Početna strana > Hronika > Vučić: Ukrajina je izrazito prijateljska zemlja i podržavamo njen teritorijalni integritet; Porošenko: Želimo da sa Albancima postignete kompromis o KiM
Hronika

Vučić: Ukrajina je izrazito prijateljska zemlja i podržavamo njen teritorijalni integritet; Porošenko: Želimo da sa Albancima postignete kompromis o KiM

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. jul 2018.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija i Ukrajina imaju tradicionalno dobre i prijateljske odnose i da u njima nema otvorenih pitanja. I ukrajinski predsednik Petro Porošenko je izjavio da Srbija i Ukrajina nemaju nikakve probleme u bilateralnim odnosima.

Vučić je posle sastanka sa ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom rekao da kako Kijev podržava teritorijalni integritet Srbije, tako i Beograd podržava teritorijalni integritet Ukrajine. 

"Ukrajina je uvek bila na strani teritorijalnog integriteta Srbije, na tome smo veoma zahvalni našim ukrajinskim prijateljima. Porošenko nam je poželeo da postignemo kompromis sa kosovskim Albancima, a mi se nadamo da će svi problemi u Ukrajini biti rešavani na miran način. Zalažemo se za poštovanje Minskih dogovora i smatramo da je OEBS važna karika u uspostavljanju mira", kazao je Vučić na konferenciji za novinare u Beogradu.

O ekonomskoj saradnji dve zemlje

On je kazao da je prisutna obostrana želja za unapređenjem bilateralnih odnosa, jačanjem političkog dijaloga i ekonomske saradnje. 

"Naši jezici su među najsličnijima u svetu i u grupi slovenskih jezika. Veoma je važno da ozbiljno, odgovorno i mnogo radimo na unapređenju naših veza i prijateljstava", kazao je predsednik Srbije. 

Po njegovim rečima, trgovinska razmena Srbije i Ukrajine u 2017. godini iznosila je 357 miliona dolara, uz značajan skok izvoza i uvoza Srbije, a cilj je da ona dostigne milijardu. 

"Verujem da ćemo potpisati i sporazum o slobodnoj trgovini, to nije lako postići, ali sam siguran da uz podršku Petra Porošenka to možemo uraditi", kazao je Vučić i izrazio uverenje da Ukrajina imati konstruktivan i prijateljski stav po pitanju pristupanja Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji. 

Navodeći da je sa Porošenkom razgovarao i o unapređenju kontakata među poslovnim ljudima, Vučić je kazao i da je pokrenuto i pitanje otvaranja direktne avio linije između Beograda i Kijeva, koja bi kako je ocenio, dala značajan podstrek razvoju ekonomskih odnosa dve zemlje.

Ako Porošenko kaže da ćemu u EU ući 2025. godine i ja sam optimističniji

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da ne može građanima Srbije da obeća da će Srbija postati članica EU 2025. godine, ali da je sada, nakon što je to uverenje iskazao predsednik Ukrajine Petro Porošenko, malo optimističniji.

"Danas ste mogli da vidite zašto je Porošenko mnogo bolji političar od mene. On je sa velikim optimizmom najavio 2025, kojoj se obojica nadamo. Ja to ne mogu da obećam građanima Srbije, jer to ne zavisi samo od nas. Mogu samo da obećam da ćemo da radimo sve što možemo“, objasnio je Vučić na zajedničkoj konferenciji za štampu.

Rekao je da nije tako šarmantan, kao Porošenko i da nema taj osmeh, niti energiju da može tako nešto da "proda“ građanima, već da može samo da im obeća da moramo i da ćemo da radimo sve što je do nas.

"Ako Petro kaže da možemo 2025, sada sam i ja malo optimističniji“, istakao je Vučić.

Porošenko: Podržavam kompromis Srbije i Kosova

Porošenko je izjavio da Srbija i Ukrajina nemaju nikakve probleme u bilateralnim odnosima.

On je rekao da Ukrajina podržava da se problem Kosova reši kompromisom koji bi uvažio interese Srbije i izrazio očekivanje da će Beograd podržati Kijev oko Krima

"Želim da jasno kažem da poštujemo teritorijalni integritet i suverenitet Srbije. Mi nismo priznali Kosovo i zauzimamo stav da problem Kosova treba da se reši komromisom i uvažavanjem interesa Srbije", rekao je Porošenko. 

On je rekao da Ukrajina nastavlja da insistira na svom teritorijalnom integritetu što ukljujučuje Krim, dodajući da bezuslovno računa na podršku Srbije za uvođenje mirovne misije. 

"Uveren sam da će jasna implementacija Miniskih sporazuma vrati mir u celoj Ukrajini", rekao je Porošenko.

On je rekao da veoma ceni sve što je predsednik Srbije uložio u razvoj odnosa dve zemlje i dodao da u Beogradu oseća da je među prijateljima. 

"Prvi put je Beograd ukrašen ukrajinskim i srpskim zastavama i osećamo gostoprimstvo ne samo predsednika i vlade već i naroda Srbije", rekao je Porošenko. 

Predsednik Ukrajine je rekao da su na sastanku s Vučićem razmenjena iskustva u evrointegracijama i izrazio nadu da će Srbija prevladati sve prepereke da uđe u Evropsku uniju do 2025. 

Odnosi Beograda i Kijeva zategnuti su u novembru 2017. godine, kada je ukrajinski ambasador u Srbiji Oleksandar Aleksandrovič rekao da "Putina nije briga za Srbiju" i da je koristi "kao još jedan instrument da uništi Evropu". On je to rekao u vezi sa srpskim plaćenicima koji se bore na strani proruskih separatista na istoku Ukrajine.

Vučić: Strane investicije rastu, Srbija prednjači u regionu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da je Srbija u prvih četiri meseci ove godine uvećala nivo direktnih stranih investicija za 13,7 odsto, i ostvarila 916,7 miliona evra i pozvao srpske investitore da ulažu u Ukrajinu, kao i ukrajinske da investiraju u Srbiju, što će biti od obostrane koristi. Vučić je, na poslovnom forumu Srbija-Ukrajina, rekao da je to jednako prošlogodišnjem nivou koji je ostvarila Hrvatska, koja je članica EU.

"To govori koliko je Srbija postala atraktivna i važna zemlja u regionu“, podvukao je on dodajući da je značajno više privukla stranih ulaganja od svih zemalja Zapadnog Balkana zajedno.

Podsetio je da je Srbija danas na 42. mestu Duing biznis liste Svetske banke, a bili smo 93. I dodao da nismo zadovoljni i da gledamo da ove godine budemo među prvih 30.

"Istovremeno naš rast u prvom kvartalu ove godine dostigao je 4,6 odsto. Iza nas su Albanija, Crna Gora i Mađarska sa 4,4 do 4,45 odsto, Rumunija sa 4, Bugarska sa 3,5, Hrvatska sa 2,5 i Makedonija sa 0,1 odsto“, objasnio je Vučić.

Ukazao je da Srbija više nema rebalans budžeta, osim u slučaju kada hoće da povećava plate i penzije, kao i da nemamo problema sa javnim finansijama. Predsednik Srbije zamolio je zainteresovane srpske privrednike za osnivanje proizvodnih jedinica u Ukrajini i tamošnje tržište da budu potpuno otvoreni i spremni za ulaganja.

"Na ovom skupu su prisutne najbolje srpske kompanije, krem srpske privrede. To nisu one kompanije od pre 10 ili 15 godina za koje bi neko mogao da kaže da su ovakve ili onakve, već najbolje firme koje ne posluju uz veliku državnu pomoć, već zahvaljujući svom radu, energiji i profitu“, rekao je on.

Vučić je kazao da se srpske firme rukovode interesima, i ispričao da je, kada je zamolio za njihovo prisustvo za jednu drugu zemlju, dobio odgovor od predsednika Privredne komore Marka Čadeža da neki ne mogu zbog puta, drugi zbog privatnih obaveza - jednom se porodila svastika, drugom su snaja i šurnaja otišle negde.

"Shvatio sam da prisustvo zavisi od gostiju koji dolaze. Treba da budete ponosni za interes koji je srpska privreda pokazala“, poručio je Porošenku.

Istovremeno je pozvao ukrajinske privrednike da ulažu u Srbiju, jer će obostrana ulaganja doprineti sve boljim odnosima. Zahvalio se predsedniku Ukrajine Petru Porošenku što je u današnjim razgovorima uklonjena najveća prepreka za slobodnu trgovinu i izrazio uverenje da će komisije dve zemlje doneti sporazum u narednom periodu.

Vučić je, u svom obraćanju, ukazao da je Srbija uvećala trgovinsku razmenu sa EU od 2012. do 2017. god. za 62 odsto, a izvoz za čak 100 odsto - sa pet na 10 milijardi evra i to zahvaljujući stranim kompanijama, pre svega nemačkim koje izvoze svoje asortimane u EU. Sa Ukrajinom je robna razmena, prema njegovim rečima mala i mora biti na većem nivou.

Podsetio je da je Ukrajina ogromna zemlja, kako teritorijalno, tako i po broju stanovnika, i da imamo prijateljske veze koje treba privrednici da iskoriste na najbolji način.

"Naša saradnja ne može da naiđe na bilo kakve prepreke. Nemamo nikakvih otvorenih bilateralnih pitanja“, kazao je Vučić rekavši da je dogovoreno da privrednici dobiju podršku sa najvećeg nivoa države.

Osvrnuo se na optimizam predsednika Porošenka da će obe zemlje postati članice EU 2025. godine, rekavši da on ne deli taj entuzijazam, jer je pred Srbijom problem Kosova, ali je važno i kako će se razvijati situacija u samoj Uniji.

"Mi sve reforme koje sprovodimo radimo zbog sebe jer želimo da pripadamo evropskom društvu, jer time možemo da garantujemo da imamo bolji život, pravnu državu. Da zavisi od nas već bi mnogo ranije bili članica EU“, kazao je on.

Brnabić i Porošenko o razvoju političkih i ekonomskih odnosa

Predsednica Vlade Ana Brnabić sastala se sa predsednikom Ukrajine Petrom Porošenkom, sa kojim je razgovarala o daljem razvoju političkog dijaloga, ekonomske saradnje i ukupnih bilateralnih odnosa.

Premijerka Brnabić je rekla da Srbija očekuje nastavak institucionalne ekonomske saradnje sa Ukrajinom kroz rad zajedničke Međuvladine komisije za trgovinu, ekonomsku i naučno-tehničku saradnju, kao i predlog ukrajinske strane za termin narednog zasedanja te komisije, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima.

Uvereni smo da je u obostranom interesu potpisivanje bilateralnog Sporazuma o slobodnoj trgovini, rekla je Brnabićeva i u prilog tome navela da je u protekle dve godine uočen blagi rast robne razmene u odnosu na prethodni period stagnacije. 

U 2017. godini robna razmena iznosila je oko 316 miliona evra, a za prva četiri meseca ove godine oko 134 miliona evra, navela je Brnabićeva.

Govoreći o oblastima u kojima postoji mogućnost saradnje, premijerka je navela poljoprivredu, prehrambenu i laku industriju, energetiku, kao i poboljšanje turističke ponude, dok sa ukrajinske strane postoji naglašeni interes za uspostavljanje direktne avionske linije na relaciji Kijev–Beograd tokom cele godine.

Premijerka je predsedniku Porošenku zahvalila na principijelnoj podršci njegove zemlje u vezi sa nepriznavanjem jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. 

Brnabićeva očekuje da će Ukrajina nastaviti da podržava napore Srbije u protivljenju namerama Prištine za učlanjenje u međunarodne organizacije kao što su Interpol, Unesko i drugo. Upoznala je ukrajinskog predsednika i sa evropskim integracijama Srbije, zahvalila mu na podršci koju njegova zemlja pruža Srbiji na tom putu i istakla da je punopravno članstvo u EU apsolutni spoljnopolitički prioritet zemlje.

Brnabićeva je rekla i da nastavak Briselskog dijaloga Srbija vidi kao način za pronalaženje kompromisnog rešenja Beograda i Prištine. Premijerka je ponovila da je Srbija posvećena implementaciji dogovorenog u okviru dijaloga, ali i da očekuje da druga strana takođe primeni ono što je u Briselu potpisano.

Gojković i Porošenko: Evrointegracije zajednički prioritet

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković i predsednik Ukrajine Petro Porošenko saglasili su se da evrointegracije predstavljaju zajednički prioritet i još jedan osnov saradnje Srbije i Ukrajine i izrazili spremnost za razmenu iskustava u ovom procesu.

Na sastanku je istaknuto da poseta predsednika Ukrajine ima veliki značaj u sklopu obostranog opredeljenja za jačanje bilateralne saradnje.

Gojkovićeva je ukazala da su bilateralni odnosi dobri i tradicionalno prijateljski, bez otvorenih pitanja i da su dve zemlje opredeljene za dalji razvoj i unapređenje saradnje na političkom, ekonomskom planu, kao i u oblasti evrointegracija, saopšteno je iz parlamenta.

Napomenula je da postoji značajan prostor za razvoj međuparlamentarne saradnje, te da postoji interes za saradnju na nivou radnih tela dva parlamenta, posebno odbora za spoljne poslove, evrointegracija, ali i u oblasti saobraćaja, turizma, obrazovanja i kulture, kao i poslaničkih grupa prijateljstva.

Gojkovićeva je naglasila da je Narodna skupština spremna da doprinese unapređenju sveukupne bilateralne saradnje putem ratifikacije sporazuma koje dve vlade potpišu. Ona je istakla da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, kao što Ukrajina poštuje teritorijalni integritet Srbije.

Porošenko je naveo da između Srbije i Ukrajine nema otvorenih pitanja i da Ukrajina otvoreno podržava teritorijalni integritet Srbije, da ne priznaje i neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, kao i da će podržati rešenje do kog se dođe mirno i dijalogom, u okviru međunarodnog prava i zahvalio se Srbiji na njenom stavu poštovanja teritorijalnog integriteta Ukrajine.

Gojkovićeva i Porošenko su se saglasili da evrointegracije predstavljaju zajednički prioritet i još jedan osnov saradnje Srbije i Ukrajine i izrazili spremnost za razmenu iskustava u ovom procesu. Porošenko je pozdravio jačanje parlamentarne saradnje u cilju približavanja Srbije i Ukrajine i u tom kontekstu ponovio poziv predsednici Narodne skupštine da poseti Ukrajinu, a predsednica Skupštine Srbije je prihvatila poziv.

Gojkovićeva i Porošenko su se založili i za unapređenje ekonomskih odnosa.

Predsednica Narodne skupštine je ukazala da bi otvaranje direktne avio-linije između Beograda i Kijeva omogućilo dodatno jačanje privrednih veza i pozdravila saradnju na polju kulture, kao što je podizanje spomenika ukrajinskom pesniku Tarasu Ševčenku u Novom Sadu, kao i najavljeno imenovanje ulica u gradovima Ukrajine po srpskim velikanima.

Vučić ispred Palate Srbije priredio svečani doček Porošenku

Sastanak predsednika Srbije i Ukrajine, Aleksandra Vučića i Petra Porošenka, počeo je u Beogradu posle svečanog dočeka.

Ispred Palate Srbije, Vučić je dočekao visokog gosta uz postrojenu Gardu i himne dve zemlje.

Nakon svečanog dočeka dva predsednika održala su sastanak u četiri oka, nakon kojeg će im se pridružiti delegacije dve zemlje na plenarnom sastanku.

Predviđeno je potpisivanje bilateralnih sporazuma, a zatim i izjave Vučića i Porošenka.

U toku dana biće održan i Poslovni forum Srbija-Ukrajina, na kojem će učesnicima obratiti predsednici Vučić i Porošenko, kao i predsednik PKS Marko Čadež i generalni sekretar i prvi potpredsednik Privredne komore Ukrajine Mihajlo Nepran

Sa ukrajinskim predsednikom razgovaraće i premijerka Ana Brnabić, a primiće ge i predsednica Narodne skupštine Maja Gojković.

Porošenko je sinoć stigao u Beograd, gde ga je na aerodromu dočekala ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner