четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић: Изненађен сам Хотијевом изјавом да је „у Бриселу почело писање завршног споразума“ - коју Брисел није демантовао; Србија неће бити џак за ударање и да нам сваки пут понављају да треба да признамо Косово, а да не добијемо ништа – то неће моћи
Хроника

Вучић: Изненађен сам Хотијевом изјавом да је „у Бриселу почело писање завршног споразума“ - коју Брисел није демантовао; Србија неће бити џак за ударање и да нам сваки пут понављају да треба да признамо Косово, а да не добијемо ништа – то неће моћи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јул 2020.

Председник Србије Александар Вучић је рекао да је био изненађен изјавом косовоског премијера Авдулаха Хотија да је у Бриселу почело писање завршног споразума, што, како наводи Брисел није демантовао. "Ми ћемо да предузмемо кораке и по питању отварања наших архива, тражећи да тзв ОВК сама отвори своје архиве, јер сматрамо да је важно да породице несталих добију задовољење и правду", рекао је у обраћању грађанима.

Председник Србије изјавио јде да, што се тиче Косова, пред земљом нису лаки и једноставни дани и проценио да ће бити потребно снаге и енергије да се покуша доћи до компромиса. Вучић је, у обраћању нацији, рекао да би Србија требало да буде чврста и снажна и да одбије све оно што не представља компромис, а чему тежи приштинска страна. Како је поручио, ако неко мисли да ће Србија бити џак за ударање, онда мислим да је то врло погрешна политика и да нас нигде неће одвести. Вучић каже да је делегација Србије, коју предводи Марко Ђурић, "апсолутно припремљена" отишла у Брисел на разговоре са Приштином о економским питањима и несталим лицима и интерно расељеним лицима.

"Ми ћемо да предузмемо кораке и по питању отварања наших архива, тражећи да тзв ОВК сама отвори своје архиве, јер сматрамо да је важно да породице несталих добију задовољење и правду и да знају где им се налазе деца, родитељи, браћа", навео је.

За нас је важно да онај број који жели да се врати на своја огњишта, да се врати на своја огњишта, рекао је, додајући да је повратак на Косову најнижи на свету, и да се свега 1,9 посто Срба вратило у своје куће.

Што се тиче економије, то сматрамо једним од најважнијих делова дијалога и желимо да нађемо начин за слободан проток људи, роба и услуга, мислимо да је то нешто што чини суштину напретка у 21 веку, додао је. Верујем да уз њихову вољу, и уз вољу европских представника, можемо да постигнемо резултате, навео је.

Сматрам да закључци Атлантског савета јуче, представљају основу будућих регионалних односа, додао је. Они се налазе у три кључне тачке - спровођење слободе протока људи, роба, капитала и услуга, затим спроводјење пројеката за које већ постоји спремност да се изводе и спроводјење свих договора и пројеката, рекао је.

Био сам изненађен изјавом косовског премијера Авдулаха Хотија да је почело писање завршног споразума, што како каже, нико није демантовао из Брисела, рекао је Вучић. "Они су демантовали писање неких наших новина, које су могле само пренеле изјаву Авдулаха Хотија, ми ништа о томе не знамо, желимо да преговарамо о темама које су стављене на сто али ћемо тражити да видимо када ће да буде испуњено оно што је потписано у априлу 2013, а то је Заједница српских општина.. И не интересује нас шта је, а шта није у складу са Уставом Косова, пошто онда не морамо да разговарамо, ако све мора да буде усклађено са косовским уставном", рекао је.

Вучић је рекао да жели да Србија сачува позицију искреног преговарача.

"Ми смо у доброј вери присутни у Бриселу, желимо озбиљне и конкретне разговоре али ако неко мисли да ће Србија бити џак за ударање и ако ће само да понављају да Србија треба да призна независност Косова а да не добијемо ништа, онда је то погрешан пут који никуда неће одвести", рекао је Вучић.

Србија је била и биће суочена са бројним притисцима, и то није новост, јер се налази на раскрсници путева, где се сударају интереси великих сила, али и регионалних земаља, изјавио је Вучић. Србија ће бити мета оштрих критика и напада, не зато што је заслужила, него је неким великим важно да то раде, додао је. Онима који мисле да прете Србији, Вучић је поручио да два пута размисле пре него што нешто предузму.

"По расту БДП-а ћемо бити најбољи у Европи"

Председник Србије каже да остаје при процени да ће Србија ове године по расту бруто домаћег производа (БДП) бити најбоља земља у Европи, и да ће он износити око нуле.

Вучић је рекао да ће у другом кварталу ове године неке европске земље имати пад БДП-а и до 20 одсто, а да ће у Србији вероватно пад бити 9,9 одсто.Како је навео, у јуну је раст индустријске производње био 2,6 одсто у односу на исти месец прошле године, док је у поредјењу са мајом ове године раст био 9,5 одсто.

Раст прерађивачке индустрије у јуну је, према његовим речима био већи него у мају за 11,3 одсто.

Предстоје велики радови, данас одлука о „ауто-путу Вожд Kарађорђе"

Председник Александар Вучић изјавио је да се данас доноси одлука о пројекту „ауто-пута Вожд Kарађорђе".

"То је једна од магистрала која ће централни део Шумадије да споји са истоком Србије", рекао је Вучић на прес конференцији, на којој је указао да се тренутно ради на три ауто-пута у Србији - Моравском коридору, Рума-Шабац и Kузмин-Сремска Рача.

Председник је рекао да ће у наредном периоду Србија интензивно радити на великим инфраструктурним пројектима, путевима, обнови железничке мреже, као и канализационој мрежи.

Он је у обраћању рекао да у Србији тренутно има чак 61.303 градилишта, што је за 16.000 више него прошле године.

То су добре вести, рекао је председник и напоменуо да мора да се ради више, јер људи желе да живе боље.

Он је подсетио на резултате који су постигнути, али је указао да ће се мерама које се сада предузимају додатно утицати на економски живот земље.

Вучић је на мапи Србије показао који путеви и пруге ће се градити у наредном периоду.

Навео је да су у току преговори са партнерима за изградњу брзе пруге Београд-Ниш дужине 240 км, којом ће се ићи 200 км на сат, или за сат и по стизати до Ниша.

Ако се убрзо заврши потписивање уговора, тај пројекат треба да буде готов до краја 2023. године, рекао је Вучић.

Он је навео да ће се са европским и руским партнерима ући у преговоре за изградњу пруге Ниш-Прешево, јер је значајно да имамо комплетну пругу са Северном Македонијом.

Kроз Грделицу ће бити брзина око 120 км на сат, а за три сата тај пут биће краћи пут него преко Бугарске, што би драматично ојачало економски нашу земљу.

Навео је да је реконструисана пруга Ресник-Ваљево, а да има још 201 км од Ваљева до Врбнице и Црне Горе, што ће коштати 450 милиона евра, и то ће се разговарати са руским и европским партнерима. Циљ Србије је да постигнемо најбољу цену и подигнемо железницу и за путнички и за теретни саобраћај.

Вучић је најавио да се ускоро креће са уговором за канализационе мреже и пречишћавање отпадних вода у Србији, а у Београду ће тај пројекат коштати 450 милиона евра.

У централној Србији 70 општина и градова ће добити канализацију, а тај пројекат вреди око три милијарде евра.

"То је цивилизацијски напредак који имају само најмодерније земље, и треба да се заврши за наредне 4 године", рекао је Вучић.

Он је додао да ће тако готово сви велики градови добити канализацију, у Kрагујевцу и Нишу све ће бити завршено до краја 2021. године.

У Војводини се ради на договору за 10 општина са Немачком и са Европљанима као и да се свуда реши питање чисте пијаће воде.

Све то брзо креће у решавање и обезбеђена су средства, казао је Вучић.

Говорећи о путевима рекао је да ће у регионалне и мање путеве бити уложено између четири до пет милијарди.

Данас ће, како је најавио, бити донета одлука о пројекту за „ауто-пут Вожд Kарађорђе" који ће ићи из Младеновца, Лазаревца, до Раче и Бора.

То је једна од магистрала која ће централни део Шумадије да споји, напомиње.

Истиче да је завршен Kоридор 10, Kоридор 11 иде север југ ка Црној Гори, а сада и од Сомбора до Kикинде и до свих ових попречних путева до Моравског коридора и до Kарађорђа.

Пројекат треба да буде готов до краја године, а затим ће се радити и до Пожаревца, ка Голупцу до Доњег Милановца брза саобраћајница.

У подручју Голупца треба да настане права туристичка мрежа.

Пут Прељина-Пожега треба да се заврши за годину и нешто дана, до краја 2021, а до децембра кренути радови на хиљадама километара локалних путева.

"То је оно што је другачија Србија и део пројекта 2025", поручио је Вучић.

Наводи да се креће и у градњу Фрушкогорског ауто-пута, а да се тренутно ради на три ауто-пута, Моравски, брзи према Лозници и Kузмин-Сремска Рача.

Успели смо да смањимо негативни ефекат корона кризе

Председник Александар Вучић каже да ће данас Влада Србије усвојити нове мере помоћи привреди како би се смањио утицај корона кризе.

Он је навео да нови пакет мера подразумева мораторијум на плаћање кредита код банака још два месеца, одлагање плаћања пореза и доприноса што је око 30 милијарди динара нових трошкова за републички буџет.

У пакету су и директна давања исплата у вредности око 37 милијарди динара, то су 60 одсто минималне зараде за два месеца и 50 одсто минималне зараде за велика предузећа.

"Плус имаћемо једнократно 120 одсто минималне зараде за новооснована предузећа која до сада нису користила мере. То је укупно око 560 милиона евра. Са свим мерама које смо до сада предузели које су нас коштале 3.072.000.000 евра, јер су само гарантне шеме 1.023.000.000 евра", рекао је председник.

Он је подсетио да је помоћ пољопривреди била око 100 милиона евра, у култури 25 милијарди динара за 2.353 слободна уметника и у туризму 2,8 милијарди динара.

 "Успели смо да смањимо ефекат корона кризе мерама помоћи привреди и уз добру монетарну политику Народне банке. Нама је међугодишња инфлација у јуну била 1,6 одсто што је боље и у границама прописаног од највећег броја европских земаља", нагласио је он.

Напомиње да су рејтинг агенције огромном броју земаља смањивале, углавном на негативно, а да је Србија по том питању убедљиво најбоља у региону, када се пореди са Албанијом, Црном Гором, БиХ, Албанијом, Северном Македонијом, Грчком.

Председник је рекао да је за Србију важно што је стање у пољопривреди добро, да пољопривреда учествује у БДП-у 9,8 одсто, а да ове године очекујемо и 10 одсто.

"Ово је изванредна година за ратарске културе - пшеницу, кукуруз, соју, сунцокрет. Очекујемо највеће приносе и најбоље резултате последњих неколико деценија. Имаћемо пшенице, кукуруза и много тога за извоз", навео је он.

Напомиње да је било проблема са ценом вишње која је прошла у другом класу, али да ће замолити Владу Србије да помогну вишњарима.

"Пољопривреда је на изванредном нивоу. Мораћемо да помажемо говедарима који су погођени дампинг ценама које је Турска предузела", нагласио је он. За Србију је важно, како је рекао, да држи стопу јавног дуга око 60 одсто и да се неће дозволити да се врати на 79 одсто.

"Мерама фискалне консолидације успели смо да вратимо Србију у нормалу, да би данас у тешким условима могли да помогнемо привреду", закључио је он.

Бићемо међу првих 20 који ће да плате вакцину

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да је Србија у разговору са представницима две земље, то јест две компаније, које раде на вакцини, те да ћемо бити међу првих 20 земаља које ће вакцину да плате.

Вучић је, у обраћању грађанима, одговарајући на питања новинара, казао да верује да зна из које земље ће доћи најпре вакцина.

"Покушаћемо бесплатно да дамо становништву вакцину. Неки најављују велике цене, и надам се да ће бити ниже. Замислите да морамо да потрошимо 500 милиона за вакцине. Али свакако то је јефтиније него што смо потрошили до сада“, објаснио је он.

Kазао је да ће Србија дати све од себе да не буде последња у том кругу, што, како констатује, говори о посвећености српских власти.

Србија се не ослања на Панића, већ на хероје из црвене зоне

Председник Србије Александар Вучић прокоментарисао је претњу председника Синдиката лекара и фармацеута Србије др Радета Панића обуставом рада да се Србија ни не ослања на такве, већ на огроман број лекара и свих оних вредних људи, којима, каже, ни имена не знамо, а боре се у црвеној, корона зони.

"То су хероји", рекао је Вучић и истакао да се, док је председник, никоме неће додворавати и да ће увек говорити шта је добро, а шта лоше, и радити у интересу Србије.

Поновио је и да је поносан на огроман број лекара који раде свој посао.

На изјаву Панића да је ванредно стање могло да траје и шест месеци, Вучић подсећа на лупање у шерпе управо зато да би се ванредно стање укинуло, због којег су, иначе, њега оптуживали за диктатуру.

Подсетио је да су његову породицу и децу излагали нападима, организовали демонстрације на Врачару, писали писма Европљанима, тражили да се диктатура спречи и да СзС и њихови лекари спасу народ.

"Хајде, присетите се шта сте тражили. Веселиновић је оптуживао што Србија нема изборе, а када смо ишли на изборе, кажу ''шта ће нам избори''... Не карикирам, то све нема смисла, зато сам данас представљао програме", указао је Вучић.

Да ли је лепше Задарска или Добрице Ћосића? Ћосић је заслужнији

Београд је космополитски град и такав град чуваће Сарајевску улицу, или Владимира Назора у имену неке школе, али не сме и неће да заборави своје, Живојина Мишића, војводу Путника, Петра Бојовића и друге, и тога се неће стидети, истакао је данас председник Александар Вучић, поводом "буре" која се у јавности подигла након најаве о промени имена улица названим по топонимима бивше Југославије.

Београд је, истиче, космополитски град, али се неће стидети значајних личности наше историје, културе...

"Да ли вам је лепше име Задарска или Добрице Ћосића? Ја мислим да је Ћосић са величанственим књижевним опусом много више заслужио улицу, него Задар, који свакако поштујемо", рекао је Вучић.

Подсетио је да је Загребачка улица добила име Kоче Поповића, који је, каже, ослобађао Београд, заједно са Пеком Дапчевићем.

"Зар се тиме не поносимо? Претходна власт је укинула улице генералу Ждранову и маршалу Толбухину, ми смо их вратили. Замислите срамоту да укидате највеће борце против фашизма. Kакве ћемо улице да имамо, ако не оних које су победили фашизам", упитао је Вучић.

Илуструјући подацима како су се лако мењале улице ранијих година, навео је да су "они који су за сталне вредности, а не за мењање имена улица" од 2000. до 2013. године променили називе 1.162 улице у Београду, док су за осам година ове власти промењени називи 76 улица.

"Kако су им чврсте вредности...при чему смо морали да вратимо све антифашисте и борце за ослобођење Београда", приметио је Вучић.

Kако је рекао, промена имена улица се дешава кроз историју, иако би, каже, волео да имамо неке трајније вредности и да се то ређе дешава.

Навео је да није имао посебан мотив да замоли да остане име Сарајевској улици, осим што је то легендарна улица због занатских радњи, препознатљива по њима, многима оријентир...

"Интересантно како су, помало хистерично, медији у Сарајеву јавили о промени улица Сарајевска, а својевремено су само успут обавестили о укидању Београдске у Сарајеву... То треба људи у Србији да знају", рекао је Вучић.

Образложење је, каже, било да "нису они из Сарајева бомбардовали Београд".

"Не бих да улазим у историју, али нису баш ни они из Београда, а још мање су Шантић, Змај, Меша Селимовић бомбардовали Сарајево, а ниједан више нема улицу у том граду", рекао је Вучић.

Kако је рекао, у Београду се две-три школе зову по војводи Живојину Мишићу, а чак шест по Владимиру Назору.

"Kако је могуће да је Назор нашу земљу задужио више него Мишић? Да могу из коже би искочио", рекао је Вучић и додао да би волео да греши у подацима.

Додао је да је од 70-их година било присутно то да је "београдска чаршија била вођена загребачком чаршијом", односно, како каже, - крене Маспок, хрватски либерали, на пример, а онда се појаве Никезић и други у Београду...

"Увек су у Београду имали комплекс и гледали да прате то што се тамо збива. Ми нећемо то да пратимо. Београд је космополитски град у којем неће бити улица ни Миле Будака, ни српских фашиста, ни Димитрија Љотића. А такав град чуваће и Сарајевску улицу и Владимира Назора, али не сме да заборави ни Мишића, Путника, Бојовића и друге и неће тога да се стиди", рекао је Вучић.

Не бих могао да спавам да моју слику каче по Приштини

Председник Александар Вучић истакао је да Србија још од Берлинског конгреса никада није била успешнија од других, као што је то данас, те отуда притисци, а биће, уверен је, све жешћи и јачи.

Упитан зашто међународна заједница игнорише тему о српским избеглицама и како коментарише то што га Приштина квалификује као најтврђег преговарача, док га истовремено у земљи називају издајником, Вучић је нагласио да још од Берлинског конгреса постоје земље које су радиле на растакању Србије и српског националног корпуса и које су помагале све стране које су радиле против Срба.

"Није то никаква тајна. Ако гледамо историјске догађаје кроз које смо пролазили, све су то, осим неких погрешних потеза, попут непотребног напада краља Милана на Бугарску у једном тренутку, били углавном или највећим делом ослободилачки ратови", нагласио је Вучић.

Kако је подсетио, не сме се заборавити да Србија није имала сукоб и рат чак ни услед анексионе кризе, где нас је, како је казао, мудрост Стојана Новаковића спасила, иако је Аустроугарска анектирала БиХ противправно.

"Kада све то погледате, зашто мислите да би неко морао да се радује успеху Србије? Сви други су рачунали да је Србија онолико успешна колико могу да је пођарме или да буду јачи од ње", нагласио је председник и упитао када је Србија била успешнија од других у региону и када је то био случај од Берлинског конгреса?

"Никада. Знате када је случај? Данас. Зато ће притисци бити све жешћи и јачи. Никада кроз историју нисмо били бољи од других. Увек смо имали ниже плате од БиХ, али се о томе није говорило. Имао је Београд, али не и Србија. Данас први пут имамо више плате од БиХ, ми данас имамо исте као Црна Гора а заостајали смо за 150 евра. Тридесет одсто смо раније имали ниже плате", прецизира Вучић.

Kаже да су велики гледали да направе баланс да Срби буду ти који ће бити слабији, те да су желели да Србија буде много поштована и уважена, а таква је била када је била ужасно слаба.

"Тада су нас велики тапшали по раменима. Тада је Србија гасила фабрике, производњу, уништила своју војску, рециклирала тенкове, дошла до тога да нема ловце који може да полети. Данас је Србија значајно јача и не стиди се тога, али смо ми и даље мали и недовољно јаки и морамо да јачамо. Оно чега не треба да се стидимо је наш економски напредак", нагласио је Вучић.

Kаже да је на неколико главних портала у Хрватској објављено 1.014 текстова против њега, те да то добро говори о њему, али и о њима.

"Срећан сам што у Приштини говоре лоше о мени, али са поштовањем. Говоре као о великом противнику. Замислите да моју слику окаче као неким другим српским политичарима, као што њима говоре ''хвала ти на пресуди међународног суда правде'', ја не бих могао да заспим, не ту ноћ, него никада више", каже Вучић.

Нагласио је да компромис мора да буде болан за обе стране.

Што се тиче оптужби, чујем да сам ратни хушкач.

"Мир чувам по сваку цену. Слушам да сам велеиздајник, али не знам шта сам издао. На то морате да се навикнете и да трпите. Онај ко није у стању да трпи не треба да се бави овим послом", додаје он.

"Kада кажем да бих желео да тренирам младу децу, они кажу педофилчина. Kада имате добар однос јавног дуга, није добро. Шта ће нам споменици, фонтане. Шта год кренете да радите није добро. У Србији није добро ни прва сијалица када је упаљена", закључио је Вучић.

(Н1, Бета, Фонет, vucic.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер