недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић: Било је тачке о признању Косова у документу о економској нормализацији, али је у другим документима више нема; Вукадиновић: Тако је и 2013. „јуначки“ одбио Бриселски споразум, па га је на крају потписао
Хроника

Вучић: Било је тачке о признању Косова у документу о економској нормализацији, али је у другим документима више нема; Вукадиновић: Тако је и 2013. „јуначки“ одбио Бриселски споразум, па га је на крају потписао

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. септембар 2020.

Једна од тачака првог документа који су нам представили на састанку у Белој кући, о економској нормализацији, јесте била она о међусобном признању Србије и Косова, али те тачке више нема, изјавио је у паузи састанка у Вашингтону председник Србије Александар Вучић. Каже и да не треба бити бојазни да ће Србија потписати било какав документ у којем постоји захтев за признавањем Косова. "И тачка", рекао је Вучић.

"Први документ који је стављен пред нас је носио наслов 'Економска нормализација'. Знате како све то изгледа - две стране дођу, приштинска и наша, онда нам америчка страна подели документ који ни једна ни друга страна није видела, то је нон-папер, и не можете да износите тај папир, нити да га сликате и онда се изјашњавате по том питању....Тај папир је био ужасно тежак, 15 или 16 тачака је имао, а јднаа је била и она да се прича о међусобном признању, што није новост, то је америчка политика", објаснио је Вучић.

Српска страна је, каже, сматрала да то не може да стоји у неком економском документу.

"Америчка страна је била фер, саслушали су нас, и мислим да у даљим документима те одредбе више нема", казао је.

Вучић је рекао да разговори и даље трају, да ће се наставити током вечери и јутра.

"Видећемо да ли ћемо моћи да постигнемо договор. Ми смо дошли у доброј вери да постигнемно договор, и даље се томе надамо", додао је.

Објаснио је да, када две стране дођу на састанак, америчка страна подели документ који ниједна друга страна није видела, након чега следи изјашњавање.

"Тај папир је био ужасно тежак", навео је председник и додао да је имао 15 или 16 тачака, а да је једна била она о којој се цео дан прича и која говори о међусобном признању.

Додао је да то није новост и да је то америчка политика, али да је делегација Београда рекла да то не може да прихвати.

Људи из Трампове администрације су били фер, саслушали су нас и тачке у којој се говори о међусобном признању више нема у документима, рекао је председник Вучић.

"Ми смо дошли у доброј вери да постигнемо договор, и даље се надамо да је могуће да тај договор постигнемо. Нешто о чему је говорио господин Чадеж. Ту има веома добрих ствари што се тиче наше економије", навео је председник.

Додао је да су били присутни сви из америчке владе који се баве финансијама и да је било речи о различитим пројектима.

"О инфраструктурним пројектима, повезивању Београда и Приштине, ономе што је добро за Србе на КиМ, што је добро за Албанце, за све нас. Али смо говорили и о даљем кредитирању и улагању новца кроз такозване гарантне шеме које су се код нас показале као изванредне у претходном периоду", рекао је Вучић.

Каже и да се боре да ставе у уговор да амерички Фонд за развој отвори канцеларију у Београду, да Приштина прихвати "мали Шенген", јер би то значило де факто слободан проток робе, људи и капитала.

Не зна се да ли ће бити сусрета на највишем нивоу

Вучић је рекао да је задовољан припремљеношћу делегације Београда и да је захвалан домаћинима што су желели да чују примедбе, упркос томе што састанци нису лаки и једноставни.  

Истакао је да је у једном тренутку дошла и Иванка Трамп и да се није кратко задржала, као и да су имали посебан састанак са Робертом О'Брајаном. 

Председник није могао да потврди да ли ће бити сусрета на још вишем нивоу, јер, како каже, то нико не може да потврди и зависи од тога шта ће се дешавати током вечери, ноћи и јутра.

Вучић је рекао да је његов посао да чува Устав и Србију и да је то једино што је радио. 

Подсећа да је Америка признала независност Косова и новоди да се показало да су обавештајни подаци које је Србија имала тачни и да су знали са чим ће да се суоче. 

"То је за нас било формално, али не и суштинско изненађење", рекао је и додао да су реаговали снажно и одговорно, али како истиче, није му први пут да тако реагује.   

"Ако хоћете да водите земљу у овако тешким условима, морате да доносите тешке одлуке, али то је само мој посао", рекао је Вучић.  

"Нећу потписати документ у којем стоји независност" 

Наводи да ће се трудити да изгурају још неколико ситница и да ће, ако то успеју, на крају бити и задовољан.

"Ако случајно дође до сусрета на највишем нивоу, то ће значити да ми нисмо незадовољни", рекао је председник. 

Указао је да би, ако би Фонд за развој (ДФЦ) отворио канцеларију у Београду, то био страшан сигнал за инвеститоре и за кредитни рејтинг земље.

Навео је и да би то додатно подигло односе Србије и САД, и каже да би ипак требало сачекати до сутра, када ће моћи да покажу финални документ ако га буде.

Али, навео је да неће потписати било какав документ у којем стоји признање независности Косова.

"И то сам јасно рекао албанским и америчким саговорницима. Гласно, јасно, да јасније не може да буде", рекао је Вучић.

На питање какве су шансе да се види са председником САД Доналдом Трампом рекао је да се он томе нада, али да не може да гарантује.

Не искључује се посета Иванке Трамп Србији

О присуству Иванке Трамп састанку, Вучић је рекао да је она говорила о развоју предузетништва и подршци женама у Београду и Приштини.

Како је навео, не би искључио могућност да она посети Србију у наредном периоду, што би било веома важно.

(Н1, РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер