Početna strana > Hronika > Vladimir Putin: Novi poslovni aranžmani s Kinom vredni 5,5 milijardi dolara
Hronika

Vladimir Putin: Novi poslovni aranžmani s Kinom vredni 5,5 milijardi dolara

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 12. oktobar 2009.

PEKING – Ruski premijer Vladimir Putin dolazi u dvodnevnu posetu Kini, tokom koje će, kako je najavljeno u Moskvi, prisustvovati potpisivanju niza novih poslovnih aranžmana između dve zemlje, u ukupnoj vrednosti 5,5 milijardi dolara.

U Pekingu bi trebalo da se potpišu 34 sporazuma o proširenju rusko-kineske ekonomske saradnje, prenela je agencija Rojters.

Novi aranžmani Moskve i Pekinga obuhvataju, između ostalog, sporazum o kreditu između Razvojne banke Kine i ruske „Vnještorgbanke”, kao i zajedničke projekte u transportu, infrastrukturi, građevinarstvu i rudarstvu.

Kineska nacionalna kompanija za građevinarstvo i Investiciona holding kompanija CNBM potpisaće sporazum o saradnji sa ruskim proizvođačem cementa - kompanijom „Eurocement”.

Najavljen je i ugovor vredan 200 miliona dolara između ruske „Sistem grupe”, Banke Kine i kineskog proizvođača opreme za telefoniju, korporacije ZTE.

Pekinška glasila javljaju da će tokom Putinovog boravka dve strane potpisati i sporazum na osnovu koga će kineske kompanije učestvovati u izgradnji ruskih brzih pruga.

Vrednost rusko-kineske trgovine lani je uvećana 38,6 odsto, na rekordnih 55,9 milijardi dolara, ali je tokom osam ovogodišnjih meseci opala 36,2 procenta - na 24 milijarde.

Kina je Rusiji drugi ekonomski partner, posle Evropske unije, a dve strane očekuju da vrednost međusobne trgovine iduće godine podignu na 60 do 80 milijardi dolara.

Kina i Rusija su, zajedno sa Brazilom i Indijom, članice BRIK grupacije zemalja sa privredama u naglom usponu koja ima sve veću ekonomsku moć, a prema dugoročnim prognozama te četiri zemlje trebalo bi tokom naredne dve decenije, zajedno sa SAD i Japanom, da čine okosnicu globalne privrede.

Kina je, kako ocenjuje Rojters, „gladna ruskih sirovina” i u aprilu je odobrila zajam vredan deset milijardi dolara ruskom gasnom monopolu „Transnjeft”, kao i kredit od 15 milijardi dolara državnoj naftnoj kompaniji „Rosnjeft”, u zamenu za 300 miliona tona ruske nafte koja će biti transportovana kroz međunarodni naftovod u narednih 20 godina.

Ruski gasni gigant „Gasprom” ranije je stavio do znanja da želi da isporučuje značajne količine gasa kineskim kupcima. Kompanija je još pre tri godine najavila izgradnju dva velika gasovoda prema Kini, ali je realizacija tog projekta odložena zbog nesaglasnosti Moskve i Pekinga oko cene gasa.

Prema srednjeročnom planu razvoja ekonomskih odnosa, Rusija i Kina bi 2012. godine trebalo da obave međusobnu robnu razmenu u vrednosti od najmanje 120 milijardi dolara, ali će taj cilj, kako ocenjuju neki ruski ekonomisti, biti teško dostižan ukoliko se osetniji oporavak od tekuće globalne ekonomske krize ne dogodi tokom naredne dve godine.

(Tanjug)