova Hašim Tači je izjavio je danas u Minhenu da dijalog o sveobuhvatnom pravno obavezujućem sporazumu Kosova i Srbije treba da se nastavi bez uslovljavanja, te da rezultira obostranim priznanjem i članstvom Kosova u Ujedinjenim nacijama.

„Odnosi između Kosova i Srbije su se komplikovali. Imamo stare stogodišnje probleme i neprijateljstva i poslednje sveže posle rata na Kosovu 1999. U njemu je bilo 20 hiljada žrtava i niko za to nije kažnjen. Narod Kosova je mnogo propatio zbog etničkog čišćenja“, rekao je Tači na panelu „Bezbednost u Jugoistočnoj Evropi“.

Tači je rekao da ceo svet zna o etničkom čišćenju na Kosovu 1998 -1999. godine koje je sprovela srpska država.

Govoreći o Zajedinici sprskih opština, Tači je rekao da su se saglasili da se ona formira, ali na osnovu Ustava i zakona Kosova.

„Nesporazum je ovde u tome da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne shvata da sam ja predsednik nezavisnog Kosova, koga je priznalo više od 100 država. Ja i dalje verujem u mogućnost postizanja sporazuma, iako to izgleda nemoguće. Zašto verujem? Jer ima spremnosti da se sedne i razgovara. Sa Vučićem smo seli i razgovarali. Ima onih koji predlažu uvođenje viza izmedju Albanaca i Srba. Znam da je potreban kompromis između predstavnika Prištine i Beograda“, rekao je Tači.

Tači je rekao da EU posreduje u procesu pregovora sa Srbijom i da SAD podržava postizanje rešenja.

„I SAD podržava rešenje, kako što se videlo iz pisama predsednika Donalda Trampa. Ono što je novo je, a ja se nadam, da će i Rusija podržati rešenje između Kosova i Srbije. Ja sam izuzetno ubeđen da će nam međunarodni predstavnici pomoći u postizanju sporazuma“, kazao je kosovski predsednik.

Tači je ponovio da dijalog treba da se nastavi bez prethodnih uslova i dodao da je Priština ima dobru volju kako bi se postigao konačni sporazum.

Prema njegovim rečima, neophodni su flekisibilnost i kreativnost kako bi se očuvao multietnički karakter na Kosovu i dodao da će se dobri odnosi između Srba i Albanaca odraziti u svim zemljama u regionu, posebno gde žive Albanci.

Hašim Tači ocenio je na panelu da je zamrznuti konflikt nazadovanje za Kosovo, i da je zato od presudnog značaja da se nađe kreativno rešenje kako bi se jednom za svagda izgradio mir, i koje bi obezbedilo međusobno priznanje Srbije i Kosova, i članstvo Kosova u UN.

"Što pre ukinemo takse to će dati priliku za dijalog, i nikome to ne bi trebalo da daje izgovor za zaustavljanje dijaloga", poručio je Tači, dodajući međudim da je Priština uvela takse isprovocirana blokiranjem članstva u Unesku i Interpolu.

Kazao je da u Briselskom sporazumu stoji da Srbije ne bi smela da blokira članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, što je, međutim, Vučić demantovao. On je dao Tačiju primerak Briselskog sporazuma na engleskom jeziku, uz poruku da u njemu neće naći da to piše.

Tači je rekao i da je istina da se Priština potpisivanjem Briselskog sporazuma obavezala da formira ZSO, ali je ponovio da se to mora sprovesti u skladu sa Ustavom Kosova, te da je "nesporazum u tome što Vučić ne razume da je Kosovo suverena zemlja, koju je priznalo 116 država."

Dodao je, međutim, da je svestan da priznanje Srbije ne bi bilo poklon, i da rešenje mora da bude kompromis. Podsetio je da se dijalog sprovodi pod pokroviteljstvom EU, uz veliki podršku SAD, kao i da ima indicija da bi Rusija mogla da podrži dogovor Beograda i Prištine, što bi značilo "globalno priznanje".

"Mi ćemo izgraditi mir, postojaće razlike, ali Kosovo i Srbija mogu da budu model poput Francuza i Nemaca. Ne čujem alternativne ideje. Stalno se pominje Pandorina kutija, ali Pandorina kutija je na Balkanu već otvorena i upravo bi sporazum Kosova i Srbije pomogao da se ona zatvori. Svi podržavaju naše napore, neki iznose ideje koje nisu relane. Možemo da održavamo zamrznute odnose, ali to će se negativno odraziti na čitav Balkan", upozorio je on.

Predsednik Kosova je ocenio i da bi neko pre njega i Vučića postigao sporazum, da je to lako učiniti.

"Ne bi bilo na nama da ga tražimo. I dalje se nadam, jer postoji spremnost da se sedne za sto, barem ja i Vučić sednemo i razgovaramo. Oni koji se protive dijalogu i miru, čak predlažu i zid imzeđu Srba i Albanaca. Imamo različita mišljenja, ali bar razgovaramo. Izrazili smo spremnost da razgovaramo i dođemo do trajnog, a ne privremenog rešenja, koje bi doveo do člastva Kosova u UN", rekao je Tači.

Han: Postići sporazum pre kraja mandata Evropske komisije

Na panelu je učestvovao i evropski komesar za proširenje Johanes Han koji je poručio da bi Beograd i Ptiština trebalo da iskoriste momenat i što pre postignu sporazum - do kraja mandata Evropske komisije koji ističe u oktobru, jer posle toga, kako je rekao, dolazi drugi tim ljudi, i proći će neko vreme dok se svi upoznaju, što će dovesti do gubitka ritma, ali i podrške građana dijalogu.

Ishod dijaloga Beograda i Prištine, prema njegovim rečima, ključan je za evropsku perspektivu Zapadnog Balkana.

"To je glavno pitanje celokupne evropske perspektive i poboljšanje standarda života građana. Ako jedna od strana blokira drugu, to utiče na ostale strane. To je naš cilj - da izvozimo stabilnost kako bismo sprečili nestabilnost", istakao je evropski komesar pozivajući se na istraživanja javnog mnjenja na Zapadnom Balkanu koja pokazuju da se 75 odsto građana regiona zalaže za saradnju, i da im su im ekonomija i smanjenje nezaposlenosti najprioritetnija pitanja.

Poručio obojici predsednika da računa na njihovu posvećenost i da oni treba da rade na konstruktivnom rešenju i postizanju sporazuma.

Moderator panela, autrijski diplomata Volgang Išinger završio je debatu željom da sledeće godine, nagradu za izvanredan doprinos miru i rešavanju sukoba koja je sada dodeljana premijerima Severne Makedonije i Grčke, dobiju Vučić i Tači.

(N1, Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner