Početna strana > Hronika > Vučić: Nikome nisam obećao da ću uvesti sankcije Rusiji. Na nos mi je izašao let za Moskvu. Antonijenić: EU sa pravom od Srbije očekuje uvođenje sankcija Rusiji; Vukadinović: Čudno i providno da Vučić uvek za sagovornike bira drugosrbijance
Hronika

Vučić: Nikome nisam obećao da ću uvesti sankcije Rusiji. Na nos mi je izašao let za Moskvu. Antonijenić: EU sa pravom od Srbije očekuje uvođenje sankcija Rusiji; Vukadinović: Čudno i providno da Vučić uvek za sagovornike bira drugosrbijance

PDF Štampa El. pošta
subota, 19. mart 2022.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pitao je večeras na Prvoj televiziji zašto "svetski mangupi" nisu bombardovali Moskvu, a bombardovali su Beograd i ocenio da se ne može razgovarati o moralu i da se u međunarodnim odnosima poštuje pravo jačeg.

„Srbija poštuje međunarodno javno pravo. Znate ko to može da kaže? Može da kaže Srbija i može da kaže Ukrajina. Dve nesrećne zemlje koje su stradale. Svi drugi to govore u nekom trenutku“, rekao je Vučić.

Srbija je mali brod i ne sme da zaboravi kako se ko prema njemu ponašao u prošlosti, ali treba da uspe da se sačuva da ga oluje ne pokidaju, da se zemlja sačuva, a ne da bude u grotlu i vrtlogu te oluje, ocenio je Vučić.

On je rekao da su pritisci na Srbiju veliki zbog leta između Beograda i Moskve i da mu je taj let "na nos izašao".

- Na nos mi je izašao taj avion za Moskvu. To rade strane službe. Ima ih na teritoriji Ukrajine, Poljske... Šta da radimo, da svaki dan vraćamo avion iz Subotice za Beograd? Zašto to rade?

Ukazao je da će "mnogo koštati" vraćanje tog aviona zbog dojava o bombi, tvrdeći da dojave šalju "strane službe sa adresa iz Ukrajine i Poljske".

Vučić je rekao kako ne veruje da će biti povučena rezolucija Evropskog saveta koja se odnosi na energetske kompanije van EU u kojima su ruske kompanije većinski vlasnik, tvrdeći da "otkad je video tu odluku, razgovara sa predstavnicima EU".

Govoreći o sankcijama Rusiji, predstavnica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić iocenila je da na sankcijama insistiraju Sjedinjene Draževe, kao i da se njima ne čuva toliko Ukrajina, već Tajvan, da pokaže Kini šta će joj se desiti ako pomisli da ga vrati.

"Ovo je ratno stanje. Igra se sa budućnošću Evrope, našeg regiona, Rusije. Kina pažljivije daje tu podršku, koju je pre više davala Rusiji, oni oprezno tome pristupaju. Moramo se vratiti na nešto što je mir i na Ujedinjene nacije, koliko god su one slabljene u prethodnoj deceniji", istakao je pravnik Milan Antonijević.

Vučić je ocenio da Kina čeka kongres Komunističke partije, kada se očekuje da Si Điping bude doživotni predsednik i da je sve podređeno tome i da će ona do tada čuvati mir.

Vučić ne veruje da će Kina ići uz američku matricu.

Antonijević je porućio kako građanima jasno treba reći da je Srbija na evropskom putu i da u jednom trenutku mora reći koja je njena pozicija, na šta je Vučić reagovao tvrdnjom da Srbija ima "jasnu poziciju" i da se ona ne gradi u odnosu na Rusiju, već u odnosu na to što je Srbija doživela težu sudbinu od Ukrajine, samo od drugih faktora.

Grubješić je rekla da je na primeru Srbije srušeno međunarodno pravo i da Srbija nikada nije dobila odštetu za agresiju NATO, a da će EU posle rata plaćati obnovu Ukrajine i da to izvesno znači manje novca za Zapadni Balkan.

Vučić rekao kako ne veruje da će obnovu da plati bilo ko drugi osim ukrajinskog naroda.

Govoreći o regionu, Vučić je rekao da svakodnevno dolaze napadi i od predsednika Crne Gore Mila Đukanovića, kosovskog premijera Aljbina Kurtija, dela bošnjačkog rukovodstva i člana Predsedništva BiH Željka Komšića, tvrdeći kako u regionu "ne mogu da žive bez njega".

Grubješić je poručila "na muci se poznaju junaci", da je Srbija davala i vakcine, a uverena je da će davati i pšenicu i da ne treba da govore hvala, već da ne zameraju svaku sitnicu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je Srbija naručila 34.000 tona dizela i 40.000 tona sirove nafte, iako nafte za sad ima dovoljno, kao i gasa, ali da gas više troši jer su hladni dani.

Ne znam da li će nekome da padne na pamet da prekine gas iz Bugarske

„Ne znam da li će nekome da padne na pamet da prekine gas iz Bugarske“, rekao je Vučić za TV Prva i ponovio da je čudna i teška za Srbiju odluka Evropskog saveta po kojoj zemlje EU i dalje mogu da posluju sa „Gaspromnjeftom“ na svojoj teritoriji, ali da treće zemlje u kojima su preduzeća ili kompanije u većinskom vlasništvu Rusa, ne mogu da uvoze i izvoze naftu.

On je kazao da Srbija traži rešenja i da su danas ljudi iz njegovog kabineta imali video-konferenciju sa partnerima iz EU.

"To se ne tiče samo uvoza nafte. Mi nemamo svoju naftu. Ovo se tiče mogućeg uvoza hemikalija koje su potrebne za rafineriju, a mi na to više nemamo pravo", rekao je Vučić i naveo da "ne postojimo" ukoliko te probleme ne rešimo.

On je ponovio da je Srbija u teškoj situaciji, navodeći da nije u pitanju samo politika i politička odluka, već da je to suštinski i ekonomija.

Vučić je kazao da je veliko pitanje da li Rusija i Ukrajina žele prekid rata ili žele pobedu.

"Samo će zemlja biti mnogo više razrušena. Hoćete li vi prekid rata ili pobedu - to je pitanje za obe strane. A meni se čini da niko nije spreman na prekid rata uz kompromisno rešene, plašim se da svi čekaju pobedu. I ako je tako, ja večeras mogu da vam kažem da će biti samo lošije i da će dani, nedelje i meseci ispred nas biti samo gori", rekao je Vučić.

Potpredsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić rekla je da se iz situacije u kojoj ima pritisaka sa obe strane na Srbiju, izlazi čuvanjem državnog suveriniteta i integriteta.

Pravnik Milan Antonijević rekao je da Srbija može da pošalje mnogo jasnije poruke i da EU sa pravom očekuje uskladjivanje srpske politike sa EU.

"Od Srbije EU to sa pravom traži i EU očekuje sankcije i treba videti koja je mogućnost da tu Srbija zaštiti svoje interese", naveo je on.

Srbija je u teškoj poziciji, težoj nego u Briselu 2013.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je večeras da je Srbija u veoma teškoj poziciji, i da više nije reč samo o politici već i ekonomiji.

Vučić je, u emisiji "Prva tema“, na pitanje da li su se pojačali pritisci na Srbiju da podrži sankcije protiv Srbije, i da li su to tražili nedavni sagovornici iz Evrope, rekao da ne može da iznosi detalje razgovora, i da jedino može reći da sa austrijskim kancelarom Karlom Nehamerom imao potpuno drugačije teme.

Kako je rekao bilo bi neozbiljno i neodgovorno ako bi iznosio detalje razgovora sa šeficom nemačke diplomatije Analenom Berbok i skrenuo pažnju da je važno da zaboravimo priče šta se zbiva u kuluarima.

"Suština je da je Srbija u veoma teškoj poziciji, i to više nije samo politika, suštinski je i ekonomija. Ja tu vrstu zabrinutosti ne mogu da sakrijem i da hoću. Kada o tome govorim ponekad mi dođu svi drugi problemi koji se tiču naših unutrašnjih stvari i kampanja, mali, i njima se i ne bavim. Tolika je naša opsednutost onog što se dešava“, rekao je on.

Vučić je kazao da je poslednja odluka Evropskog saveta vezana za sankcije oko uvoza nafte vrlo čudna i da sada traži rešenja sa svojim timom i partnerima EU.

„To se tiče uvoza nafte, ali ne samo nafte. Ovo se tiče i mogućeg uvoza hemikalija potrebnih za rafinerije“, objasnio je on.

Vučić je kazao "Suzana bi uvela sankcije Rusiji, ali da izvučemo nešto“.

On se složio sa Gruvbješić da u Briselu 2013.nije bilo lako, i da je sada je još teže.

Rekao sam da mogu samo mir da garantujem

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je večeras kada je reč o pritiscima na Srbiju da uvede sankcije Rusiji, da je "na najtežem mestu i u najtežem razgovoru" rekao da može samo da garantuje mir i da neće podržavati secesiju bilo gde u regionu.

Vučić je, na pitanje kakvu odluku Srbija sada treba da donese i da li je tačno to što tvrdi Zdravko Ponoš da ima saznanja da je on obećao Zapadu da će uvesti sankcije Rusiji odmah posle izbora, odgovorio pitanjem da li je Ponoš "intimus" zapadnih ambasadora pa ga obaveštavaju o tome.

"Kako i na osnovu čega", zapitao je Vučić i dodao kako to da se Ponoš kreće u tim krugovima pa ima saznanja, kada nije bio visoki funkcioner nijedne partije.

Vučić je rekao da svi koji ga poznaju dobro znaju da on nije tako nešto obećao.

"Jedino što sam rekao, na najtežem mestu i u najtežem razgovoru je bilo - garantujem vam mir, što se tiče umešanosti Srbije u bilo šta što može da se zbiva na prostoru Zapadnog Balkana. Ni na koji način nećemo podržavati secesiju bilo gde u regionu samo zato što tamo žive Srbi. Čuvaćemo granice u skladu sa međunarodno-javno pravnim normama. Hoćemo napredak ekonomije i da Srbija ide napred, hoćemo što više investicija, i imate moju reč", naveo je Vučić.

Predsednik je istakao da svi u svetu znaju da njegova reč znači više nego kada se stavi potpis i pečat.

"A onda sam dodao, a za ovo o čemu mnogi govore, a neću da kažem da li je bilo u direktnom razgovoru sa njom (šeficom nemačke diplomatije) - za tako nešto (sankcije) nisam spreman da vam pružim garanciju", rekao je Vučić.

Naglasio je da je njegov posao da štiti interese naroda i da bi voleo kada bi moglo nebo da se sruči na njega, a ne na našu zemlju.

"Vi ne razumete šta se zbiva, to ne mogu da vam objasnim, to nisam nikad doživeo", kazao je Vučić.

Napmenuo je da niko ne zna šta sutra nosi i da će biti najteža situacija u svetu od 1945. godine.

"Ovo danas je dečija igra u odnosu na ono što će se desiti kada Marijupolj padne i dese još neke stvari", dodao je on.

Situacija užasna, dani koji slede biće samo gori

Naša pozicija je trenutno užasna, izjavio je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a u vezi sa krizom u Ukrajini, i istakao da je suštinsko pitanje - da li neko želi prekid rata, uz kompromis, ili želi pobedu, dodajući da ga plaši to što će naredni dani i nedelje biti samo gore.

Govoreći o pritiscima koje Srbija trpi, a prisećajući se 2013.godine, kada je potpisan Briselski sporazum, Vučić je rekao da je tada bio veliki pritisak na Beograd da u tom dokumentu budu i dve tačke - da Kosovo postane članica UN i da broj albanskih policajaca na severu KiM budu u odnosu na srpske 76 prema 33.

 “Bio je veliki pritisak, tadašnji premijer i dvoje ministara su prihvatili. Pritisak je bio težak. Suzana Vasiljević je ušla i rekla mi da će mi to uništiti život, karijeru, zemlju, sve... Gotovo sam sam doneo drugačiju odluku, uz dvojicu Srba sa Kosova i MarkaĐurića i odbili smo. I na kraju, i pored pritisaka, oni su prihvatili da sporazum bude bez te dve tačke”, rekao je Vučić.

Dodao je da to nije uradio jer je bio hrabriji, već zato što je procenio, uprkos pritiscima, da to možemo da izguramo, i to je, kaže, bila racionalna procena da se to može.

“Danas su stvari mnogo teže”, rekao je Vučić.

Govoreći u sukobu u Ukrajini, a praveći paralelu sa sukobom u bivšoj Jugoslaviji, Vučić je primetio da mi uvek pronađemo krivca u nekom drugom, ali je za ratni sukob, kako god da se dogodi, uvek, pa makar i sa 1 odsto krivice, potrebno dvoje.

“Ako mi kažete da Milošević nije kriv za Rambuje, nije. Verovatno niko ne bi prihvatio pritisak. Ne mogu da ga krivim za sukob, ali je njegova obaveza, kao predsednika, bila da izračuna posledice i danas bih isto rekao i Putinu i Zelenskom, da li ste izračunali posledice?”, rekao je Vučić.

Upitao je da li je nešto moralo da traje 78 dana, ili smo pogrešno čekali da se neko umeša, te da li i danas u Ukrajini neko računa da će neko drugi da se umeša, a na kraju će isti sporazum da se postigne, samo će zemlja da bude više devastirana nego danas.

“Ključno je pitanje, i to sam postavio svima, a jedan sam od retkih koji je govorio da će se ovako destiti - hoćete li prekid rata ili pobedu? Plašim se da niko nije spreman na prekid uz kompromisno rešenje, već da svi žele pobedu”, ukazao je Vučić.

Zato je, kaže, zabrinut, i plaši se da će sve biti samo lošije, a dan ii nedelje pred nama samo gore, što će za nas biti teško.

“Naša pozicija je trenutno užasna”, rekao je Vučić, dodajući da nafte imamo dovoljno, ali da je recimo problematično i hoćemo li imati hemikalije u Rafineriji za preradu nafte, budući da je ruska.

Mir je nama najvažniji

Hoću da Srbija ima 15 godina mira i najvećeg prosperiteta i pored najvećih muka sa kojima se suočavamo, poručio je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić, uz konstataciju da mu ne pada ni napamet da Srbija ratuje.

"Rekao sam, a znaju svi da Srbija ima najjaču vojsku na prostoru bivše Jugoslavije, da Srbija ne namerava da vojsku koristi agresivno protiv bilo koga u regionu. To garantujem svojom rečju. Oni to znaju i zato su zadovoljno odlazili“, preneo je Vučić svoje stavove u razgovoru sa stranim sagovornicima.

Ukazao je da postoji bezbroj raznih priča o tome šta će se desiti narednih dana, i da svakog dana mora da izgovara da garantije da neće biti rata.

"Mir je nama najvažniji. Našu zemlju ćemo čuvati i sačuvati, kako i koliko će biti teško druga je stvar. Nešto zavisi od nas, ali ne sve“, istako je Vučić.

Aktivista za ljudska prava Milan Antonijević složio se da je najbolja poruka poruka očuvanja bezbednosti u regionu, jer se time izbija svaki argument onima koji traže grešku svakoj odluci Srbije.

(Beta, vucic.rs)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner