среда, 24. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Русија мора да заштити своје интересе у свим областима; притисак ће се прекинути кад Запад схвати да је то контрапродуктивно; Руси и Украјинци су браћа; с Меркеловом и Макроном сам на „ти“
Хроника

Владимир Путин: Русија мора да заштити своје интересе у свим областима; притисак ће се прекинути кад Запад схвати да је то контрапродуктивно; Руси и Украјинци су браћа; с Меркеловом и Макроном сам на „ти“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. јун 2018.

Након четири сата и 20 минута завршен је традиционални специјални програм „Директна линија“ са председником Русије Владимиром Путином.

Око два милиона питања стигло је руском председнику.

Председник Русије Владимир Путин је током “Директне линије” одговорио на 73 питања. Ове године “Директна линија” с руским председником трајала је четири сата и 20 минута, а на Путинову адресу стигло је више од два милиона питања и порука грађана Русије.

Питања која су постављали грађани Русије углавном су се тицала социјалних проблема у сфери стамбено-комуналних питања, економије, спорта. Председнику су, такође, постављали необична питања о делатности блогера, затварања појединих друштвених мрежа, крипто-валутама, његовом наследнику, вери у бога. Грађани су се директно укључивали у програм из Москве, Санкт Петербурга, Иванова, Керча, Ростовске, Владимировске области, Алтајског краја, с Кримског моста, а председник је одговорио и на неколико питања грађана Кине, Летоније.

Шта Путин може да каже Русима да би их покренуо за неопходан помак у развоју земље?

Шеф државе се сетио индустријализације тридесетих година. Тада се постављало питање о опстанку земље. Свет је био на ивици рата.

Иста ситуација је била и педесетих. Хладни рат и нуклеарна претња – то је поново било питање преживљавања, нагласио је Путин.

„Желим да сви разумемо, да знамо, да ако заостанемо у технолошком развоју, ако не обезбедимо раст економије, коришћење нових технологија, ако не повежемо земљу путевима и комуникационим линијама, ако не обратимо пажњу на заштиту здравља и образовање, можемо бесповратно да заостанемо. То ће довести у питање наш суверенитет“, рекао је руски председник.

Да ли је Путин усамљен на политичком „Олимпу“?

„Један на пољу није војник“, одговорио је Путин, подсетивши да је поред њега тим истомишљеника.

Путин о свом наследнику: Размишљам о том питању стално, али о њему ће одлучивати руски народ

"То је традиционално питање. Дефинитивно увек о томе размишљам. Наследника, у класичном смислу, нема, њега ће одредити руски народ, бирачи Руске Федерације", рекао је Путин.

"Наравно, мислим о томе да однегујемо нову, младу генерацију управљача, одговорних људи који ће бити у стању да преузму на себе одговорност за Русију", додао је Путин.

С Меркеловом и Макроном сам на „ти“

Председник Француске Емануел Макрон, председник Русије Владимир

Путин је испричао да се немачкој канцеларки Ангели Меркел обраћа на „ти“, као и председнику Француске Емануелу Макрону.

Чешком лидеру Милошу Земану Путин се, како каже, обраћа на „ви“, јер је он ипак старији од њега.

О сарадњи Москве и Пекинга

Руском председнику стигло је и питање из Кине о сарадњи Москве и Пекинга. Путин је подсетио да Русија и Кина имају много заједничких пројеката, међу којима су и пројекти из сфере саобраћаја.

Путин: Вишинског су ухапсили зато што је новинар

На ову недопустиву политику Кијева треба да реагује новинарска заједница, изјавио је руски председник.

Када је реч о ослобађању украјинског редитеља Олега Сенцова, који је ухапшен због организације терористичког напада, а не због своје делатности, то су неупоредиве ствари, подсетио је Путин.

„Волођа, да ли си се уморио?“

Једно од питања упућених руском председнику, а које је он лично прочитао током „Директне линије“ било је и:

„Волођа, да ли си се уморио?“

„За сада не“, одговорио је Путин.

О национализацији нафтне индустрије

„Можда не би требало предавати нафтну индустрију у приватне руке, али то је већ учињено... Национализација читаве нафтне индустрије је сложен и врло опасан процес који може довести до негативних резултата не само за индустрију, већ и за читаву економију“, рекао је Путин.

Без обзира коме да припадају предузећа, она треба да буду ефикасна и да раде у оквиру закона, додао је руски председник.

О Асаду и порошенку

Запад не признаје Асада. Зашто Ви признајете Порошенка?

„Интересантно“, замислио се Путин и прешао на друго питање. 

Путин: Ласерски војни систем ушао је у употербу

Путин је изразио уверење да ће најновије оружје бити достављено војсци у планираном року.

„Систем ваздушног базирања ’Кинжал‘ већ се налази у употреби у Јужном савезном округу. Већ смо демонстрирали лансирање ове ракете“, рекао је Путин.

Он је такође подсетио да се систем „Авангард“ налази у индустријској производњи.

„2019. године он ће ући у оружане снаге. 2020. године планирамо да наше оружане снаге добију наша најмоћнија ракета „Сармат"“, додао је шеф државе. 

Када ће трупе бити потпуно повучене из Сирије?

Руски председник истакао је да се искуство коришћења Оружаних снага у борбеним условима не може упоредити са војним вежбама. Нажалост, то је везано са губицима. Русија то неће заборавити, а власти ће подржати породице погинулих војника, рекао је Путин.

Он је додао да су се у Сирији на страни терориста борили и држављани Русије. Због тога је мисија Оружаних снага Русије толико важна - било је неопходно победити тероризам на сиријској територији, док се милитанти нису вратили у своју домовину са оружјем у рукама.

Путин је подсетио да у Сирији постоје две руске војне базе, у Хмејмиму и Тартусу. Он је нагласио да то нису базе — тамо нема дугорочних објеката, а у сваком тренутку се пунктови могу смањити. Али руска војска и даље је потребна у Сирији и док то буде одговарало интересима Москве, они ће остати тамо.

Председник је још једном нагласио да је Сирија постала јединствено искуство за трупе — било је могуће да се у борби тестирају најновији системи оружја. Постало је јасно како у условима савременог сукоба треба да ради обавештајна служба, свемирске трупе и ваздухопловство.

О ситуацији у Батајску

Председнику се обратила група људи избеглица из Донбаса због рата у руском граду Батајск. Они су се суочили са проблемима при изради докумената и не могу да се запосле легално.

„Већ смо говорили о ситуацији у Донбасу. То је велика трагедија украјинског народа и наших сународника... Више пута смо се бавили овим питањем. Имамо нацрте закона о овом питању, али, нажалост, они још увек нису релизовани. Дубоко сам уверен да треба кренути путем либерализације у области добијања руског држављанства. Ово има и хуманитарну и економску димензију“, истакао је шеф државе.

Путин је позвао на поједностављење поступка за добијање руског држављанства.

Русија и Украјина имају заједничку будућност

Председник је нагласио да су руски и украјински народ у суштини браћа — они имају заједничку прошлост и будућност.

О криптовалутама

И блогери су добили могућност да поставе питање председнику. Артјом Хохоликов се интересује за криптовалуту. Да ли ће Русија имати сопствену криптовалуту, да ли ће је влада регулисати и да ли ће она једном заменити новац?

„Русија по дефиницији не може да има своју криптовалуту, као и свака друга земља. То је нешто што превазилази границе. Самим тим њу и не може да регулише држава“, објаснио је Путин.

Он је подсетио на став Централне банке — криптовалута није ничим гарантована и не може бити средство плаћања. Међутим, власти морају да проуче како да користе ово средство.

Шта мора да се да жртвује ради функције шефа државе?

„Лични живот“, одговорио је Путин.

„То је неизбежно. Али постоји и моћан компензатор — свест да се бавите веома важним, неопходним, јединственим послом чији је циљ побољшање благостања милиона људи и јачање најважније ствари коју свако има у животу — домовине“, нагласио је председник.

Који савет свог оца бисте пренели вашим унуцима, питали су председника.

„Не лажи“, одговорио је Путин.

Питање о вери. Када је Путин почео да верује у Бога?

„Ово је врло лично питање. Али мислим да се сваки човек рађа са вером у Бога. Али сваки човек у различито време почиње то да схвата.“

Да ли се председник смеје себи? Која шала је била најсмешнија у последње време?

Недавно је један немачки лист написао да Трамп гура Европу у „Путинове руке“, одговорио је председник.

„Ако се то упореди са ранијом шалом да је Русија утицала на изборе у Сједињеним Америчким Државама, онда све ово заједно звучи смешно: ми смо наводно утицали на изборе за америчког председника, а он (Трамп) нам је за то ’поклонио‘ Европу“, навео је Путин.

„Потпуна глупост! Иначе је то немогуће назвати шалом“, рекао је шеф државе.

 Блиц-питање за руског председника: Шта председник ради када не зна шта да ради?

„Цена грешке је велика“, одговорио је Путин.

Према његовим речима, када не зна шта да ради, он наставља да тражи право решење.

Путин је уверио да се свемирске технологије развијају.

„Морамо се вратити и чврсто одржавати надлежност у лансирању ракета“, рекао је председник и додао да Русија сарађује са свим партнерима који се баве свемиром. Према његовим речима, ми чак сарађујемо и са САД у освајању Венере. Председник такође говори о искључиво руском пројекту везаном за комуникацију.

„То ће бити пробој. То би могло довести до револуције у области комуникације“, рекао је председник.

Питање о постављању Рогозина за директора „Роскосмоса“

„Његово образовање можда није профилно, али Дмитриј Рогозин се већ шест година бави одбрамбеном индустријом“, подсетио је Путин.

Према његовим речима, вицепримијер ће формирати тим који ће омогућити „Роскосмосу“ да се развија.

 Путин објаснио зашто траје рат у Донбасу

Украјинским властима нису потребни бирачи из самопроглашених република, јер они неће гласати за оне који су покренули сукоб, сматра Путин.

Истовремено, шеф државе рекао је да Москва прати дешавања у самопроглашеним републикама на југоистоку Украјине.

„Како можете сматрати ове територије својим и стално гранатирати цивиле“, упитао се Путин.     

Захар Прилепин послао је видео на „Директну линију“

Писац Прилепин упитао је Путина шта да се ради ако у време Светског првенства у фудбалу Кијев почне офанзиву на Донбас?

„Надам се да до таквих провокација неће доћи. Ако се то деси, мислим да ће то имати озбиљне последице за украјинску државност у целом“, нагласио је Путин.

Он сматра да актуелна украјинска власт није у стању да реши проблем Доњецке Народне Републике и Луганске Народне Републике. Он је позвао Кијев да поштује Минске споразуме, а не да погоршава ситуацију пре избора у земљи. Путин је, такође, уверио да ће Русија учинити све како ситуација у Украјини решила у оквиру Минског процеса.

Следеће питање је везано за однос са Великом Британијом и „случајем Скрипаљ“. Шта ова ситуација значи за Русију?

„Да је против људи коришћено бојна отровна супстанца, они би умрли на лицу места у року од неколико минута или секунди. То се није десило, значи, имамо посла са нечим другим“, рекао је Путин.

„Хвала Богу да се то није догодило“, додао је Путин.

Он је истакао да Русија за сада нема приступ истрази и приступ Јулији Скрипаљ, тако да је тешко да се ситуација коментарише.

Путин се присетио свог говора на конференцији у Минхену 2007. године, када је рекао да САД желе униполарни свет. Тада Русију нико није слушао, али сада је то постало свима јасно, рекао је Путин.

О трговинском рату: САД се заправо увеле санкције својим парнтерима

Зар су европски партнери Вашингтона нешто „анексирали“, иронично је упитао председник.

Питање о санкцијама: Да ли ће их Запад укинути?

Путин је навео да западни партнери по кулоарима све време тихо говоре о укидању ограничења. Али сада су почели да говоре о томе и јавно, посебно у контексту трговинског рата који су покренуле Сједињене Америчке Државе.

О трећем светском рату

На питање о трећем светском рату руски лидер је подсетио на Ајнштајнове речи.

„Не знам каквим оружјем ће се водити трећи светски рат, али четврти ће се водити палицама и камењем“, рекао је Путин.

Председник Русије сматра да ће трећи светски рат имати најпогубнији утицај на човечанство.

„Није било глобалних сукоба, јер је у свету међу водећим силама успостављен стратешки паритет. Без обзира колико то звучало непријатно, рећи ћу вам. Страх од међусобног уништења обуздавао је и присиљавао војне силе да се међусобно поштују“, нагласио је Путин и подсетио да ће савремени системи оружја који се данас развијају у Русији одржавати тај паритет.

Који су услови за побољшање односа са Западом

Путин није навео конкретне рокове, али је навео услове: за нас је очигледно да морамо заштитити своје интересе — у економији, у безбедности. 

Русија мора да заштити своје интересе у свим областима, рекао је Путин. Према његовим речима, притисак на Русију ће се прекинуто када Запад схвати да је то контрапродуктивно.

„Мораће то да узму у обзир“, рекао је Путин.

Следеће питање – о међународним односима: Зашто свет не жели да чује глас Москве?

„Ово је начин за обуздавање Русије. Бескрајне оптужбе пружају основу за обуздавање Русије. У Русији виде претњу, виде да Русија постаје конкурент“, нагласио је Путин.

Према његовим речима, то је погрешна политика Запада.

Сарадња би довела до економског раста широм света. И западни партнери то почињу да схватају, приметио је шеф државе.

О фудбалском првенству

Следеће питање је о предстојећем Светском првенству у фудбалу. Валериј Газајев обратио се председнику са молбом да прати развој овог спорта у Русији, као и изграђених објеката.

Путин је одговорио да је читава инфраструктура у Сочију након Олимпијаде добро попуњена. Ово је свакако успех, сматра шеф државе.

Према његовим речима, инфраструктура изграђена за Светско првенство у фудбалу 2018. ће радити на развоју спорта и исплатиће се.

„Све је то могуће“, додао је Путин.

Путин одговорио на питање поскупљења бензина

Као што се и очекивало, Путин је одговорио на питање о ценама бензина које је било једно од најзначајнијих на „Директној линији“. 

Председник је истакао да је повећање цена бензина неприхватљиво и објаснио да је повезано са неправилним регулисањем у области енергетских ресурса.  

Путин је додао да ће влада предузети додатне мере за стабилизацију цена бензина.

Председник је затим назвао министра енергетике Русије и питао га о корацима које ће Министарство предузети по овом питању.

Министар енергетике Александар Новак одговорио је да је раст цена горива заустављен и да је влада предузела мере које раде и показују позитиван утицај. 

Путину постављено питање о влади

Према речима шефа државе, план за развој који је земљи неопходан, припремила је претходна влада. Због тога, када би у владу ушли апсолутно нови људи, Русија би изгубила најмање две године.

Немамо времена за то, истакао је Путин и додао да Русија тренутно има оптималан састав владе.

Обим извоза машина и опреме значајно је порастао. То указује на структурне промене у привреди, нагласио је председник.

Он је додао да је извоз пољопривредних производа премашио извоз оружја.

Русија има низак ниво дуга, постоји пораст златних и девизних резерви. Према речима председника, све то показује да земља има стабилне услове за економски развој.

Расте се животни век грађана, повећавају се плате и реални приходи становништва.

Путину постављено прво питање - о сивој економији

„Ако се говори у таквим категоријама: бела, црна и сива — ми се крећемо према стабилној белој боји“, одговорио је председник на питање водитеља.

Русија је кренула путем одрживог економског раста, рекао је Путин. Индустрија и пољопривреда расту.

Осим тога, Русија има историјски минимум у инфлацији у контексту раста инвестиција.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер