недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Коштуница затражио ванредне изборе
Хроника

Војислав Коштуница затражио ванредне изборе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. април 2009.

Председник Демократске странке Србије Војислав Коштуница затражио је расписивање ванредних парламентарних избора, наводећи да је Влада Србије потуно неспособна да спречи суноврат српске привреде и да се суочи са економском кризом.

Коштуница је додао и да је садашња влада генератор кризе, a да је једини излаз да влада одмах оде, пре него што Србију доведе до просјачког штапа.

"Иду тешка времена и Србија мора добити нову, способну и одговорну владу која ће, уместо јалове пропаганде, покренути унутрашњу обнову и извући земљу из тешке кризе. Зато су избори нужни као предуслов заустављања урушавања Србије", рекао је лидер ДСС-а.

Бивши премијер je оценио да ће и после нових владиних мера привреда доспети у још тежи положај, јер влада нема економску политику за спас привреде.

"Више се нико и не сећа владиних економских мера од пре два месеца када је на сва звона објављено да ће више од сто милијарди динара бити уложено у привреду. Данас је српска привреда у још дубљој кризи, и иста судбина чека привреду и после најновијих владиних мера", закључио је Коштуница.

Драган Тодоровић: СРС не искључује могућност уласка у постизборне колалиције

Потпредседник Српске радикалне странке Драган Тодоровић рекао је у интервјуу Танјугу да би ванредни парламентарни избори у овом тренутку представљали оптерећење за републички буџет, али да су они ипак најбољи начин за решавање нагомиланих проблема у држави. Према Тодоровићевим речима, радикали су увек спремни за изборе и не стрепе од њих, а на наредним, како процењује, поново ће бити најјача политичка опција.

Истраживања о рејтингу политичких партија која показују пад СРС-а, као и неуспеси радикала на поновљеним изборима у неколико општина у Србији, Тодоровића не забрињавају. Тодоровић је мишљења да је трошак у државној каси који би нови избори проузроковали само изговор за њихово неодржавање.

Потпредседник СРС није искључио могућност уласка те странке у постизборне коалиције и то, како је истакао, са странкама са којима буду постигнути договори о програмским циљевима владе.Тодоровић не види места сарадњи са дојучерашњим партијским колегом Томиславом Николићем, који је по напуштању СРС основао Српску напредну странку.

Чедомир Јовановић: Избори у случају неуспеха владиних мера

Председник Либерално-демократске партије Чедомир Јовановић изјавио је да је та странка увек спремна за изборе, али да су за њу у условима економске кризе превремени избори лоше, иако не и најгоре решење. Јовановић је агенцији Танјуг рекао да избори морају да буду решење проблема пред којима се налази Србија, а не да донесу њихово умножавање.

Сутра, на Главном одбору ЛДП, предложићу подршку владиним економским мерама, под условом да се оне прошире политичким мерама, а то значи убрзањем европских интеграција и одлуком о чланству Србије у НАТО, као и под условом да економске мере буду проширене мерама подршке привреди", оценио је Јовановић.

Према речима лидера ЛДП-а, уколико влада одбије захтеве те странке, требало би ипак да добије прилику да оствари своје, како је оценио, "парцијалне, површне и козметичке мере", а изборима би требало прибећи само у случају неуспеха тих мера.

"У случају изостанка позитивних ефеката и резултата избори ће бити једино могуће решење за које ће се заложити ЛДП", објаснио је Јовановић

Јелена Триван: Избори "тешка и беспотребна авантура"

Портпарол Демократске странке Јелена Триван изјавила је да се Демократска странка не прибојава превремених парламентарних избора, али да би њихово расписивање било "тешка и беспотребна авантура" која не би довела до прерасподеле снага на српској политичкој сцени.

"ДС најмање треба да се прибојава избора, с обзиром на то да њен рејтинг константно расте. Пораст рејтинга ДС говори у прилог чињеници, према свим истраживањима, да је то странка која успешно води земљу у најтежим тренуцима кроз ову кризу", изјавила је Јелена Триван агенцији Танјуг.

"У том смислу избори не само да би били скупи и сувишни, једна тешка и беспотребна авантура, у тренутку када треба да радимо важније послове у смислу да сачувамо грађане од последице кризе, него се бојим да на политичкој сцени не би донели ништа ново и никакву нову прерасподелу снага", рекла је Триван.

Избори би, према њеним речима, једино показали да многе странке које се у овом тренутку за њих декларативно залажу не би могле да пређу цензус.

(РТС-Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер