Početna strana > Hronika > Vladimir Putin: Zapad razočaran rezultatima kontraofanzive kijevskog režima. Ukrajinsko „topovsko meso“ nije dovoljno, Zapad planira da Poljaci i Litvanci budu novi potrošni materijal. Belorusiju ćemo braniti svim sredstvima
Hronika

Vladimir Putin: Zapad razočaran rezultatima kontraofanzive kijevskog režima. Ukrajinsko „topovsko meso“ nije dovoljno, Zapad planira da Poljaci i Litvanci budu novi potrošni materijal. Belorusiju ćemo braniti svim sredstvima

PDF Štampa El. pošta
petak, 21. jul 2023.

Gotovo sva skladišta NATO naoružanja u Ukrajini su uništena, rekao je predsednik Rusije Vladimir na sastanku sa Savetom bezbednosti.

NATO arsenali i zalihe starog sovjetskog oružja u nekim državama su već u velikoj meri iscrpljene, a proizvodni kapaciteti na Zapadu ne dozvoljavaju im da brzo popune potrošnju rezervi opreme i municije, kazao je Putin i objasnio da je za to potrebno više vremena i sredstava.

"Naši vojnici hrabro ispunjavaju dug pred otadžbinom. Ceo svet vidi da zapadna, navodno, nepobediva tehnika gori, a po svojim taktičkim i tehničkim merilima često je inferiornija u odnosu na neke vrste naoružanja sovjetske proizvodnje", kazao je.

Danas je jasno da su zapadni pokrovitelji kijevskog režima razočarani rezultatima takozvane kontraofanzive, koju su aktuelne ukrajinske vlasti gromoglasno najavljivale, ocenio je.

"Nemaju rezultata, bar ne za sada. Ne pomažu ni kolosalni resursi zapadnog naoružanja koje je predato Ukrajini – tenkovi, artiljerija, oklopna vozila, projektili, kao ni na hiljade stranih plaćenika i savetnika, koji bi trebalo da pomognu u probijanju naše linije odbrane", kazao je.

Ukrajinska vojska je u "samoubilačkim napadima" podnela velike žrtve, desetine hiljada vojnika je stradalo, kazao je i dodao da se mobilizacioni resurs zemlje smanjuje, a u Ukrajini, s razlogom, raste nezadovoljstvo.

"Ljudi se pitaju radi čijih interesa stradaju njihovi bliski", kazao je.

Međutim, i u Ukrajini i na Zapadu dolazi do otrežnjenja, evropska elita polako počinje da otkriva da je takozvana podrška Ukrajini zapravo slepa ulica, nepotrebna potrošnja snage i novca, koje ne koristi njihovim interesima, dodao je.

Prema njegovim rečima, slanje vojne pomoći godi jedino interesima "prekookeanskog hegemona koji imaju koristi od slabljenja Evrope i beskrajnog razvlačenja ukrajinskog sukoba".

Ratni oganj se rasplamsava

Rat se rasplamsava, kazao je Putin ukazujući na ambicije lidera određenih istočnoevropskih država, koji su mržnju prema Rusiji odavno pretvorili u svoj glavni izvozni proizvod i instrument svoje unutrašnje politike.

"A sada hoće da 'ugreju ruke' na ukrajinskoj tragediji", kazao je Putin podsetivši na medijske izveštaje o planovima za stvaranje neke vrste poljsko-litvansko-ukrajinskog saveza.

Naime, te zemlje nameravaju da formiraju opremljenu vojnu formaciju koja bi se koristila za operacije na teritoriji Ukrajine, objasnio je. Međutim, prema njegovim rečima, prava svrha ovakvih formacija je naknadna okupacija ukrajinskih teritorija.

"Logika je jasna, ako poljske jedinice uđu u Lavov ili na neku drugu teritoriju Ukrajine, onda će tamo i ostati. I to zauvek", objasnio je i dodao da istorija pamti takve slučaje.

Lekcija iz istorije za Poljake da ne zaborave

Podsetio je da su posle poraza Nemačke i njenih saveznika nakon Prvog svetskog rata, poljske jedinice zauzele Lavov i okolne zemlje, koje su tada pripale Austrougarskoj.

Poljska je iskoristila tragediju građanskog rata u Rusiji i pripojila delove istorijski ruske teritorije, a Rusi su, zbog tada teške situacije, 1921. godine bili primorani da potpišu Riški ugovor i faktički se odreknu svojih teritorija, dodao je.

Predsednik se osvrnuo i na 1920. godinu, kada je Poljska zauzela deo Litvanije - oblast oko današnjeg Vilnjusa.

"Iako su se sa Litvancima zajedno borili protiv takozvanog 'ruskog imperijalizma', čim se ukazala prilika, odmah su 'otkinuli' parče zemlje susedima", kazao je.

Učestvovala je Poljska i u podeli Čehoslovačke, kao rezultat Minhenskog pakta sa Hitlerom 1938. godine, kada je potpuno okupirala Tešinsku Sileziju.

U dvadesetim i tridesetim godinama 20. veka, u istočnoj oblasti Poljske - a to je teritorija zapadne Ukrajine, zapadne Belorusije i dela Litvanije - izvršena je teška polonizacija i asimilacija lokalnog stanovništva, potisnute su nacionalne kulture i pravoslavlje, dodao je.

Na kraju je podsetio na ishode agresivne politike Poljske, koja je rezultirala nacionalnom tragedijom 1939. godine, kada su je odbacili zapadni saveznici.

"Proždrala ju je nemačka vojna mašina i faktički je izgubila nezavisnost i državnost koja je u velikoj meri obnovljena zahvaljujući Sovjetskom Savezu", kazao je.

Upravo zahvaljujući Sovjetskom Savezu i Staljinu, Poljska je dobila značajne zemlje na Zapadu, zemlje Nemačke.

"Zapadna teritorija današnje Poljske je Staljinov poklon Poljacima. Da li su naši prijatelji u Varšavi zaboravili na ovo? Podsetićemo ih", precizirao je.

Napad na Belorusiju je napad na Rusiju

Kijevski režim je danas "spreman na sve kako bi spasao svoju potkupljivu kožu i zadržao se na vlasti", kazao je Putin i istakao da ukrajinske vlasti ne mare za svoj narod, svoju suverenost i nacionalne interese.

"Što se tiče ukrajinskog režima, to je njihova stvar. Ako hoće, kao što to rade izdajnici, da prodaju sve kako bi platili svojim gazdama, neka. To je na kraju krajeva njihova stvar. Nećemo se mešati u to", kazao je.

Ali što se tiče Belorusije, koja je deo Savezne države, stvari ne stoje tako.

"Agresija prema Belorusiji značiće agresiju prema Ruskoj Federaciji. Na ovo ćemo odgovoriti svim sredstvima koja su nam na raspolaganju", upozorio je.

Poljske vlasti ne govore istinu svom narodu, napomenuo je.

Istina je, kako je objasnio, da ukrajinsko "topovsko meso" za Zapad već sada nije dovoljno, pa zato planiraju da koriste novi potrošni materijal – "same Poljake, Litvance i druge sa spiska".

"Ovo je veoma opasna igra, a oni koji kuju takve planove treba dobro da razmisle o posledicama", zaključio je.

(RT Balkan)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner