Početna strana > Hronika > Vladimir Putin: Hteli su da zavisimo od zapadne tehnologije, ali naši mladi naučnici su želeli drugačije
Hronika

Vladimir Putin: Hteli su da zavisimo od zapadne tehnologije, ali naši mladi naučnici su želeli drugačije

PDF Štampa El. pošta
sreda, 29. novembar 2023.

Zapad je mislio da Rusija nikada neće moći da prestane da zavisi od zapadne tehnologije, ali zahvaljujući mladim naučnicima, zemlja se poprilično brzo tehnološki osamostaljuje, rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin na trećem kongresu mladih naučnika u Sočiju.

Ranije su ruski istraživači kupovali opremu u inostranstvu, a sada su prinuđeni da proizvode sami, primetio je Putin i naglasio da je upravo tu ključ.

"Pojavilo se tržište za proizvode naših proizvođača. A ako se pojavilo tržište, onda postoji i ekonomski podsticaj za proizvodnju. U vreme kada smo sve kupovali u inostranstvu, nije bilo domaćeg tržišta", kazao je predsednik.

Evropa je sama sebi ukinula izvor jeftinih energenata, po naređenju iz Vašingtona iz konkretno političkih pobuda, kazao je Putin i podsetio na eksploziju gasovoda Severnog toka jedan i dva u Baltičkom moru koji su Evropi dovodili gas iz Rusije.

Nemačka je samoinicijativno ukinula povoljan gas iz Rusije, a sve to zato što nema suverenitet, a njihova vlast nema dovoljno snage da donese rešenja koja su u korist naroda, primetio je.

Ukrajincima su decenijama ispirali mozak pseudoistorijom, kazao je Putin, govoreći o istoriji, i naglasio da je važno da se pokaže šta predstavlja etnička, kulturološka i jezička zajednica "ruskog sveta" zasnovana na naučnim istraživanjima.

"Materijalno takva istraživanja nisu skupa, ali mnogo znače", naglasio je.

Posvedočio je da rukovodstvo države ispunjava svoja obećanja i da zaista poštuje rad mladih naučnika. Naime, Stipendija za studente postdiplomskih studija je povećana, sada iznosi 75.000 rubalja, kazao je Putin i podsetio da je taj zahtev na istoj konferenciji dobio prošle godine.

Govoreći sa mladim naučnicima, podsetio je svoje sagovornike da treba da budu zahvalni svojim mentorima i učiteljima bez kojih uspeha ne bi moglo da bude.

Kako bi se obezbedio kvalitet proizvoda potrebno je nešto "primitivno ali važno", tj. konkurencija – "na unutrašnjem tržištu moramo da imamo konkurenciju", objasnio je.

Kongres, koji je održan prvi put u decembru 2021. godine, okuplja predstavnike vodećih naučnih škola iz različitih regiona Rusije, naučne i obrazovne organizacije, vlasti, industrijske partnere, lidere domaće nauke, i što je najvažnije – mlade naučnike, dobitnike stipendija, studente i đake iz Rusije i drugih zemalja.

Organizatori trećeg Kongresa su Ministarstvo nauke i visokog obrazovanja Ruske Federacije, Fondacija "Roskongres" i Koordinacioni savet za pitanja mladih u naučno-obrazovnoj sferi Saveta pri predsedniku Ruske Federacije za nauku i obrazovanje.

(RT Balkan)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner