субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин после разговора са Макроном: НАТО није одбрамбени савез, грађани Ирака, Либије, Авганистана и Србије су то осетили на својој кожи
Хроника

Владимир Путин после разговора са Макроном: НАТО није одбрамбени савез, грађани Ирака, Либије, Авганистана и Србије су то осетили на својој кожи

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. фебруар 2022.

 Руски председник Владимир Путин изјавио је у Москви да НАТО није, како тврди, чисто одбрамбени савез, у шта су могли да се непосредно увере грађани многих земаља на сопственој кожи.

„Желим да напоменем да они још покушавају да умире Русију аргументима да је НАТО мирна и чисто одбрамбена организација, чисто одбрамбени савез. Колико је то тачно, уверили су се грађани многих држава из сопственог искуства“, рекао је Путин на конференцији за медије после разговора с француским колегом Емануелом Макроном.

Он је у том контексту навео Ирак, Либију и Авганистан, као и велику војну операцију против Београда без одобрења Савета безбедности УН, која је далеко од онога што би мирољубива организација могла да изведе, јавља Спутњик.

Он је подсетио да је Русија у војној стратегији Алијансе означена као противник.

"Између осталог, не можемо да занемаримо ово: у војној стратегији НАТО из 2019. године, Русија је директно названа главном безбедносном претњом и противником. НАТО нас је означио као противника. При чему је примакао своју војну инфраструктуру све до наших граница", рекао је руски председник.

Додао је да НАТО и његове државе-чланице такође сматрају да могу да Русији одређују где и како треба да распоређује своје оружане снаге и да не изводи планиране маневре и вежбе, и чак да премештање њених трупа на њеној територији представљају као претњу руске инвазије, у овом случају, на Украјину.

"Наводно опасност осец́ају и балтичке земље и друге државе – наши суседи. На основу чега, није баш јасно. У сваком случају, то се користи као теза у циљу изградње непријатељске политике према Русији", констатовао је Путин.

Он је додао да су главне забринутости Русије, које су наведене у предлозима за безбедносне гаранције, игнорисане.

"Током разговора наставили смо да размењујемо мишљења о руским предлозима упуц́еним САД и НАТО о обезбеђивању дугорочних правних гаранција безбедности“, рекао је Путин после разговора с Макроном.

Говорец́и о ситуацији на истоку Украјине, Путин је навео да је Кијев кренуо путем демонтаже Минских (мировних) споразума. Према његовим речима, нема напретка у таквим фундаменталним питањима као што су уставна реформа, амнестија, локални избори, правни аспекти посебног статуса Донбаса.

Руски председник је прецизирао да Кијев наставља да игнорише "све могуц́ности за мирну обнову територијалног интегритета земље кроз директан дијалог с Доњецком и Луганском".

одао је да се с француским колегом договорио да се чују након његове предстојеће посете Кијеву. Како је навео, неколико Макронових идеја у потпуности могу да буду основа за даље заједничке кораке у Украјини.

Путин је још рекао да Русија и Француска намеравају да наставе обострано корисну сарадњу у привреди, политици, културној и хуманитарној области.

Председници Русије и Француске разговарали су у Кремљу више од пет сати, прво у четири ока, а потом на вечери, скоро до поноц́и по московском времену.

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер