четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Бриселу одржана конференција "Пријатељи Србије"; Вучић - Било је лепо бити Србин данас у Бриселу, надамо се да ће ЕУ наградити народ Србије који заслужује бољу будућност
Хроника

У Бриселу одржана конференција "Пријатељи Србије"; Вучић - Било је лепо бити Србин данас у Бриселу, надамо се да ће ЕУ наградити народ Србије који заслужује бољу будућност

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. мај 2015.

"Било је лепо бити Србин данас у Бриселу, добили смо подршку од свих за евроинтеграције"

Мислим да смо добро представили своју земљу, да је добро прошао састанак, поручио је премијер након завршетка састанка "Пријатељи Србије" у Бриселу. Иако је најављено да ће састанку присуствовати министри спољних послова 28 земаља, на крају су се појавили представници тек 13 земаља, од којих су само четворо били министара спољних послова - Курц (Аустрија), Пусић (Хрватска), Штајнмајер (Немачка) и Ђентолини (Италија).

"Говорило је 13 министара или представника различитих земаља. Добили смо пуну подршку за фискалне реформе, ту нема никаквих замерки", рекао је Вучић.

Вучић је поручио да  су „позитивне ставове имале Немачка и Француске и све земаље региона – Бугарска, Кипар, Грчка, Румунија, Словачка, Хрватска“

Подршку смо добили и из Летоније и балтичких земаља, закључио је он.

„Од Србије се очекује да настави да буде сидро или стуб стабилности у региону, ми ћемо то бити јер тиме обезбеђујемо сигурност за нашу децу“

„Штајнмајер је био веома отворен и јасан, ставио је до знања чиме је све Немачка задовољна“, наставио је премијер говорећи о позицији Немачке.

„Сутра идемо у Берлин да покушамо... имамо неколико веома важних састанака и мислим да ћемо моћи са нашим немачким пријатељима да отворимо поглавља“

Вучић је такође рекао да су преговори с Приштином главна ствар за наставак евроинтеграција.

„Било је лепо бити Србин данас у Бриселу. Искрена подршка Србији. За оним столом смо све већ помало осећали да смо у Европској унији“, закључио је Вучић

Вучић: "Урадили смо све што смо могли, надамо се да ће ЕУ наградити народ Србије који заслужује бољу будућност"

Премијер Александар Вучић изјавио је да је затражио од шефова дипломатија земаља ЕУ да преговарачка поглавља са Србијом отворе много пре краја године.

"Урадили смо све што смо могли", рекао је Вучић новинарима после скупа “Пријатељи Србије“ у Бриселу коме је присуствовало 20 министара спољних послова чланица ЕУ и осам њихових заменика и државних секретара.

Домаћин скупа министар иностраних послова Аустрије Себастијан Курц честитао је Србији на позитивним и значајним реформама, али је додао да није добро што Србија годину и по дана после почетка приступних преговора још није отворила ниједно поглавље.

"Желимо да подржимо Србију на европском путу, а данас смо видели да у томе имамо подршку колега из ЕУ", рекао је Курц.

Минситар иностраних послова Италије Паоло Ђентилони, који је уз аустријског колегу био домаћин данашњег скупа, казао је да сви уважавају констурквину улогу Србије у напорима за очување стабилности на Западном Балкану, као и недогматски и прагматични приступ Београда решавању проблема.

Премијер Вучић је казао да је овај састанак био велика прилика да Србија кроз аргументе и чињенице покаже оно што је постигнуто у протеклих годину и по дана.

"Представили смо резултате еконмомских реформи и нисмо данас чули ниједну критичку реч у вези с њима", рекао је Вучић, али је додао да је речено да треба спровести још неке делове Бриселског споразума. Ми ћемо наравно наставити да радимо на томе, али тражили смо да у ЕУ сагледају ширу слику", рекао је Вучић.

Вучић је изразио очекивања да ће ЕУ наградити напоре који су до сада учињени на европским интеграцијама.

"Надамо се да ће ЕУ наградити не Владу Србије, него народ који заслужује бољу будућност", поручио је Вучић.

Упитан да ли је на данашњем сатанку било коментара о недавној посети министра иностраниих послова Русије Сергеја Лаврова Београду Вучић је рекао да се о томе разговарало.

"Било је речи о усклађивању наше спољне политике са европском", казао је Вучић и додао да Србија врло добро зна своје обавезе према ЕУ, али и да жели да сачува добре односе са Русијом.

"То овде сви знају и ми немамо шта да кријемо", закључио је Вучић.

"Осећам и видим да нешто није у реду на Западном Балкану"

Вучић је такође рекао да Србија неће да се меша у унутрашње ствари Македоније, али је указао да региону никако нису потребни немир и нестабилност.

"Осећам и видим да нешто није у реду на Западном Балкану", рекао је премијер Србије и додао да се по први пут прибојава за стабилност региона.

"Не требају нам немири нити некаква искра која би могла да запали ватру, на пример у Босни или негде другде", казао је премијер.

Он је изразио наду да ће македонски народ превладати тешкоће које су га снашле и изаћи из кризе.

"Нећемо присуствовати никаквим демонстрацијама нити се мешати у унутрашње ствари ниједног нашег суседа", рекао је Вучић.

Курц је такође изразио забринутост због кризе у Македонији.

"Видимо да недостатак европске перспективе није добар за стабилност Македоније као ни за регион", рекао је он и истовремено захвалио Србији због конструктивне улоге коју игра у региону.

Министри ЕУ: Отворити преговарачка поглавља што пре

Министри иностраних послова чланица Европске уније су у Бриселу поручили да што пре треба отворити поглавља у преговорима Србије о чланству у Европској унији.

Министарски састанак "Пријатељи Србије" су организовали Италија и Аустрија, чији је шеф дипломатије Себастијан Курц нагласио да је ово био кључни тренутак, јер је Србија покренула преговоре пре годину и по дана, а досад није отворено ниједно поглавље.

Он је нагласио да је Србија остварила значајне и позитивне реформе и зато су данас министри ЕУ дали подршку Србији да што пре напредује на том путу.

Шеф италијанске дипломатије Паоло Ђентилони је исто као и Курц захвалио Вучићу и српској влади на реформама и напретку ка европском путу указавши ; посебно на важну улогу Србије у стабилизацији прилика на Западном Балкану.

Италијански министар спољних послова је нагласио да се прва поглавља морају отворити што пре и преговори водити на брз, прагматичан и недогматски начин.

Министар иностраних послова Словачке Мирослав Лајчак изјавио је да сматра да преговарачка поглавља са Србијом треба отворити што пре, јер ће се у супротном довести у питање кредибилитет процеса проширења.

"Када ће бити отворена поглавља то је на Комисији да предложи, али на Савету је да одлучи. И ја бих волео да то буде што пре, пре краја године, јер се одуговлачи више од годину дана, што није кредибилно", поручио је Лајчак.

Говорећи о данашњем састанку "Пријатељи Србије", Лајчак је оценио да је он био веома користан јер је био прилика за размену мишљења о достигнућима Србије у процесу евроинтеграција, која су, како је рекао, била веома позитивна.

"Овај састанак није због резултата већ да би се разменила мишљења. Имали смо веома добру узајамну размену мишљења зато што је премијер Вучић представио напредак и своја очекивања, посебно када је реч о дијалогу о отварању поглавља о прикључивању. Могли смо да чујемо и мишљења неколицине министара иностраних послова која су веома позитивна, као и очекивања од Србије", рекао је Лајчак.

Танјуг: Немци ублажавају став према Србији

Како је Танјугу раније рекао један бриселски дипломата који је желео да остане анониман, овако широк одзив на скупу доказује да у ЕУ не само да нема ни једне земље која не жели да види Србију као чланицу, већ да постоји добра воља да јој се помогне на путу у Европу.

Главни циљ скупа био је да се припреми терен да се што пре отворе прва преговарачка поглавља, што Аустрија и Италија већ дуже времена заговарају.

Сам Вучић је више пута рекао да већ у јуну, а најкасније у септембру очекује отварање неколико поглавља, а пре свега 23 и 24 (правосуђе и основна права) и 35 (нормализација односа Београда и Приштине), која имају примат у преговарачком процесу.

Европски званичници на питање о датуму отварања првих поглавља обично одговарају да очекују да ће се то десити "пре краја године", избегавајући да се одреде прецизније, јер зелено светло за тај корак морају да дају свих 28 чланица.

Незванично, међутим, Танјуг сазнаје да је у начелу постигнута сагласност да се формална одлука донесе на министарском састанку у септембру, а да се конкретна поглавља отворе у октобру, са чиме је сагласна и Немачка, која је донедавно била резервисана по овом питању.

Како је рекао Танјугов дипломатски извор данашњи скуп био је "добра прилика да министри незванично прецизирају позиције својих земаља како на јесен, када се отварање поглавља званично нађе на дневном реду, не би било непријатних изненађења".

Одржава се конференција "Пријатељи Србије", дошли представници 13 земаља

У Бриселу је одржана  конференција "Пријатељи Србије", а премијер Србије Александар Вучић дочекао је представнике 13 држава-чланица ЕУ, укључујући министре спољних послова Немачке Франк-Валтера Штајнамјера, Аустрије Себастијана Курца, Хрватске Весне Пусић, Италије Паола Ђентилонија, као и комесара за суседску политику и проширење Јоханеса Хана. Састанку присуствује и шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

Састанку, који су иницирале Аустрија и Италија, а има за циљ убрзање европског пута Србије, одазвале су се све земље чланице ЕУ, а присуствоваће и европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан.

Свих 28 чланица потврдило је да ће њихови министри или државни секретари учествовати на састанку "Пријатеља Србије", саопштено је уочи скупа, али се на крају појавило једва 13, од којих су само пет били министри спољних послова.

Дачић ће у уторак учествовати на седници министара иностраних послова Савета Европе.

На маргинама састанка Дачић се се састати са министром спољних послова Белгије Дидијеом Рејндерсом (Дидиер Реyндерс), генералним секретарем Савета Европе Торборн Јагландом и са генералним секретарем ОЕБС-а Ламбертом Занијером.

Белгија, која председава Комитету министара Савета Европе, предаће председавање Босни и Херцеговини (БиХ), а Дачић ће се на маргианма састанка "Пријатељи Србије" састати и са министром спољних послова БиХ Игором Црнадаком.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер