уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић и Дачић сутра у Бриселу на састанку групе „Пријатељи Србије“
Хроника

Вучић и Дачић сутра у Бриселу на састанку групе „Пријатељи Србије“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. мај 2015.

Премијер Србије Александар Вучић и министар спољних послова Ивица Дачић у понедељак ће у Бриселу и учествовати на састанку "Пријатељи Србије", саопштило је министарство.

Састанку, који су иницирале Аустрија и Италија, а има за циљ убрзање европског пута Србије, одазвале су се све земље чланице ЕУ, а присуствоваће и европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан.

Дачић ће у уторак учествовати на седници министара иностраних послова Савета Европе.

На маргинама састанка Дачић се се састати са министром спољних послова Белгије Дидијеом Рејндерсом (Дидиер Реyндерс), генералним секретарем Савета Европе Торборн Јагландом и са генералним секретарем ОЕБС-а Ламбертом Занијером.

Белгија, која председава Комитету министара Савета Европе, предаће председавање Босни и Херцеговини (БиХ), а Дачић ће се на маргианма састанка "Пријатељи Србије" састати и са министром спољних послова БиХ Игором Црнадаком.

(Бета)

БРИСЕЛ - Сутрашњи скуп шефова дипломатије чланица Европске уније посвећен Србији, на коме ће учествовати премијер Александар Вучић показаће да процес приступања Србије ЕУ  има широку подршку, оцењују Тањугови дипломатски извори у Бриселу.

Свих 28 чланица потврдило је да ће њихови министри или државни секретари учествовати на састанку “Пријатеља Србије” који су организовала министарства спољних послова Аустрије и Италије, саопштено је уочи скупа.

"Овако широк одзив доказује да у ЕУ не само да нема ни једне земље која не жели да види Србију као чланицу, већ да постоји добра воља да јој се помогне на путу у Европу", рекао је за Танјуг бриселски дипломата који је желео да остане анониман.

Замишљено је да састанак, који ће се одржати у хотелу Софител на једном од најлепших бриселских тргова, почне уводним говорима Александра Вучића, министра иностраних послова Аустрије Себастијана Курца и његовог италијанског колеге Паола Ђентилонија и да се настави неформалном дискусијом о европској перспективи Србије.

О важности која се у Бриселу придаје овом скупу говори и то што је због њега померен почетак министарског савета ЕУ посвећеног избегличкој кризи, који ће уместо у планираних једанаест сати почети у подне, а међу "Пријатеље Србије" уврстио се и европски комесар за проширење Јоханес Хан.

Иако на формалном састанку министарског савета у понедељак неће бити дискусије о проширењу, главни циљ скупа у "Софителу" је да припреми терен да се што пре отворе прва преговарачка поглавља, што Аустрија и Италија већ дуже времена заговарају.

Премијер Вучић је протеклих дана више пута рекао да већ у јуну, а најкасније у септембру очекује отварање неколико поглавља, а пре свега 23 и 24 (правосуђе и основна права) и 35 (нормализација односа Београда и Приштине), која имају примат у преговарачком процесу.

"Ја разумем да у ЕУ постоји замор од проширења, али је код српског народа присутан замор од стрпљења", упозорио је Вучић у недавном интервјуу за РТС.

Европски званичници на питање о датуму отварања првих поглавља обично одговарају да очекују да ће се то десити "пре краја године", избегавајући да се одреде прецизније, јер зелено светло за тај корак морају да дају свих 28 чланица.

Незванично, међутим, Танјуг сазнаје да је у начелу постигнута сагласност да се формална одлука донесе на министарском састанку у септембру, а да се конкретна поглавља отворе у октобру, са чиме је сагласна и Немачка, која је донедавно била резервисана по овом питању.

"Сутрашњи скуп представља добру прилику да министри незванично прецизирају позиције својих земаља како на јесен, када се отварање поглавља званично нађе на дневном реду, не би било непријатних изненађења", казао је Танјугов дипломатски извор.

Он је подсетио да је пре три године, приликом додељивања статуса кандидата Србији, неочекивано искрсао проблем статуса румунске мањине, што је умало одложило одлуку.

"Мислим да су сви у ЕУ свесни да би даље одлагање отварања преговора, без обзира на повод, послало не само веома лошу поруку Србији, него и целом региону јер би нарушило кредибилитет процеса проширења", рекао је он.

У Бриселу кажу да се лед који је у другој половини прошле године почео да се хвата због процене да Србија "вуче ноге" у примењивању неких делова Бриселског споразума отопио након што је у фебруару после дуже паузе поново почео дијалог на високом политичком нивоу код високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Федерике Могерини.

Сем тога, кажу бриселски извори, Србија је последњих неколико месеци показала много добре воље да оно што је договорено примени, док је Приштина одложила спровођење неких ставки на које се раније обавезала.

И коначно, недавни Вучићев интервју за амерички Вол Стрит Џурнал у коме је недвосмислено рекао да је пут Србије у ЕУ неповратан развејао је сумње неких фактора да Србија калкулише са неким другим опцијама.

Стога ће сутрашњи скуп у Бриселу, премда неформалан, најавити да су у Бриселу коначно спремни да уваже све напоре који је Београд уложио да се европска перспектива Србије реализује, а када се поглавља најзад отворе, Србија ће ући у нову фазу интеграција.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер