Početna strana > Hronika > Vojislav Koštunica: Srbija je politički ponižena i ekonomski opustošena
Hronika

Vojislav Koštunica: Srbija je politički ponižena i ekonomski opustošena

PDF Štampa El. pošta
utorak, 28. decembar 2010.

Lider Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica: Nećemo na miting opozicije. Ne može se pregovarati sa Tačijem

Srbija je izgubila još jednu godinu. Ekonomski je opustošena, politički ponižena. Jedini put za zaustavljanje agonije su vanredni parlamentarni izbori i dolazak nove, nacionalno odgovorne vlade - poručio je za ”Novosti” Vojislav Koštunica, predsednik Demokratske stranke Srbije. Save

- Više od 70.000 preduzeća je u blokadi, prosečne plate su za 100 evra manje nego pre dve godine. Broj otpuštenih raste. Nizom pogrešnih poteza sadašnje vlasti od Rezolucije o Srebrenici do prihvatanja briselske rezolucije u GS UN o dobrosusedskim odnosima Srbije sa Kosovom, naneti su ozbiljni udarci državi i narodu.

Kako mislite da dođete do ”nacionalno odgovorne vlade” kada je opozicija razjedinjena?

- Zajednički cilj je da se borimo za vanredne izbore. Političke razlike su evidentne, ali, treba se nadati da će u nekoj od narednih prilika postojati dovoljno energije i volje da se spreče pogubne državne odluke.

Možete li tešnje sarađivati sa Nikolićem?

- Saradnja sa SNS moguća je samo kada je reč o potrebi da se dođe do izbora. Bez raščišćavanja odnosa prema EU, u vezi sa statusom Kosova, tešnji odnosi nisu mogući. DSS polazi od interesa naše zemlje u budućoj saradnji sa Briselom, a kod stranaka vlasti, pa i kod SNS, naglasak je na nečemu što nije interes Srbije.

Znači, i vaše učešće na najavljenom mitingu opozicije je isključeno?

- Dok postoje krupne političke razlike između nas, nemoguće je zajedničko obraćanje stranaka i pojavljivanje u javnosti.

Cela vlast i deo opozicije su za promenu Ustava...

- Sve ozbiljne države teže da ustav donesu na osnovu najšireg konsenzusa, a zatim da on ima trajnost. U donošenju ustava apsolutno je bio dominantan interes Srbije, a njegova promena sada, treba da izražava interese nekoga u Briselu i Vašingtonu. Zahtev za smanjenje poslanika samo je maska za glavne zahteve - dezintegraciju zemlje i ukidanje preambule o Kosovu. Ustav nije ”kočničar razvoja”, ali jeste najčvršća brana za otimanje i potpuno odricanje od Kosova. Suština je da se stvori stanje bezdržavlja, dovedu u pitanje međunarodne granice i porekne nacionalni i kulturni identitet zemlje.

Šta očekujete od najavljenih novih pregovora Beograda i Prištine?

- Za Srbiju bi granična linija trebalo da bude Rezolucija 1244. Svaka tema osim statusa, a posebno zamajavanje da će se razgovarati o ”tehničkim pitanjima koja život znače”, u stvari su puzajuće priznanje Kosova. Ozbiljno poniženje Srbija je već doživela kada je usvojena rezolucija u Generalnoj skupštini UN, i to ne srpska, već EU. Tada se, umesto jedine prave arene u kojoj je bitka morala da se odvija - a to je Savet bezbednosti - prešlo u drugu arenu, a to je Generalna skupština, u kojoj smo od samog početka bili osuđeni na poraz.

Treba li zvanični Beograd da ulazi u pregovore sa Hašimom Tačijem?

- Sa druge strane stola ne može da sedi Tači. Ne može se pregovarati sa čovekom koji se tereti za najteže zločine. Ne optužuje ga za te zločine samo Martijev izveštaj već su dokazi podastrti i u knjizi Karle del Ponte. Ali, sudeći prema izjavama, zvanični Beograd priželjkuje da razgovori počnu što pre, a činjenica da će se sa druge strane naći Tači njima ne predstavlja nikakvu prepreku.

Šta mislite o strategiji DS do 2020?

- Sam rok do 2020. za realizaciju te strategije najbolje o njoj govori. Znači, rekli su nam da će sve ono što nisu mogli da urade u protekle dve i po godine uraditi u narednih deset. Dokument je praznjikav, ako ne i potpuno prazan.

Kako vam izgleda Dinkićev predlog za regionalizaciju zemlje?

- Suština regionalizacije i promene Ustava je da se potpuno oslabi celovitost Srbije i da se omogući asimetrično povezivanje pojedinih delova zemlje sa Briselom i susednim državama. Cilj je i da se ispune zahtevi iz EU za stvaranje jedne iznutra nelogične, asimetrične, razbijene i slabe državne celine.

A na koji način ćete nametnuti vašu političku viziju kad ste sami...

- DSS je u sličnoj poziciji bio uoči izbora 2000. U prelomnom trenutku je upravo tu poziciju podržavao najveći deo naroda. Opet smo između dva pola, vladajućeg i opozicionog, koji bi hteo da se mnogo ne razlikuje od vladajućeg. Na trećem smo putu, verni nastojanju da se pronađe prava mera između spoljnih uticaja, interesa velikih sila i naših nacionalnih interesa.

”Vikiliks” pogodio, nacionalista sam

Kako ste se osećali kad su vas u dokumentima ”Vikiliksa” Amerikanci pejorativno nazvali nacionalistom?

- Zadovoljan sam tom karakteristikom. To potvrđuje da sam uz osnovne demokratske vrednosti poštovao i naše pravo, i naše nacionalne interese i naš sistem vrednosti. Uostalom, nacionalistom su me nazivali i 2000. godine. Nisam se promenio

Nekome kvarimo sliku

Kako objašnjavate to što vas optužuju za niz zlodela: od podrške crvenim beretkama, preko skrivanja Mladića do paljenja Beograda i ambasada?

- Svaki taj talas izmišljotina, podmetanja i napada rezultat je opravdanosti i uverljivosti politike DSS. A rezultat je i novog, spolja oblikovanog modela partijskog sistema u kome se dva velika politička bloka takmiče za vlast, ali pritom ne dovode u pitanje spoljnu vrhovnu vlast, pa oni koji sede u Vašingtonu i Briselu mogu zadovoljno da trljaju ruke. Ko god dođe na vlast mogao bi da im odgovara. DSS, kada je reč o strankama, kvari im tu sliku. Zato smo na udaru.

(Novosti)