уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Шешељ десет година у хашком притвору без пресуде
Хроника

Војислав Шешељ десет година у хашком притвору без пресуде

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. фебруар 2013.

БЕОГРАД - Данас се навршава десет година од како је председник Српске радикалне странке (СРС) Војислав Шешељ својевољно отишао у Хаг и предао се Међународном трибуналу за бившу Југославију, убрзо након што је хашко тужилаштво против њега подигло оптужницу, а још му није изречена ни првостепена пресуда.

Шешељ од 23. фебруара 2003. године борави у притворској јединици хашког трибунала у Шевенингену и ниједном није затражио да му се одобри привремено пуштање на слободу, нити гаранције иједне Владе Србије, мада је подносио захтеве да буде ослобођен од оптужби, што је суд одбио.

Тужилаштво хашког трибунала оптужило је у јануару 2003. Шешеља да је подстицао злочине против човечности и за кршење закона и обичаја ратовања на подручју Хрватске, Босне и Херцеговине и Војводине између августа 1991. и септембра 1993. године.

Током протекле деценије хашко тужилаштво је Шешељу пет пута мењало оптужницу, али, увек га је теретило за ратне злочине у БиХ и у Хрватској и учешће у удруженом злочиначком подухвату, јер је говорима и изјавама допринео да се код извршилаца створи одлука да почине наведене злочине.

Након добровољног одласка у Хаг, Шешељ је у притвору четири и по године чекао почетак суђења, до новембра 2007.

У међувремену је, у јесен 2005, сведочио на суђењу бившем предсенику СРЈ Слободану Милошевићу

Касније су уследиле и нове оптужнице против Шешеља због непоштовања суда.

Суђење Шешељу званично је почело 27. новембра 2006, али без оптуженог у судници, пошто је тада штрајковао глађу, јер му суд није дозволио да се сам брани.

Због наглог погоршања Шешељевог здравља, суђење је прекинуто само четири дана касније. Иако болестан, лидер радикала се жалио на одлуку којом му је наметнут бранилац, а жалбено веће је већ сутрадан "поништило почетак претресног поступка и наложило поновни почетак суђења".

Суђење је почело годину дана касније и поново прекинуто после годину и по због наводног застрашивања неколико сведока тужилаштва.

Последњи доказ против Шешеља, тужилаштво је изнело 13. јануара, 2010. Он је сматрао да тужилаштво није доказало своје тврдње и да због тога ни нема потребе да износи одбрану.

Лидер радикала се, иначе, изјаснио да није крив ни по једној од 14 тачака оптужнице која га терети за злочине против човечности и кршења закона и обичаја ратовања почињене у Хрватској, Босни и Херцеговини и Војводини између августа 1991. и септембра 1993. године.

Радикали су за сутра најавили да ће десетогодишњицу Шешељевог заточеништва у Хагу обележити у Дому синдиката.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер